Skala stresu Holmesa i Rahe'a, czyli jak obliczyć swój stres?
kompetencje miękkie kursy

Słowo stres używamy niemal codziennie. Opisujemy przy tym różne sytuacje – zaczynając od dzwonienia telefonu komórkowego, poprzez zmęczenie pracą zawodową, aż po zmierzenie się ze śmiercią bliskiej osoby. Czy jesteśmy jednak w stanie zmierzyć jak stres wpływa na nasze dalsze życie? Czy przeżyty stres może obciążyć nas w niedalekim czasie chorobą? Tak, oczywiście i do tego pomiaru posłuży nam skala stresu Holmesa i Rahe’a, która pozwoli obliczyć jak bardzo jesteśmy w grupie ryzyka. Wystarczy „tylko i aż” przeanalizować i odpowiedzieć na 43 pytania.

Czym jest stres?

Definicja stresu według znanego psychologa Richarda Lazarusa mówi o tym, że stres jest stanem lub uczuciem doświadczanym, gdy dana osoba postrzega, że ​​”wymagania przekraczają osobiste i społeczne zasoby, które jednostka jest w stanie zmobilizować”. Po polsku rzecz ujmując odczuwamy stres, gdy uważamy, że tracimy nad czymś kontrolę, gdy nie mamy wpływu na pewne sprawy. W dochodzeniu i przeżywaniu stresu najważniejsze jest nasza zdolność radzenia sobie z nim. Chodzi tu o pewnego rodzaju perspektywę i umiejętność działania w określonych sytuacjach.

Eustres?

Przykładowo podjęcie nowej pracy jest stresujące, ale na poziom jego natężania składa się wiele czynników. Jeżeli podejmujemy nową pracę w momencie gdy mamy stabilną sytuację finansową, nasze życie jest spokojne i pozytywne, stres ten może okazać się pozytywną mobilizacją – tu wchodzimy w sferę tzw. eustresu. Eustres jest krótkotrwałą mobilizacją naszego organizmu na zasadzie walcz albo uciekaj. Idąc na drugi biegun: w momencie kryzysowej sytuacji finansowej, przy spirali kredytowej, czasem zmieniając miejsce zamieszkania, nowa praca jest szansą, ale też i wielkim wyzwaniem i obciążaniem. Czynników negatywnych jest tak wiele, że stres może podziałać destrukcyjnie. Na temat dobrego, mobilizującego stresu przeczytasz tu:

Skala stresu Holmesa i Rahe’a

W roku 1967 dwaj psychiatrzy – Thomas Holmes oraz Richard Rahe postanowili zbadać, czy stres przyczynia się do powstawania ciężkich chorób. Badacze przebadali ponad 5000 pacjentów medycznych i poprosili ich o stwierdzenie, czy w ciągu ostatnich dwóch lat doświadczyli jakiejś serii 43 zdarzeń życiowych. Holmes i Rahe przypisali bodźcowi odpowiednią wartość umowną jednostek stresu w skali od 0 do 100, dokładniej mówiąc, każde wydarzenie, zwane jednostką zmiany życia (LCU), miało inną „wagę” dla stresu. Im więcej wydarzeń pacjent dodawał, tym wyższy wynik. Im wyższy wynik i im większa waga każdego zdarzenia, tym bardziej prawdopodobne jest, że pacjent zachoruje. Kwestionariusz Holmesa i Rahe’a pokazywano ludziom przywiezionym na ostry dyżur oraz osobom im towarzyszącym. Okazało się, że osoby chore doświadczyły znacznie więcej stresujących wydarzeń w przeciągu roku poprzedzającego chorobę, niż te osoby towarzyszące. Udowodniono wówczas statystyczny związek pomiędzy stresorami a chorobą. W ten sposób powstał popularny kwestionariusz Social Readjustment Rating Scale (SRRS).

Teoria ta została oparta o tzw. stresory, czyli czynniki wywołujące stres. Stresorami mogą być drobne kłopoty lub poważne zmiany w życiu… praktycznie wszystko, co w naszym odczuciu powoduje dyskomfort psychiczny i sprawia, że zaczynamy odczuwać napięcie. Ważne, aby potrafić zidentyfikować stresory, bo tylko wtedy będziemy mogli wypracować odpowiednie sposoby radzenia sobie ze stresem, które one w nas wywołują.

Skala Oceny Społecznego Reagowania (SRRS), bardziej znana jako Skala Stresu Holmesa i Rahe’a, została stworzona by pomóc zmierzyć się z pewnymi obciążeniami, które w sobie nosimy, a przede wszystkim, by zastanowić się, co powinniśmy z tym zrobić.

Skala stresu Holmesa i Rahe’a – oblicz swój wynik

Weź kartkę i długopis, rozpocznij analizę i liczenie. Jeśli doświadczyłeś danego wydarzenia w przeciągu ostatniego roku, wpisz ilość punktów, jaka jest mu przypisana. Uwaga: jeśli doświadczyłeś tego samego wydarzenia więcej niż raz, dodaj wynik ponownie za każde dodatkowe wydarzenie.

Tutaj możesz pobrać plik pdf z poniższą skalą stresu – klik Skala Stresu Holmesa i Rahe’a

Statystyczny efekt stresorów:

 1. Śmierć współmałżonka 100
 2. Rozwód 73
 3. Separacja lub rozstanie 65
 4. Pobyt w więzieniu 63
 5. Śmierć bliskiego członka rodziny 63
 6. Ciężka choroba lub wypadek z uszkodzeniem ciała 53
 7. Ślub 50
 8. Zwolnienie z pracy/bezrobocie 50
 9. Pojednanie z małżonkiem 45
 10. Przejście na emeryturę 45
 11. Znacząca zmiana stanu zdrowia lub zachowania członka rodziny 44
 12. Ciąża 40
 13. Problemy seksualne 39
 14. Pojawienie się nowego członka rodziny 39
 15. Poważna zmiana w pracy lub reorganizacja firmy 39
 16. Zmiana statusu finansowego 38
 17. Śmierć przyjaciela 37
 18. Zmiana stanowiska pracy 36
 19. Konflikty w rodzinie 35
 20. Wysoki kredyt lub poważne obciążenie hipoteki 31
 21. Problemy z hipoteką/odmowa kredytu 30
 22. Zmiana stopnia odpowiedzialności w życiu zawodowym 29
 23. Opuszczenie przez dzieci domu rodzinnego 29
 24. Kłótnie i starcia z krewnymi współmałżonka 29
 25. Wzmożenie wysiłku dla wykonania jakiegoś zadania 28
 26. Początek lub zakończenie pracy zawodowej współmałżonka 26
 27. Rozpoczęcie lub zakończenie nauki szkolnej 26
 28. Zmiany standardu, poziomu życia 25
 29. Zmiany osobistych nawyków i przyzwyczajeń 24
 30. Starcia z szefem 23
 31. Zmiany warunków pracy lub najbliższego otoczenia 20
 32. Zmiana miejsca mieszkania 20
 33. Zmiana szkoły 20
 34. Znacząca zmiana w spędzaniu wolnego czasu 19
 35. Zmiany w praktykach religijnych 19
 36. Znacząca zmiana w nawykach życia towarzyskiego 18
 37. Niewielka pożyczka  17
 38. Znacząca zmiana przyzwyczajeń dotyczących snu  16
 39. Znacząca zmiana dotycząca kontaktów z rodziną 15
 40. Zmiany nawyków żywieniowych 15
 41. Urlop 13
 42. Święta spędzone z rodziną  12
 43. Małe naruszenie przepisów prawnych 11

Sprawdź ryzyko choroby

Z badań Holmesa i Rahe’a wynika interesująca zależność statystyczna pomiędzy stresorami, a prawdopodobieństwem zapadnięcia na poważną chorobę:

 • 150–199 jednostek stresu = 37% ryzyko choroby w ciągu kolejnych 2 lat
 • 200–299 jednostek stresu = 51% ryzyko choroby w ciągu kolejnych 2 lat
 • ponad 300 jednostek stresu = 79% ryzyko choroby w ciągu kolejnych 2 lat

Skala stresu – wyniki

Gdy już dokonasz obliczeń i okaże się, że masz wysoki wynik, nie polecam traktować tego jak „wyroku” zapadnięcia na poważną chorobę. Warto jednak iść w kierunku autorefleksji, zastanowić się nad trybem życia, możliwościami zadbania o zdrowie tak, aby nie przysparzało problemów w przyszłości. Przyczyny stresu bywają różne, nie możesz jednak pozwolić, aby przejął on kontrolę nad Twoim życiem, a przede wszystkim zidentyfikuj jego źródło by móc stawić czoła. Najprościej powiedzieć unikaj kryzysów, jednak zdecydowanie łatwiej mówić, a na wiele sytuacji i tak nie mamy wpływu.

Co sądzisz na temat skali stresu Holmesa i Rahea? Mnie osobiście „brakuje” jednego ważnego stresora, jednak nie będę wypowiadać szanując pracę tych psychologów. Jeśli masz ochotę, napisz w komentarzu, zapraszam też na social media – Facebook lub LinkedIn. Za każde machnięcie łapką bardzo dziękuję.

Polecam lektury:

 • M.Waszkowska, A.Potocka, P.Wojtaszczyk, Miejsce pracy na miarę oczekiwań. Poradnik dla pracowników socjalnych, Instytut Medycyny Pracy im. prof. J.Nofera, Łódź 2010, ISBN 978-83-60818-48-0
 • Irena Heszen, Psychologia stresu, Wyd. PWN – KLIK po książkę
  taniaksiazka.pl
 • Melanie Greenberg, Mózg odporny na stres, Wyd. Rebis – KLIK po książkę
  taniaksiazka.pl
 • Kurs Uwolnij się od stresu, LifeArchitect – Sprawdź KURS
  lifearchitect.pl
kompetencje miękkie kursy

16 komentarze dla “Skala stresu Holmesa i Rahe’a, czyli jak obliczyć swój stres?”

 1. ElaJ napisał(a):

  Mam jedną uwagę, pewnie chodzi o unikanie stresu a nie kryzysów, bo te są wpisane w nasze życie i konieczne wręcz do naszego rozwoju. Nie można więc ich unikać 😉

 2. Adrian napisał(a):

  świetny artykuł! tak się zastanawiam co sądzisz o szkoleniach z zarządzania stresem. Prowadzi takie szkolenia m.in. Wojciech Eichelberger, cyz to ma sens, czy stresem w ogóle można zarządzać? Wiem że są osoby, które z natury mniej poddają się stresowi, po prostu mniej się stresują niż inni. Pytanie czy tego można się nauczyć?

  1. Sabina napisał(a):

   Brakuje mi zdrady

 3. Aneta napisał(a):

  Oj mój stres jest bardzo wysoki

 4. Alicja napisał(a):

  Wszystkie czynniki z ciekawością przeczytałam, ale swego wyroku raczej nie chcę poznać. 🙂

  1. Hmm jak najbardziej rozumiem 🙂

 5. Frania napisał(a):

  Wow ciekawe bardzo

  1. Niestety 😉

 6. Kasia napisał(a):

  Interesujący wpis

 7. Julia napisał(a):

  wolę nie liczyć swojego stresu

  1. Ja też wolałabym nie wiedzieć 😉

 8. Patryk napisał(a):

  no, ciekawe

 9. Piotr napisał(a):

  ciekawy wpis

 10. Kasia napisał(a):

  Ja mam bardzo słabą odporność na stres 🙁

  1. Kasia ważna jest tu kwestia odkrycia sposobu odpowiedniego równoważenia stresu. Pozdr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *