Test MBTI i 16ID. Jesteś osobowością Jobsa, Obamy czy Matki Teresy?
kompetencje miękkie kursy

16 typów osobowości i Ty jedyna 🙂 Testy: Test MBTI i 16ID to często klucz do zrozumienia samego siebie, pomagają poznać charakter, określić cechy osobowości lub zmierzyć zdolność do empatii. Podpowiedzą również jaki zawód jest dla Ciebie najlepszy. Przedstawiam więc testy – tzw. Wskaźnik Osobowości Myers-Briggs (MBTI) oraz test ID16, określający Cię jako np. administratora, artystę, dyrektora czy entuzjastę. Sprawdź kim jesteś 🙂

Poniżej znajdziesz opisy dwóch testów dotyczących typologii osobowości opartych na badaniach psychologa Carla Junga – 16 możliwości 🙂 Pierwszy test, Wskaźnik Osobowości Myers-Briggs MBTI możesz spróbować przeprowadzić samemu w oparciu o pewne wytyczne. W drugiej części wpisu znajdziesz krótki opis testu ID16 i link do popularnej strony z testem online, gdzie uzyskasz dokładniejszą analizę swojej osobowości. 

Tymczasem zacznijmy od początków dziejów ludzkości, gdzie zawsze próbowaliśmy opisać samych siebie. Pierwsze co przychodzi na myśl to test osobowości wg Hipokratesa. To cztery temperamenty – sangwinik, choleryk, melancholik i flegmatyk, które dały podstawy do dalszych poszukiwań m.in. Carla Junga, który propagował pojęcia ekstrawertyzm i introwertyzm. Ludzie nadal niestrudzenie poszukiwali i poszukują idealnego opisu naszej osobowości, poszerzenia wiedzy z zakresu psychologii i odpowiedzi jaka jest natura ludzka. I tak też możemy pojmować test dwóch pań, matki i córki – Isabel Briggs Myers i Katherine Cook Briggs.

Co to znaczy MBTI?

Skrót MBTI pochodzi od słów „Myer-Briggs type indicator” i oznacza identyfikator typu osobowości, nazwany oczywiście od nazwisk autorek. Opracowany został przez sztab psychologów pod kierunkiem wyżej wymienionych pań. Test skupia się na dominujących, indywidualnych cechach człowieka, które następnie są przyporządkowywane 16 typom osobowości.

O czym jest test MBTI?

Badanie ocenia osobowość uwzględniając jej 4 aspekty. Mierzymy:

 • Wymiar E-I czyli skąd czerpiesz energię? Gdzie kierujesz swoją uwagę?

Wybór: ekstrawersja E (ang. extraversion) i introwersja I (ang. introversion)

 • Wymiar S-N czyli w jaki sposób preferujesz gromadzić informacje, jakim ufasz?

Wybór: poznanie S (ang. sensing) i intuicja N (ang. intuition)

 • Wymiar T-F czyli w jaki sposób wolisz podejmować decyzje?

Wybór: myślenie T (ang. thinking) i odczuwanie F (ang. feeling)

 • Wymiar J-P czyli jaki jest twój styl życia, pracy? Jak sobie radzisz z otaczającym cię światem?

Wybór: osądzanie J (ang. judging) i obserwacja P (ang. perceiving)

Na podstawie tych wyników przyporządkowywana jest określona litera, która symbolizuje jakie cechy są w jej przypadku dominującymi. Po uzyskaniu cząstkowych wyników następnym krokiem jest składanie poszczególnych liter w całość identyfikatora. W ten sposób przechodzimy do 16 najczęściej spotykanych typów osobowości: ISTJ, ISTP, ISFJ, ISFP, INFJ, INFP, INTJ, INTP, ESTP, ESTJ, ESFP, ESFJ, ENFP, ENFJ, ENTJ, ENTP 🙂 Nic Ci to nie mówi. Przejdźmy więc do konkretów, by móc określić swój typ.

Twój typ MBTI

Masz do określenia 4 aspekty mówiące o Tobie. Z każdego działu wybierz jedną literkę. Następnie zestawiasz je ze sobą i masz swój typ. Pamiętajmy, że test przeprowadzany jest w warunkach domowych, zawsze podkreślam, że dogłębne wytyczne i analiza należy do specjalisty (psychologa).

1. E-I – ekstrawersja (ang. extraversion) i introwersja (ang. introversion)

Czyli skąd czerpiesz energię? Gdzie kierujesz swoją uwagę? Koncentrujesz ją na zewnątrz do ludzi i otoczenia, czy na swoim wewnętrznym świecie? Jesteś bardziej „otwarta czy zamknięta”?

Ekstrawersja – E (z ang. extraversion) – jesteś energiczna, otwarta. Lubisz komunikować się z otoczeniem, rozmawiać o swoich uczuciach i masz potrzebę być otwartą wobec innych. Preferujesz towarzystwo, różnorodność zadań i szybkie tempo pracy. Bywasz wielozadaniowa.

Introwersja – I (z ang. introversion) – jesteś spokojna, skupiona, nieco zamknięta w sobie. Wolisz pracować sama lub w małej grupie. Preferujesz spokojnie tempo, lubisz skupiać się na jednym zadaniu. Zaznaczam, że introwersja jest często mylona z nieśmiałością (a to nie to samo!).

2. S-N – poznanie (ang. sensing) i intuicja (ang. intuition)

Czyli w jaki sposób preferujesz gromadzić informacje i jakim ufasz? Jak je przetwarzasz? Realizm czy intuicja?

Poznanie – S (z ang. sensing – zmysły) – jesteś realistką, skupiasz się na faktach. W życiu kierujesz się rozsądkiem, często wcześniejszym doświadczeniem.

Intuicja – N (z ang. intuition) – często dostrzegasz szerszą perspektywę danego zagadnienia i poszukujesz odpowiedzi dlaczego coś funkcjonuje lub dzieje się w określony sposób. Cenisz innowacje i masz rozwiniętą (klik) kreatywność działania.

3. T-F – myślenie (ang. thinking) i odczuwanie (ang. feeling)

Czyli w jaki sposób wolisz podejmować decyzje? Czy kierujesz się głównie logiką i sprawiedliwością? Albo przeciwnie – bardziej swoimi uczuciami? Rozum czy serce?

Myślenie T (z ang. thinking) – jesteś realistką, podejmujesz decyzje na podstawie logicznej analizy, obiektywnego spojrzenia na zalety i wady danego tematu. Cenisz uczciwość i bezstronność. Często jesteś konsekwentna.

Odczuwanie F (z ang. feeling) – odczuwasz bardziej, jesteś wrażliwa. Często decyzje podejmujesz na podstawie wyznawanych przez siebie wartości oraz tego, jak dane działanie wpłynie na innych.

4. J-P – osądzanie (ang. judging) i obserwacja (ang. perceiving)

Czyli jaki jest twój styl życia i pracy? Jak sobie radzisz z otaczającym cię światem?

Osądzanie J (z ang. judging) – lubisz planować i masz swoje życie pod kontrolą. Jesteś zorganizowana i przygotowana na różne sytuacje. Tworzysz plany, trzymasz się swoich zasad.

Obserwacja P (z ang. perceiving) – lubisz mieć dużo możliwości i podejmować spontaniczne działania. Jesteś bardzo elastyczna – szczególnie jeśli chodzi o robienie planów. Często żyjesz chwilą.

Koniec charakteryzacji, a teraz 4 litery, które mówią o Tobie bardzo wiele. Określiłaś się już poprzez identyfikator. Spójrz na poniższe grafiki i dopasuj odpowiednią do siebie, by dowiedzieć się o sobie nieco więcej 🙂

4 popularne typy osobowości

 

Test MBTI i 16ID

 

Po kolejne kliknij w swój identyfikator

ISTP   ISFP   INFJ   INFP   INTJ   INTP

ESTP   ESFP   ENFP   ENFJ   ENTJ   ENTP

 

16 typów osobowości – ID16 czyli Administrator czy Entuzjasta?

Drugie równie interesujące badanie obejmujące naszą typologię osobowości to Test Osobowości ID16 – jest to polski test opracowany przez Laboratorium Dobrego Życia (działające pod auspicjami wydawnictwa Logos Media). Tak jak powyższy Wskaźnik Osobowości Myers-Briggs (MBTI) jest on oparty na typologii jungowskiej. Wpisuje się on w nurt czterowymiarowej analizy osobowości i bardzo trafnie określa naszą osobowość, przypisując nam role.

W typologii ID16 wyróżnia się następujące typy osobowości:

 • Administrator (ESTJ)
 • Adwokat (ESFJ)
 • Animator (ESTP)
 • Artysta (ISFP)
 • Doradca (ENFJ)
 • Dyrektor (ENTJ)
 • Entuzjasta (ENFP)
 • Idealista (INFP)
 • Innowator (ENTP)
 • Inspektor (ISTJ)
 • Logik (INTP)
 • Mentor (INFJ)
 • Opiekun (ISFJ)
 • Praktyk (ISTP)
 • Prezenter (ESFP)
 • Strateg (INTJ)

Aby nie powielać pewnych treści zapraszam Cię na stronę typyosobowosci.pl, gdzie możesz przeprowadzić świetnie przygotowany test online oraz dowiedzieć się co dokładnie oznacza Twój typ. Ja jestem urodzonym Administratorem i zdecydowanie zgadzam się z opisywaną tam teorią 😉

Źródła:

Lektury warte polecenia 

 • Jarosław Jankowski, Czy wiesz kim jesteś? Przewodnik po 16 typach osobowości ID 16, 2015 – KLIK po książkę
  taniaksiazka.pl
 • Jarosław Jankowski, Czy wiesz kim jesteś? Przewodnik po 16 typach osobowości ID 16, e-book, 2015 – KLIK po e-book
  taniaksiazka.pl

ff przebrnęłaś? 😉 Mam nadzieję, że było warto. Bo powyższe testy to możliwość określenie siebie, swoich atutów i słabości, to nasze funkcjonowanie w pracy zawodowej, ale i życiu codziennym. Jak zawsze przypomnę Ci o wyrażaniu swojego zdania – machnij na facebooku lub pochwal się w komentarzu, którą osobowościowa jesteś 🙂

kompetencje miękkie kursy

27 komentarze dla “Test MBTI i 16ID. Jesteś osobowością Jobsa, Obamy czy Matki Teresy?”

 1. amebuos napisał(a):

  brakuje mi wspomnienia funkcji kognitywnych (co do MBTI). 16personalities stworzył tylko URPOSZCZENIE, prawdziwego zamysłu, który opiera się na funkcjach.

  1. Cokolwieczek napisał(a):

   Największą wartość niesiona przez mbti to całe pokłady memów z tym związanych. Change my mind

 2. zbynek napisał(a):

  fajne testy pracuje na nich bardzo dobra diagnoza tylko wszystko zależy jak podchodzimy do udzielania odpowiedzi. pozdrawiam

  1. Dziękuję Zbynek! Zawsze będę podkreślać, że te testy są ogólnie poglądowo, mają za zadanie ukierunkować, a jeżeli już chcemy dokładnie poznać pewne fakty, to potrzebna jest badanie, konsultacja z odpowiednim specjalistą. I oczywiście polecam się na przyszłość 🙂

 3. Chyba wiem, jaka jestem…choć perspektywa zrobienia takiego testu też jest niewątpliwie kusząca 🙂

 4. Robiłam sobie niedawno jeden z tych testów i wyszło mi, że jestem “Mentor”. Po lekturze Twojego artykułu nareszcie wiem, że taki test ma sens 🙂

 5. W marcu robiłam ten test na jakiejś zagranicznej stronie – wynik mam na mailu. Wyszło, że: ESTJ 🙂 Ale teraz tak sobie myślę – a, zrobię po polsku, może lepiej zrozumiem niektóre pytania… i wyszło to samo! Nie wyprę się swojej osobowości, no! 😀

  1. Nie wypieraj! Ja też ESTJ 🙂 😉

 6. INTP – jesteś Einsteinem! Oraz introwertykiem, wiesz? 😉

  1. Ja nie Eistein 😉 To Ty, jak i Carl Jung 😉

 7. Zawsze warto przyjrzeć się sobie bliże, w pewien sposób zdefiniować, słabości zamienić w atuty. 🙂

 8. świetna możliwość by mieć wgląd w siebie i dalej się móc przyglądać sobie:)

 9. Bardzo ciekawe 🙂 Nigdy jeszcze nie robiłam takiego testu 😉 Jak młody uśnie muszę zobaczyć co mi wyjdzie 🙂 hehe

 10. Karolina napisał(a):

  Wyszło mi że jestem Logikiem INTP. Po części zgadzam się z opisem 😉

  1. Karolina i wyszło że masz co nieco wspólnego z Einsteinem 😉

 11. Wyszło mi, że jestem typem INTJ – i te cechy w sumie by się zgadzały, ale za to zupełnie nie widzę siebie w roli naukowca czy też programisty . Takie testy są dobre żeby zyskać ogólny ogląd lub dla zabawy – ale jako dogłębnej analizy czyjejś osobowości bym ich nie traktowała 😉

  1. Karolina bardzo ciekawy typ osobowości. A z tym zawodem – tam jest tylko proponowana praca, a może bardziej ciągnie Cię w kierunku stanowisku kierowniczego? 😉

 12. Anka napisał(a):

  Mi wyszło ESFP to chyba dobrze?

  1. Oczywiście – tak jak każdy typ. A Twój to żywioł i energia 🙂

 13. Chyba wolę nie wiedzieć i być sobą 😉

  1. Ta wiedza to i tak jesteś TY 😉

 14. Robiłam sobie taki test na studiach i teraz i… żaden z wyników do mnie nie pasuje. Może częściowo 🙂 Nie jestem do końca przekonana

  1. Bo samemu czasem trudno pewne rzeczy określić. Proponuje więc test online, link w drugiej części wpisu 🙂

 15. Trzeba poszperać i poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie, bo z tymi testami nie miałem jeszcze styczności, a na studiach robiłem ich naprawdę sporo. 😉

  1. Wojciech a to zapraszam do działania 🙂

 16. Zrobiłam sobie ten test MBTI, ale wynik kompletnie się nie zgadza. 😀 Zupełnie. Tak że tego… A w ogóle to nie ufam psychologom. 😉

  1. Ula jeżeli lubisz takie tematy to zrób ten drugi, online. Tam jest bardziej szczegółowo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.