Czy jesteś typem lidera? To znaczy czy posiadasz zdolności przywódcze? Czy potrafisz zmotywować, dodać skrzydeł sobie i innym? Tak, aby posiadać autorytet nieformalny, a przy tym generować zyski. Każdy biznes potrzebuje autentycznego lidera, sprawdź jakimi cechami się oznacza.
Większość z nas czuje się zobligowana do kierowania swoją karierą zawodową, rodziną (szczególnie dzieckiem i partnerem), własną firmą, czy też nawet szerszą społecznością. Pewni ludzie są urodzonymi przywódcami – pełni charyzmy, gromadzą wokół siebie innych. Potrafią być prężni, dynamiczni, aktywni.
Jaki Twoim zdaniem powinien być idealny przywódca? Ja uważam, że pewny siebie (ale nie wyniosły), elastyczny, przedsiębiorczy, myślący perspektywicznie, dominujący, a zarazem asertywny i wyrozumiały. Dużo – prawda? Można być liderem autorytarnym, liberalnym albo bardziej demokratycznym. Co by tylko nie pójść za daleko – w kierunku dyktatury. Podziałów i pomysłów jak ująć temat – mnogo.
Zdolności przywódcze to jedna z cech kompetencji miękkich. Opisuje style kierowania, metody doskonalenia otoczenia. Zaczniemy od opisu tej umiejętności społecznej, a na sam koniec zapraszam Cię do pobrania testu (pdf), określającego Twój stopień przywództwa – bycia liderem.
Zdolności przywódcze? Czy jesteś typem lidera?
Przywództwo to pewien proces; polega na użyciu wpływu, bez sięgania po środki przymusu. A efektem ma być osiąganie celów jednostki, grupy, organizacji. To całość procesu motywowania, angażowania do pracy.
Przywództwo:
- wiąże się z otoczeniem, innymi ludźmi
- oznacza nierówny podział władzy (ktoś zawsze jet górą)
- to możliwość wywierania wpływu na innych (manipulacja)
Przywódcą trzeba się urodzić?
Ok, wiemy już kim jest przywódca i czym się zajmuje. Pytanie brzmi – czy każdy z nas może nim być? To ja zapytam – czy każdy z nas może być prawnikiem lub lekarzem? Tak! Jeśli będzie nad sobą pracował. Nie! Nie każdy posiada pewne predyspozycje. A do tego – nie każdy chce nim być. Każda osoba spełniająca pewne kryteria i normy, która posiada odpowiednią motywację może być liderem – jeśli tylko tego chce. Jakie normy? Intelektualne, emocjonalne (inteligencja emocjonalna) i psychiczne.
Style przywódcze
Daniel Goleman (twórca inteligencji emocjonalnej) wyróżnia sześć stylów przywódczych tj. styl wizjonerski, trenerski, afiliacyjny, demokratyczny, poganiacza i dyktatorski. W naszych organizacjach najczęściej spotkamy dyktatorów? 😉
Wizjoner (styl autorytarny) – czyli chodź ze mną
Lider, który pokazuje kierunek działania, motywuje do osiągania wspólnych celów. On nie określa szczegółowych sposobów zrealizowania wizji, pozwala ludziom samodzielnie poszukiwać nowych rozwiązań. Przyciąga ludzi do siebie oraz docenia i promuje rolę poszczególnej osoby w zespole. Styl uznawany za jeden z najbardziej efektywnych z biznesowego punktu widzenia.
Trener – czyli spróbuj to tak
Przywódca ten motywuje ludzi do lepszej pracy poprzez rozpoznawanie ich mocnych i słabych stron. Zachęca ludzi, aby walczyli z przeciwnościami, rozwijali się, poprawiali w obrębie swoich możliwości. A przede wszystkimi, by jak najmocniej korzystali z mocnych, pozytywnych cech i czerpali z nich napęd do pracy.
Lider afiliacyjny – ludzie przede wszystkim, harmonia i dobra atmosfera
To zarządzanie z ludzką twarzą. On szanuje każdą osobę pracującą w organizacji. Bo ludzie to nie roboty – odczuwają radość i zmęczenie, mają rodziny, pasje i prawo do odpoczynku. Co więcej przywódca ten szczerze interesuje się życiem swoich pracowników, dba o dobrą atmosferę pracy. Często posiada wysoką empatię, czyli umiejętnością odczytywania uczuć, potrzeb i punktu widzenia innych osób.
Demokrata – czyli „co o tym sądzisz?”
Tutaj liczy się zdanie każdego pracownika, a lider ten potrafi słuchać ludzi i wykorzystywać ich pomysły. Otwarcie pyta ich o zdanie, stwarzając atmosferę szacunku i co więcej potrafi przyjmować również krytykę. Pracownicy mają poczucie, że uczestniczą w decyzjach podejmowanych w firmie, przez co bardziej angażują się w pracę.
Poganiacz (styl normatywny) – czyli rób to, co ja – natychmiast!
Lider ustawia wysokie standardy pracy zarówno dla siebie jak i dla swoich pracowników. Jest bardzo mocno nastawiony na sukces, koncentruje się na nieustannym poprawianiu wyników. Cechuje go niski poziom empatii, a jego popularne powiedzenie to: „rób to, co ja – natychmiast!”.
Dyktator (styl nakazowy) – czyli rób to, co Ci każę – zarządzanie przez strach
Nazywany „zarządzaniem przez strach”, ponieważ polega na ciągłym kontrolowaniu pracowników, wydawaniu im poleceń i oczekiwaniu, że zostaną one wypełnione dokładnie tak, jak wymaga tego przywódca. To on podejmuje decyzje, a polecenia wydaje w sposób zdecydowany, stanowczy i nie znoszący sprzeciwu wg zasady: „rób, co każę”. Odbija się to negatywnie na atmosferze pracy w organizacji, zwiększonej rotacji pracowników i zaniku zaangażowania.
Chcesz sprawdzić siebie? Czy jesteś typem lidera? Czy posiadasz zdolności przywódcze?
.
Pobierz test – kliknij Czy jesteś typem lidera? Czy posiadasz zdolności przywódcze?
Bibliografia
- Anna Sarnacka-Smith, Everest Lidera, Wyd. MT Biznes – KLIK po książkę
- Simon Sinek, Liderzy jedzą na końcu, Wyd. Helion, KLIK po książkę
- J. Coetzee, J. Maxwell, 21 cech skutecznego lidera. Jak stać się osobą za którą pójdą inni, Wyd. Studio Emka – KLIK po książkę
- E-book “Komunikacja międzyludzka”, Katarzyna Płuska – KLIK po e-book
Mam też prośbę – teraz Ty zarządzasz. Jeżeli spodobał Ci się tekst pokaż swoją reakcję – skomentuj, udostępnij dalej; polub mnie na Facebook – motywujesz mnie jak najlepszy lider 😉
07/11/2017 o 18:25
No i z testu wyszło mi, że mam jednak te zdolności do bycia liderem ;D
Osobiście nigdy nie darzyłam sympatią liderów, którzy brudną robotę zwalają na innych, bez pomocy i takich, patrzących na mnie z góry 😉
08/11/2017 o 00:27
Pokularna mówiłam, że jesteś lider! 🙂
25/07/2017 o 21:30
Ja osobiście pracuje pod 😉 nieśmiałym, zakompleksionym demokratą…… Ciężki typ….. podobno mam go kiedyś zastąpić. Ja jako Matkaa Dygnitarza ;), ten przydomek nie jest przypadkowy hihi wyssany z mlekiem matki ;). Na poważnie to przede wszystkim być Człowiekiem Dyrektorwm lub kierownikiem się bywa…..
31/07/2017 o 23:14
Jak dla mnie tytuł Matka Dygnitarza jest rozbrajający! 🙂
23/07/2017 o 13:20
Większą część pracy zawodowej byłam szefem. raczej nie miałam z ludźmi problemów. Aż do pewnego razu. W związku z tym lecę zrobic sobie test:)
22/07/2017 o 17:51
Lider 😀
22/07/2017 o 05:32
lider musi przede wszystkim sam być przykładem mieć entuzjazm, lubić swoją pracę. Znać swoich ludzi i ich potrzeby. Mieć energię do mobilizowania ekipy. od 5 lat zarządzam zespołem i jednak stawiam na przywódctwo sytuacyjne. Kiedy trzeba jestem demokratą, kiedy tzreba wizjonerem. Przez strach żaden lider jeszcze moim zdaniem daleko ie zajechał, to bardzo krótkowzroczne i słabe. Choć się zdarza sama miałam takiego szefa…na szczęście miałam :Ppoleciał za mobbing 😛
22/07/2017 o 05:32
lider musi przede wszystkim sam być przykładem mieć entuzjazm, lubić swoją pracę. Znać swoich ludzi i ich potrzeby. Mieć energię do mobilizowania ekipy. od 5 lat zarządzam zespołem i jednak stawiam na przywódctwo sytuacyjne. Kiedy trzeba jestem demokratą, kiedy tzreba wizjonerem. Przez strach żaden lider jeszcze moim zdaniem daleko ie zajechał, to bardzo krótkowzroczne i słabe. Choć się zdarza sama miałam takiego szefa…na szczęście miałam :Ppoleciał za mobbing 😛
21/07/2017 o 21:24
Bardzo ciekawy temat i 38 pkt z testu – czas na zmianę kierunku działań 🙂
21/07/2017 o 21:24
Bardzo ciekawy temat i 38 pkt z testu – czas na zmianę kierunku działań 🙂
21/07/2017 o 15:09
Teścik całkiem fajny, wyszedł mi lider demokrata 😉
21/07/2017 o 12:56
Myślę, że najgorszy jest lider wyniosły. Kompletnie przyczynia się do spadku motywacji wśród pracowników. Chętnie wykonam test 🙂
21/07/2017 o 07:29
Z moich doświadczeń wynika, że zespoły najsłabiej znoszą labilnych emocjonalnie menadżerów czyli takich, po których nie wiadomo czego się spodziewać. Inaczej mówiąc dopasowanie stylów do sytuacji – tak, ze skrajności w skrajność, nie.
21/07/2017 o 06:00
Mam wątpliwości, czy faktycznie każdy może zostać liderem, to trochę jakby na siłę naciąganie, a przecież inne walory warto by było rozwijać, zwłaszcza te w których jest się najlepszym. 🙂
21/07/2017 o 06:00
Mam wątpliwości, czy faktycznie każdy może zostać liderem, to trochę jakby na siłę naciąganie, a przecież inne walory warto by było rozwijać, zwłaszcza te w których jest się najlepszym. 🙂
21/07/2017 o 05:39
Przyznam, że kilkanaście lat liderowanie mocno mnie zmęczyło, teraz już tylko dla siebie nim jestem. 🙂
21/07/2017 o 06:31
Izabela i tym tekstem mnie wstrząsnęłaś 😉 Ale władza męczy – to prawda 🙂 Pzdr Kasia
21/07/2017 o 05:03
A ja się pozwolę nie zgodzić. Styl dyktatora brzmi fatalnie, ale w niektórych sytuacjach jest potrzebny i pozwala wysłać jasny komunikat. I to jest właśnie klucz – lider ma się zmieniać w zależności od sytuacji w jakiej zespół się znajduje. Najczęstszy błąd to posiadanie jednego stylu i aplikowanie go do każdej sytuacji. Czasem należy oddać inicjatywę zespołowi, czasem podjąć ją autorytarnie, a czasem pozwolić na formę „głosowania”. Zależy ile masz czasu na podjęcie decyzji i jak ważna ta decyzja jest. Ważne też, żeby nie oddawać zespołowi fikcyjnego poczucia, że mają wpływ na decyzję, kiedy ta została już właściwie podjęta. Niektórzy robią taką zasłonę dymną, bo właśnie boją się przekazać autorytarną decyzję. Pomyśl co wtedy się dzieje w zespole? Czy mają Cię za dobrego lidera? Każdy styl się przyda. Od doświadczenia zależy, czy użyjesz właściwego do konkretnej sytuacji.
21/07/2017 o 06:29
Mateusz Ty jak już napiszesz, to ja siedzę i myślę 😉 Przygotowując wpis oczywiście tez doszłam do info, że ten styl czasami sie sprawdza. Ale dla mnie będzie to zawsze dyktator. Osoba, która uznaje tylko swoje zdanie, nie znosi sprzeciwu i ma styl nakazowy. Ale zgodzę się z tym, że w pewnej grupie osób jest i on potrzebny. Ale to wyjątki. To już ze złych charakterów wolę poganiacza 😉 Dziękuję Ci bardzo! Pisz, bo mi szare komórki to pobudza. Pozdrawiam! Kasia
21/07/2017 o 00:22
Niezły tekst. Wyniku się nawet nie spodziewałem.
21/07/2017 o 02:49
Patryk to znaczy, że był satysfakcjonujący? 🙂
20/07/2017 o 22:41
Oj, słaby ze mnie lider 😀 Bardzo fajny test, podrzucę go moim znajomym razem z linkiem do wpisu 🙂
21/07/2017 o 02:51
Aleksandra – słaby? A może jeszcze utajniony :-)? Ważne, aby robić to co się czuje i lubi. Pozdrawiam! Kasia
20/07/2017 o 21:58
„Jest bardzo dobrze, ale musisz jeszcze popracować….”Też coś! Prycham z niezadowolenia…..,,
21/07/2017 o 04:32
Iwona – jak to? Przecież jest bardzo dobrze – nie prychaj 😉 Ty to jesteś perfekcjonistka. To pochwal się jaki styl przywództwa preferujesz, że tak świetny wynik osiągnęłaś? 😉
20/07/2017 o 21:54
Ciekawe, co mi wyjdzie. Idę robić test ????