6 etapów skutecznych negocjacji, czyli jak dobrze negocjować?
kompetencje miękkie kursy

Każdy z nas może się znaleźć w sytuacji, w której będzie musiał coś wynegocjować, nawet te najzwyklejsze sprawy, jak omawianie z małżonkiem lub dziećmi domowych zajęć. Negocjujemy z szefem, sprzedawcą, budowlańcem, teściową. Negocjacje kojarzą nam się oczywiście przede wszystkim z pracą, gdzie często (świadomie lub nie) prowadzimy „rozmowy”: czy to w sprawie wynagrodzenia lub mocne negocjacje handlowe z klientami. Ale czy wiemy jak to robić skutecznie? Nie zawsze, czasem po omacku i albo się uda, albo nie, więc jak dobrze negocjować?

6 etapów skutecznych negocjacji, czyli jak dobrze negocjować?

Czym są negocjacje?

Negocjacje to metoda, dzięki której ludzie rozwiązują dzielące ich różnice. Jest to proces, w którym osiąga się kompromis lub porozumienie. Brzmi ładnie, jednak często w praktyce osiągnięcie porozumienia wydaje się bardzo trudne. Osoby biorące w jakimkolwiek sporze, dążą do osiągnięcia najlepszego możliwego wyniku dla swojej pozycji.

Umiejętności negocjacyjne mogą być więc bardzo pomocne w rozwiązywaniu wszelkich różnic, które powstają między tobą i innymi. Chcąc osiągnąć zamierzony rezultat, negocjujący partnerzy często muszą iść na ustępstwa.

Umiejętności negocjacji to bardzo ważna umiejętność interpersonalna, o których więcej możesz dowiedzieć się tutaj:

 

Jak dobrze negocjować?

Prawdziwe negocjacje, których efektem jest zadowalający obie strony wynik, polegają na odpowiedniej umiejętności dawania i brania – ogólnie znanej pod nazwą metody Win-Win. Porozumienie oparte na tej metodzie gwarantuje obu stronom sukces i rozwój współpracy, natomiast lekceważenie interesów drugiej strony, forsowanie własnych interesów przez jednego z partnerów zwykle obraca się przeciwko niemu. Nie zawsze wygrasz, osiągając cel negocjacji za wszelka cenę, ponieważ negocjując, należy mieć zawsze na uwadze swoje przyszłe relacje z partnerem. Z pomocą przychodzą tu różne rodzaje technik negocjacyjnych, o których już niebawem. Poniżej znajdziesz informacje, jak podejść do rozmów negocjacyjnych. Podstawą jest plan działania, zapoznaj się z etapami negocjacji i kieruj Wasze spotkanie na przyjęte przez Ciebie założenia.

 

Jak dobrze negocjować – etapy negocjacji

Proces negocjacji możemy podzielić na następujące etapy:6 etapów skutecznych negocjacji, czyli jak dobrze negocjować?

1. Jak dobrze negocjować – Przygotowanie

Zanim dojdzie do jakichkolwiek negocjacji, należy podjąć decyzję, kiedy i gdzie odbędzie się spotkanie w celu omówienia problemu i kto będzie uczestniczyć. Brzmi szumnie, jednak w praktyce chodzi o zwykłe przygotowanie pola do rozmów i wskazanie celu spotkania.

Podjęcie prac przygotowawczych przed omówieniem sporu pomoże uniknąć dalszych konfliktów i niepotrzebnego marnowania czasu podczas spotkania.

Pomocny artykuł w przygotowaniu Twojej osoby do negocjacji:

2. Jak dobrze negocjować – Dyskusja

Na tym etapie osoby każdej ze stron wysunęli sprawę tak, jak ją widzą. Chodzi o przedstawienie faktów każdej ze stron. Czasami pomocne jest robienie notatek podczas etapu dyskusji, aby zapisać wszystkie zgłoszone punkty w przypadku potrzeby dalszych wyjaśnień. Bardzo ważne jest, aby słuchać, ponieważ gdy dochodzi do nieporozumienia, łatwo popełnić błąd, mówiąc zbyt wiele i zbyt mało słuchając, a przecież każda ze stron powinna mieć równe szanse przedstawienia swojej sprawy.

Twoje kompetencje miękkie przydatne na tym etapie to:

3. Jak dobrze negocjować – Wyjaśnienie celów

Mamy już poziom dyskusji, należy więc wyjaśnić cele, interesy i punkty widzenia obu stron sporu. Pamiętaj o tworzeniu Twoich priorytetów, nie rozdrabiaj się, bo pogubisz myśl przewodnią. Ustal kolejności priorytetów, dzięki temu można ustalić pewne wspólne płaszczyzny. Wyjaśnienie jest istotną częścią procesu negocjacji, bez prawdopodobnych nieporozumień, które mogą powodować problemy i bariery w osiągnięciu korzystnego wyniku.

Twoje kompetencje miękkie przydatne na tym etapie to:

4. Jak dobrze negocjować – Negocjuj ku zwycięstwu

Dążymy do „Win-Win”, czyli do momentu, gdy obie strony czują, że zyskały coś pozytywnego w procesie negocjacji i obie strony uważają, że ich punkt widzenia został wzięty pod uwagę. 

W tym miejscu należy rozważyć propozycje alternatywnych strategii i kompromisów. Kompromisy są często pozytywnymi alternatywami, które często mogą przynieść większe korzyści wszystkim zainteresowanym w porównaniu z utrzymaniem pierwotnych pozycji.

5. Jak dobrze negocjować – Umowa

Umowę można osiągnąć po rozważeniu poglądów i interesów obydwu stron. Konieczne jest, aby każdy aspekt negocjacji został dokładnie wyjaśniony; by obie strony wiedziały, co zostało postanowione.

6. Jak dobrze negocjować – Wdrażanie kursu działania

Realizujecie w określonym czasie, to co zostało postanowione; oczywiście zgodnie z umową, najlepiej pisemną, ale ustna tez posiada wysoką wartość, która wiąże się z etyką.

6 etapów skutecznych negocjacji, czyli jak dobrze negocjować?

Co w momencie braku porozumienia???

Jeśli proces negocjacji się załamie, a porozumienie nie zostanie osiągnięte, wymagane jest ponowne planowanie kolejnego spotkania. Dzięki temu wszystkie strony nie zostaną uwikłane w gorącą dyskusję lub kłótnię, która nie tylko marnuje czas, ale może również zaszkodzić przyszłym relacjom.

I tak: na kolejnym spotkaniu należy powtórzyć etapy negocjacji. Wszelkie nowe pomysły i interesy powinny być brane pod uwagę, a sytuacja wygląda na nowo. Na tym etapie pomocne może być również przyjrzenie się innym alternatywnym rozwiązaniom i / lub przyprowadzenie innej osoby do mediacji.

O tym jak skutecznie wykorzystywać metody, jaki masz styl negocjacji, a przede wszystkim jakie istnieją techniki negocjacyjne dowiesz się w kolejnym wpisie tego cyklu.

 

Jak dobrze negocjować – Bibliografia i lektury warte polecenia:

  • Robert Mayer, Jak wygrać każde negocjacje, Wydawnictwo MT Biznes, 2018 – KLIK po książkę
    taniaksiazka.pl
  • Adam Horzyk, Negocjacje Sprawdzone strategie, Wydawnictwo Edgard, 2012 – KLIK po książkę
    taniaksiazka.pl
  • Maciej Dutkon, Targuj się. Zen negocjacji, Wydawnictwo Akademia Internetu, 2015 – KLIK po książkę
    taniaksiazka.pl
  • Lunden Bjorn Rosell Lennart, Techniki negocjacji, Wydawnictwo Bl Info, 2014 – KLIK po książkę
    taniaksiazka.pl

 

Na koniec mam prośbę – teraz Ty zarządzasz – jeżeli spodobał Ci się tekst machnij do mnie łapką – zostaw komentarz lub polub na social media np. Facebook lub LinkedIn. Za każdy odzew dziękuję

kompetencje miękkie kursy

18 komentarze dla “6 etapów skutecznych negocjacji, czyli jak dobrze negocjować?”

  1. Wiktoria napisał(a):

    Negocjacje są obecne w biznesie nie od dzisiaj i warto trenować takie umiejętności, gdyż przydać się nam mogą nawet w codziennym życiu 😉 Każdego rodzaju trenowanie własnych umiejętności sprawia, że stajemy się lepsi 😉

  2. Pamela napisał(a):

    i tak mi to nigdy nie wyjdzie

    1. Aj a może warto małym krokami? 🙂

  3. Sensistore napisał(a):

    Bardzo ciekawy post 🙂

  4. Jak otworzyć działalność gospodarczą napisał(a):

    Bardzo ciekawy artykuł, negocjacje to bardzo trudna sztuka 🙂 Opanowanie jej w zadowalającym stopniu może trwać miesiącami

    1. Zdecydowanie tu potrzebny jest czas, trening i praktyka działania 🙂

  5. Kinga napisał(a):

    Najlepszą negocjatorką byłam w wieku szkolnym 😉 negocjacje z rodzicami były prawie codziennie 😉

    1. Kinga mam nadzieję że zaprocentowały na przyszłość 🙂 😉

  6. Zuza napisał(a):

    warto przeczytać 🙂

    1. Dzięki 🙂

  7. jolkakrejzolka napisał(a):

    Oj tak, negocjacje to ciężka sprawa, wymagająca dużych umiejętności, nie każdy posiada taki dar, niestety 😉

    1. Dar – tak, zgadzam się, ale negocjacje można trenować, poznawać kolejne techniki, ćwiczyć w terenie i na pewno dojdzie się do wprawy 🙂

  8. Matt napisał(a):

    Trzeba przyznać, że negocjacje to skomplikowany proces, a każdy jego proces równie ważny. Dobrze wiedzieć jak do tego podejść, bo taka umiejętność może przydać się w życiu. Świetny wpis! =]

    1. Matt dziękuję bardzo i powodzenia 🙂

  9. Dawid napisał(a):

    Bardzo dobrze opisałaś proces negocjacji oraz co powinno z niego wyniknąć. Dołożył bym tylko etap zbierania argumentów, które pomogą nam poprzeć nasz punkt widzenia 🙂

    1. Dawid a oczywiście, że możemy dołożyć ten etap, albo wcielić go w etap 2 lub 3 – w zależności od poziomu działania. Dziękuję, pozdrawiam 🙂

  10. anna napisał(a):

    ehh dosyć trudna to umiejętność…

    1. Anna zgadzam się, wymaga mnóstwa treningu, tutaj liczy się praktyka i … taktyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *