Czy nasza osobowość ma określony kolor? Prawdopodobnie tak, a ocena osobowości pod względem kodów kolorów jest najdokładniejszym, wszechstronnym i łatwym w użyciu testem osobowości. Załóżmy, że chcesz awansować w świecie pracy; musisz więc poznać swoje mocne i słabe strony, a poniższy kwestionariusz doskonale Ci to ułatwi. Przedstawiam kwestionariusz osobowościowy Hartmana.

Jaki kolor ma Twoja osobowość? Kwestionariusz osobowościowy Hartmana

Jeśli chcesz poprawić relację z kimkolwiek w swoim życiu, zyskać przewagę w biurze lub po prostu lepiej poznać siebie, zapraszam Cię do wzięcia udziału teście typu osobowości – patrz poniżej, plik pdf. Ale zacznijmy od początku: czym jest ten test i kto go stworzył?

 

Kwestionariusz osobowościowy Hartmana

Autorem testu „The Color Code Personality Profile” jest dr Taylor Hartman, autor książki „Kod kolorów – typy osobowości zaszyfrowane w kolorach”, który podczas swoich badań wyodrębnił cztery podstawowe typy osobowości  i oznaczył je odpowiednimi kolorami – czerwony, żółty, niebieski i biały. Można je podporządkować:

 1. Niebieski – prywatność, introwertyzm
 2. Biały – współpraca i wspólnota z innymi
 3. Czerwony – władza
 4. Żółty – kreatywność, zabawa

Główną ideą kwestionariusza Hartmana to podejście, że wszyscy ludzie mają jeden z czterech “motywów przewodnich”. Kolory te pokazują, jakie cechy ma osoba i jak te cechy odpowiadają ogólnej osobowości danej osoby. Kolory są uważane za motywy, w których człowiek kieruje się motywem, który je definiuje. Narzędzie to jest używane przez wielu doradców zawodowych, ale posiada też mnóstwo przeciwników.

 

Jakiego koloru jest twoja prawdziwa osobowość? 

Po przeprowadzeniu testu typu osobowości koloru, przejdź do wybranego dla Ciebie opisu osobowości. Każdy kolor jest powiązany z zestawem Twoich cech osobowości.

Kolor osobowości = typ osobowości

POBIERZ TEST HARTMANA

Kliknij: KWESTIONARIUSZ OSOBOWOŚCIOWY HARTMANA

Kwestionariusz osobowościowy Hartmana – KOLOR CZERWONY

„Czerwony” to silna, zdecydowana osobowość, to przywódca. Osobowość ta jest bardzo asertywna i będzie liderem grupy, a dzięki umiejętnościom w zakresie dyscypliny i zarządzania często osiągają bardzo dobre wyniki zawodowe. Jednak prowadzi to również do ich negatywnych aspektów: czerwoni muszą mieć rację i często są zbyt krytyczni wobec innych. Nie oznacza to, że „czerwoni” są z natury źli, są kontrolerami i lubią mieć rację i dominować. Czerwony musi być logiczny i praktyczny, przy czym czasami bywa zamknięty w sobie i trudny w kontaktach międzyludzkich.

Jaki kolor ma Twoja osobowość? Kwestionariusz osobowościowy Hartmana

Praca idealna dla „Czerwonego”

 1. Stanowisko wymagające łączenia wielu zadań i umiejętności.
 2. Praca z możliwością awansu i uznania.
 3. Praca ze swobodą działania i podejmowania decyzji.
 4. Stanowisko pozwalające na pełne kontrolowanie efektów własnej pracy.
 5. Praca bez zadań powtarzalnych i rutynowych.

 

Kwestionariusz osobowościowy Hartmana – KOLOR  NIEBIESKI

Niebieski to analityk i organizator, a najważniejszym jest dla niego zdobywanie informacji. To styl emocjonalny, skupiony na kontaktach z innymi ludźmi. Niebiescy to ludzie, którymi lubimy się otaczać, a oni sami do rozwoju potrzebują akceptacji i „bycia lubianym”. Niebieski jest uprzejmy, łagodny, skłonny do współpracy w zespole. Doskonale sprawdza się, jako negocjator godzący sprzeczne interesy zwaśnionych stron. To także utalentowany analityk, bystry obserwator. Najwyżej w hierarchii wartości stawia rodzinę i przyjaciół.

Jaki kolor ma Twoja osobowość? Kwestionariusz osobowościowy Hartmana

Praca idealna dla „Niebieskiego”

 1. Stabilne otoczenie i procedury.
 2. Praca wymagająca zdolności myślenia analitycznego i krytycznego spojrzenia na występujące problemy.
 3. Możliwości do krytyki.
 4. Stanowisko wymagające planowania i myślenia strategicznego.
 5. Praca bez presji czasu i w warunkach maksymalnie bez-stresowych.
 6. Stanowisko niewymagające częstych kontaktów międzyludzkich.
 7. Dokładny opis pracy, oczekiwania.

 

Kwestionariusz osobowościowy Hartmana – KOLOR  ŻÓŁTY

Radośni, szczęśliwi ludzie w życiu są postrzegani jako kolor żółty. Osoby te są zawsze pozytywne i gotowe na to, co przynosi im życie. Spontaniczna natura zapewnia, że ​​żółci są w stanie w pełni wykorzystać życie i poznać nowych przyjaciół, ale często są zbyt zajęci sobą, aby utrzymać trwałe przyjaźnie lub relacje. Żółci są bardzo kreatywni, nie boją się zmian. To innowatorzy otwarci na nowe doświadczenia.

 

Praca idealna dla „Żółtego”

 1. Zawody i stanowiska pracy z wysoką ekspozycją społeczną.
 2. Stanowiska samodzielne, bez bezpośredniej podległości i nadzoru nad „Żółtym”.
 3. Praca wymagająca kreatywności i innowacyjnych rozwiązań.
 4. Stanowiska wymagające częstych kontaktów międzyludzkich.

 

Kwestionariusz osobowościowy Hartmana – KOLOR  BIAŁY

Biali to wizjonerzy i budowniczy. Kolor biały zawsze przynosi spokój umysłowi człowieka i tak samo jest z tą osobowością. Biali są cierpliwi i uprzejmi. Są to przyjaciele, których pragnie każda osoba. Są troskliwi, rozważni i nie osądzają. Będą słuchać godzinami i nie będą chcieli niczego w zamian; będą dobrym przyjacielem. Jednak osoby te padną ofiarą własnych wewnętrznych zmagań, gdy chcą zachować spokój. Nie chcą pracować dla kogoś innego i często nie są zadowoleni ze swoich osiągnięć. Biali są mało skupieni na detalach, zazwyczaj widzą tylko “szeroki plan”. Mają bardzo rozwiniętą intuicję. Są komunikatywni i lubiani w grupie i często dzięki nim ta grupa rozwija swoje pomysły, plany i idee.

Praca idealna dla „Białego”

 1. Miejsce pracy z wysokim poczuciem bezpieczeństwa i stabilności.
 2. Praca musi mieć dokładnie określone zasady pracy i granice decyzyjności.
 3. Stanowisko z możliwością budowania dobrych relacji międzyludzkich.
 4. Stanowisko ze zmiennym zakresem obowiązków i szansą uczenia się.

Pamiętaj, każdy z nas może posiadać mieszane typy osobowości, chociaż nawet z delikatną przewaga jednego koloru. Z badań Hartmana wynika, że osobowość typu “Czerwony” reprezentuje około 25% badanych; Niebieskich – 35%; Białych – 20%; i Żółtych – 20%. 

 

Wykorzystaj swoje umiejętności do swojej przewagi

Kiedy już wiesz, jaki kolor ma twoja prawdziwa osobowość, wykorzystaj tę wiedzę na swoją korzyść. Podkreśl swoje umiejętności podczas następnej rozmowy o pracę lub oceny pracy. To Ty wykorzystujesz swoje umiejętności, aby pomóc firmie się rozwijać. A jeżeli chcesz to potraktuj całość jako dobrą rozrywkę, ale napisz mi koniecznie: jakim kolorem osobowości jesteś?

 

Bibliografia

Hartman Taylor, Kod kolorów – typy osobowości zaszyfrowane w kolorach, Wydawnictwo AMBER

 

 

Na koniec mam prośbę – teraz Ty zarządzasz – jeżeli spodobał Ci się tekst machnij do mnie łapką – zostaw komentarz lub polub na social media np. Facebook lub LinkedIn. Za każdy odzew dziękuję!

 

Przekaż dalej :)

inteligencja emocjonalna

A co tutaj ciekawego?

10 komentarze dla “Jaki kolor ma Twoja osobowość? Kwestionariusz osobowościowy Hartmana”

 1. Ula napisał(a):

  Dzięki 🙂 uwielbiam ten test, polecam go każdemu. Świetnie otworzył mi oczy na to, że nie cały świat jest żółty jak ja – ale tak naprawdę to mniejszość jest żółta. Nie rozumiem dlaczego ludzie nie są żółci 🙂 ale zakładam, że jest w tym jakaś metoda, w końcu fajnie jak mąż panuje nad budżetem, który energicznie bym roztrwoniła na wspaniałe cele ( swoje i nieswoje ) i dobrze, że niebieski sprowadzi mnie nieraz na ziemię. czerwony jest brrr, a zielony jest fantastyczny, empatyczny i dobry, tylko dlaczego tak mało myśli o sobie?
  I długością wpisu również udowodniłam, ze jestem żółta 🙂
  Lubie Pani profil, dziękuję 🙂

  1. Ula (!) bardzo dziękuję za ten komentarz! Ja też nie rozumiem dlaczego ludzie nie są żółci, choćby w małym pierwiastku 😉 We mnie przeważa biały, ale też dużo radosnej żółci. I ten komentarz, jest zdecydowanie żółty, bo aż chce się pracować! Proszę o więcej 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

 2. Ela napisał(a):

  Nie kim sie chce a kim mozna 🙂

 3. aga napisał(a):

  Nie mogę znaleźć interpretacji wyników. Szkoda, bo nadal nie wiem, jakim jestem kolorem 🙂

  1. Aga interpretacja wyników jest w tym wpisie, wykonaj test, a następnie przejdź do wpis i odnajdź swój typ 🙂

 4. Monika napisał(a):

  Świetny post! Robiłam kiedyś inną wersję tego testu- miałam po prostu wybrać kolor, który najbardziej mi się podoba z podanych czterech. Wynik tego i tamtego testu wyszedł taki sam- niebieski. 😉

 5. Mirela napisał(a):

  jestem ŻÓŁTA :)pozdrawiam

  1. Po części żółta energicznie i z wielkim uśmiechem macha łapkami 😉

 6. Dawid napisał(a):

  Bardzo angażujący tekst. Mam przeczucie jaki kolor może mi wyjść i zaczyna się zastanawiać czy na pewno chcę to wiedzieć na 100%. Chyba wolę nie być uszeregowany i się łudzić, że jednak mogę być kim chcę 🙂

  1. Zdecydowanie najlepiej być kim się chce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.