5 sposobów rozwiązywania konfliktów
kompetencje miękkie kursy

5 sposobów rozwiązywania konfliktów? Możemy się ze sobą nie zgadzać, nawet pokłócić. Możemy odczuwać wrogość i czynić sobie wzajemne wyrzuty. Możesz usłyszeć, że to co robisz nie ma sensu, że brak Ci umiejętności, Ty z kolei zarzucisz komuś złą wolę i najprostszą złośliwość. Często dochodzi do tego inny światopogląd, punkt odniesienia, a nawet realia, w których żyjcie. Bo nie da się z każdym być w zgodzie. Ale wcześniej czy później przyda się z co niektórymi oczyścić atmosferę. W duchu codziennych relacji i higieny umysłu. Jak

Konflikt – najprościej rzecz ujmując – to spór dotyczący ważnych kwestii. Konflikty nie zawsze są pożądane, często burzą nasze poczucie bezpieczeństwa. Jednak chcemy czy nie, są one częścią naszych codziennych działań, a ich źródła są przeróżne. Co więcej, wiele z nich odgrywa pożyteczną rolę, bo nareszcie pozwalają spojrzeć na tłumione problemy. Podstawowy wniosek nasuwa się jeden: konflikty należy rozwiązywać. I Ty wiesz już najdokładniej który chciałbyś rozwiązać jako pierwszy 🙂 Ale czy wiesz jak? W radzeniu sobie z konfliktami pomaga wybór odpowiedniej do sytuacji strategii działania.

 

5 sposobów rozwiązywania konfliktów

 

Każdy z poniższych stylów ma swoje zalety i wady, a wybór jako środka rozwiązania sporu określa, w której doszło do konfliktu. Współpraca, kompromis i walka tworzą razem tzw. triadę skuteczności. A wszystkie charakteryzowane są przez: stopień aktywności i otwartości.

5 sposobów rozwiązywania konfliktów

 

Przedstawię Ci teraz poszczególne 5 sposobów rozwiązywania konfliktów. Współpraca, kompromis, walka, unikanie lub uleganie. Który z nich wybierasz?

1. WSPÓŁPRACA

To partnerstwo mimo przeciwności. Skupianie się na tym co Was łączy, a nie dzieli, ponieważ jest to praca nad korzyściami obu stron. Tylko jest mały haczyk: współpraca jest niemożliwa, gdy któraś ze stron, mimo pozytywnych sygnałów, nie chce lub po prostu nie potrafi współpracować (a niestety takich typów jest wiele).

Współpraca to najtrudniejszy ze stylów, ponieważ wymaga rozumienia emocji swoich i czyjś (czyli inteligencji emocjonalnej), umiejętności słuchania, zaangażowania, tolerancji oraz chęci dojścia do happy endu dla Was obojga. I częściej mówimy o tym, że współpracujemy, niż to tak na prawdę robimy.

 

2. KOMPROMIS

Czyli poszukiwanie złotego środka. To sztuka ustępowania i znajdowania rozwiązania w imię ogólnego dobra. Gdy rezygnujesz z dość nieistotnych kwestii – ok, wychodzi korzystnie; gdy jednak zrezygnujesz z ważnych dla Ciebie spraw, trudno będzie Ci mówić o radości i korzyściach z rozwiązania konfliktu; jedyny pozytyw, że już go nie ma. Tylko czasem pozornie tak się wydaje, bo konflikt może przez to powrócić i to ze zdwojoną siłą.

Kompromis ma swoje plusy i minusy, bo nie zawsze warto upierać się przy swoim. Z drugiej strony kompromis zbliża Cię do ulegania wbrew sobie, w konsekwencji do poczucia strat i niemocy.

 

3. WALKA

Walka wyczerpuje emocjonalnie i fizycznie, ale jest niezbędna, by zdobyć u osób niedojrzałych społecznie (znasz takich 😉 ?) autorytet. Bo walka to też obrona. A następnie trzeba umiejętnie zmienić ten styl na inny, bardziej przyjazny.

Kim jest osoba, która cały czas walczy z Tobą? Jest człowiekiem, który ma nieustanną potrzebę udowadniania własnej przewagi, potrzebującym ukryć swoje słabości (niestety dosyć często mamy z nimi do czynienia).

Gesty zgody

Podczas walki dochodzi często do tzw. cyklu odwetowego. Czyli: na wybuch niekontrolowanej agresji odpowiadasz atakiem, co dalej pobudza do kontrataku (i jatka gotowa). Ale warto przerwać to błędne koło: bądź mądrzejsza emocjonalnie i zastosuj tzw. gesty zgody (nie myl ich z uległością!). Mogą pomóc, chociaż nie zawsze, ale przynajmniej wykażesz się dobrą wolą i wyższością umysłu 🙂

Gesty zgody to działania pojednawcze tj.:

  • przyznanie się błędu, przeproszenie;
  • wyrażenie skruchy i pokory;
  • zaproponowanie ustępstw;
  • mimika i gesty np. uśmiech, rozluźnienie ciała;
  • wyrażenie szczerego uznania dla oponenta, uznania jej prawa do odmiennego zdania;
  • mówienie o własnych potrzebach i emocjach (odkrycie się);
  • propozycja wspólnego szukania pokojowego rozwiązania.

5 sposobów rozwiązywania konfliktów

4. UNIKANIE

Krótko i na temat: unikasz, odraczasz w czasie rozwiązanie konfliktu. Przyczyn jest wiele: źle się z nim czujesz, nie masz siły aby się zmierzyć z oponentem, chcesz się na początku wyciszyć i zebrać siły. Czasem chcesz aby emocje opadły lub po prostu masz do zrobienia inną ważna rzecz 😉

Ale pamiętaj, że konflikt sam się nie rozwiąże, a i tak w pewnym momencie powróci. Zawsze możesz pomyśleć o nim jutro lub za rok. Kurz opadnie, czas zaleczy rany. Ale w końcu może warto się z nim zmierzyć? To Ty wiesz o tym najlepiej.

 

5. ULEGANIE

Ten styl daje poczucie bezpieczeństwa i oparcie, ale tylko wtedy gdy po drugiej stronie jest taka sama osoba. W przeciwnym razie… zostaniesz zdeptana emocjonalnie. Narazisz się na wykorzystywanie, lekceważenie i poczucie krzywdy. Czasem dochodzi do niekontrolowanego wybuchu emocji. Często takie sytuacje spotykają osoby przyjacielsko nastawione do świata lub te nieśmiałe i niepewne siebie, będące w jakimś skomplikowanym układzie.

Jednak unikanie, czyli dążenie do świętego spokoju może skończyć się pułapką dla nas samych. Jak chcesz to ulegaj, właściwie powinnam powiedzieć jak musisz, wtedy gdy dokładnie wiesz dlaczego to robisz, ale nigdy nie ulegaj, dlatego, że inaczej nie umiesz. Umiesz, możesz. Poczytaj o asertywności i postawach w niej ujętych: asertywna, agresywna i uległo-bierna.

Z uleganiem jest też czasami tak, że liczymy na regułę wzajemności. Ulegając komuś w jakieś sprawie, liczymy na to samo w naszym kierunku. Motywacja jest, efekt nie zawsze.


 

Od nas samych zależy gdzie, kiedy i jaki styl rozwiązywania konfliktu zastosujemy. Inaczej wygląda to w relacjach zawodowych – podczas relacji z klientem (negocjacje), szefem; a inaczej w domu – podczas codziennych bojów o wybór koloru ścian w salonie 😉 Warto jednak opanować wszystkie. W ten sposób łatwiej kontrolujesz rzeczywistość i zwiększasz swoją skuteczność w działaniu na rożnych polach. To było 5 sposobów rozwiązywania konfliktów, ale wiem, że Ty też masz swój 😉

Lektury warte polecenia:

    • Brian Spitzberg, Kevin J Barge, P Shewryn Morreale, Komunikacja między ludźmi, Wydawnictwo Naukowe Pwn, 2015 – KLIK po książkę (mój top!)
    taniaksiazka.pl
    • Carol Goman Kinsey, Komunikacja, pozawerbalna. Znaczenie mowy ciała…, Wyd. Studio Emka, 2012   – KLIK po książkę
    taniaksiazka.pl
    • Beata Rzepka, Efektywna komunikacja w zespole, Wyd.Edgard, 2014  – KLIK po książkę
    taniaksiazka.pl
    • Allan, Barbara Pease, Mowa Ciała, Wyd. Rebis, 2017 – KLIK po książkę
      taniaksiazka.pl
    • McKay, Davis, Fanning, Sztuka skutecznego porozumiewania się, GWP – KLIK po książkę 
      taniaksiazka.pl

Na sam koniec jak zawsze mam prośbę. Konfliktu dziś nie miałyśmy, ale starałam się należycie rozwiązać problem. Czy mi się udało właściwie go przedstawić? Wyraź swoje zdanie poprzez komentarz, reakcję na social media – Facebook. Za każde machnięcie łapką bardzo dziękuję 🙂

 

kompetencje miękkie kursy

20 komentarze dla “5 sposobów rozwiązywania konfliktów”

  1. Piotrek napisał(a):

    widzicie państwo to szeroki temat bo każda sytuacja wymaga odrębnej analizy ,gdzie z kim o czym na jakiej płaszczyźnie.ja na różnych przykładach bardziej mi się opłaca dla świętego spokoju ale robię swoje

  2. anon napisał(a):

    Płytki i mało konkretny artykuł. Język polski do poprawy.

  3. Z zadartym nosem napisał(a):

    Kiedyś uważałam, że kompromis i współpraca są tymi jedynymi słusznymi sposobami rozwiązywania konfliktów. Ale życie pokazało, że tak jak autorka artykułu pisze, warto znać wszystkie. I stosować. Chociażby wtedy, gdy możemy sobie odpuścić czy potrzebujemy przysłowiowego świętego spokoju.
    No i są takie sytuacje, w których żaden kompromis i współpraca nie wchodzi w grę i zostaje walka. Dla mnie najmniej komfortowa sytuacja, ale bywa …

    1. Z zadartym nosem tez czasem myślę dlaczego w życiu nie może być zawsze „dobrze”… no tak, życie. Tak to jest. Pzdr 🙂

  4. W pracy mam tendencje do ulegania, dla świętego spokoju nie podejmuje dłuższych dyskusji z szefową- zwłaszcza, że obie jesteśmy przekonane o doskonałości własnego pomysłu 😉

    W domu bywa różnie, ale najczęściej szukamy możliwości współpracy 🙂

    1. Sylwia z szefową trzeba odpowiednią taktykę 😉

  5. Jak dla mnie to rewelacyjne podejście do tematu. Niby to wszystko wiem, a jednak… Dziękuję :))

    1. I ja dziękuję 🙂

  6. Ciekawy artykuł i interesujący podział. U nas w związku kompromis jest formą rozwiązywania tematów, co do których mamy odmienne zdanie i zawsze, co podkreślam, najważniejsza jest rozmowa 🙂

    1. Aneta miło przeczytać 🙂 I jeszcze milej praktykować 🙂

  7. genialny wpis, muszę podesłać mężowi 😛

    1. Ha jak każdy mąż – idealny adresat 🙂

  8. Iwona napisał(a):

    Rzadko kiedy ulegam, zwykle Rozwiązuję konflikty, No chyba ze mi nie zależy. Ani na sprawie, ani na osobie, ani na
    Temacie. ❤️

    1. Iwona a to ja mam podobnie 🙂

  9. U mnie zawsze jest kompromis!

    1. Złoty środek często wskazany 🙂

  10. Ania napisał(a):

    Ja często ulegam dla świętego pokoju, a to błąd

    1. Ania ja też, bo sytuacja czasem wymaga. Ale później można to zmienić 🙂

  11. nom małżeństwo doskonale ( tzn każdy zwiazek ) 🙂 uczy jeśli dwie osoby sa dojżałe, ze kompromis i wpsółpraca zdecydownaie popłaca 🙂

    1. Popłaca, ale czasem jest trudna 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *