Zrobię wszystko co chcesz, dzięki NLP
kompetencje miękkie kursy

NLP – zaczaruję, zmanipuluję; czy pokaże drogę do pozytywnych zmian, praktycznej psychologii? NLP ma dwa bieguny – pozytywny bądź negatywny. Możesz dostrzegać perswazję i wpływy społeczne lub samorozwój, motywację. Czym jest więc owiane złą sławą NLP? Co czyni ludzi „doskonałymi”? A może to nie potrzebne „grzebanie” w umyśle? Czyli zrobię wszystko co chcesz, dzięki NLP 😉 

 

Na pewno znasz ludzi, którzy są doskonali w tym co robią. Co czyni ich tak dobrymi, dlaczego to co robią jest tak świetne i wydaje się w ich rękach doskonałe? Muzycy, którzy sprawiają wrażenie, jakby gra na instrumentach była czymś bardzo łatwym, choć wiesz, że tak nie jest. Są i najlepsi dyrektorzy, którzy inspirują ludzi do osiągania nadzwyczajnych rezultatów, są prawdziwymi przywódcami, liderami. Czy są to przykłady ludzi, którzy wzięli udział w treningu NLP? A może są to przypadki ciężkiej pracy, wiedzy i do świadczenia plus tego „czegoś”?

Wychodzę więc od pytania – czy istnieją ludzie posiadający potężny, „magiczny” wpływ na zachowanie swoje i innych? Chcę Ci przedstawić krótki opis zagadnienia oraz konkretne metody i przykłady pracy nad sobą. To nie będzie tekst o tym jak manipulować innymi, lecz sobą samym 😉

.

Zrobię wszystko co chcesz, dzięki NLP

.

NLP – programowanie neurolingwistyczne. Nie ma jednolitej definicji tego pojęcia. Możemy przyjąć, że jest to połączenie kilku dyscyplin naukowych tj. psychologia, psychiatria, neurologia, lingwistyka, informatyka, semantyka ogólna – w kierunku rozwoju człowieka. Sprawą dyskusyjną pozostaje, czy NLP to paranauka czy pseudonauka.

 


 

NLP to instrument zmiany osobistej i rozwoju, to zbiór technik komunikacyjnych nastawionych na tworzenie i modyfikację wzorców percepcji i myślenia u ludzi.

 


 

NLP to zasady, narzędzia, które pomagają uczyć się, komunikować oraz wprowadzać zmiany. Temat komunikacji niewerbalnej (przeczytaj), w odniesieniu do NLP pozwala na odpowiednie używanie języka werbalnego i niewerbalnego. NLP stosuję się często na szkoleniach odnośnie samorozwoju, motywacji, negocjacji, prowadzenia kampanii wyborczych czy nawet metod uwodzenia. NLP zostało zapoczątkowane w latach 70 – tych ubiegłego wieku, przez Richarda Bandlera oraz Johna Grindera.

Programowanie neurolingwistyczne:

  • neuro – układ nerwowy, jego funkcjonowanie – czyli procesy tj. pamięć, uwaga, myślenie, twórczość itd.
  • lingwistyczne – oczywiście związek z językiem, sposobem porozumiewania się, przekazywania myśli
  • programowanie – wzorce zachowań, którymi kieruje się człowiek.

Zrobię wszystko co chcesz, dzięki NLP

.

Przykładowe metody/techniki NLP

 

Modelowanie

Badanie zachowań, wartości i przekonań osoby w kontekście jej cech osobowości lub działania, które chciałoby się modelować (naśladować, powielić, przejąć).

Jak?

Pomyśl sobie o czymś czego nie robisz tak dobrze jak byś chciała. Teraz przywołaj w myślach osobę, która opanowała to do perfekcji i rozłóż na czynniki pierwsze całą strukturę zachowania tej osoby: emocje, tok rozumowania, kontekst w którym wykonuje daną czynność. Przenieś po kolei te elementy na swoje działanie, tak jakbyś Ty tak się zachowywała. I jak efekty?

Metafory

Strategia językowa, pozwalająca spojrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy.

Jak?

Za każdym razem gdy mówisz ” To jest jak…” używasz metafory, porównania. Idziesz do swojego świata fantazji, gdzie możesz wszystko. Wykorzystaj to jako okazję do otwarcia się na nowe pomysły, możesz postrzegać daną sprawę z innego punktu.

Trans

Wprowadzanie w płytki poziom hipnozy.

Linia czasu

Linia, na której umysł człowieka organizuje w przestrzeni przeszłość oraz przyszłość

Jak?

Masz ważną decyzje do podjęcia, zaznacz więc na kartce jej punkt początkowy i końcowy. Połóż teraz kartkę na podłodze i stań w miejscu teraźniejszości – jest to moment podjęcia decyzji, że działasz. Jak się czujesz? Przemieszczaj się powoli w kierunku celu, kiedy są już widoczne wyniki. Jak teraz się czujesz, co się zmieniło? Czy podjęta decyzja była słuszna?

Kotwiczenie

Tworzenie odruchowych, emocjonalnych powiązań przyczynowo-skutkowych z bodźcem, np. dotykiem, obrazem lub dźwiękiem. Przeczytaj artykuł „Kotwice NLP – szczęście poprzez skojarzenie”

Jak?

W sytuacji stresowej (egzamin, rozmowa o pracę) stwórz w mózgu skojarzenie czyli odruch warunkowy tzw. kotwicę, która pozwoli Ci opanować emocje, np. dotknięcie konkretnej części ciała (mocne skrzyżowanie dłoni), konkretny dźwięk (dzwonek telefonu, czy nawet krzyk w myślach), obraz (zdjęcie dziecka), węchowa (zapach ulubionych perfum, kawy).

Techniki leczenia fobii

Opierają się na tzw. podwójnej dysocjacji.

Przeramowanie

Zmiana kontekstu wypowiedzi, która nie zmieniając jej logicznej treści, a zmienia wypływające z niej wnioski. Czyli nadanie innych ram, znaczeń określonemu zachowaniu.

Switch pattern

Metoda polegająca na tworzeniu skojarzeń między sytuacją odbieraną negatywnie, a sytuacją pozytywną; za pomocą przeskakiwania w myślach między wizualizacjami obu tych sytuacji.

Model Miltona

Sposób wywoływania i utrzymywania transu hipnotycznego przy użyciu języka, w celu skontaktowania się z ukrytymi zasobami osobowości (częsty w języku reklamowym).

 


 

Gdzie i jak można zastosować techniki NLP?

 

Przede wszystkim, aby je stosować, należy posiadać wiedzę jak to robić. Do tego potrzebne personalne kursy, trener NLP. Impreza z wyższej półki finansowej. Więc pozostaje mi własna inicjatywa poprzez czytanie artykułów lub książek w tym temacie.

Bo techniki te, możemy wykorzystać tak naprawdę w każdej dziedzinie naszego życia, wszystko zależy od podejścia. Możesz stosować programowanie umysłu ucząc się do ważnego egzaminu. Jak? Przez metafory, linię czasu. Musisz odpowiednio nastawić swój mózg, zmotywować się, aby wiedza była szybko i efektywnie przyswajana. A co jeśli dopada Cię strach, stres (eustres)? Zastosuj kotwiczenie, czyli przywoływanie wspomnień, stanów emocjonalnych z przeszłości i przenieś na teraźniejszą płaszczyznę. Oczywiście jeśli już byłaś w takiej sytuacji i jeżeli poszło dobrze 😉

Bardzo często NLP wykorzystuje się w biznesie, sprzedaży. Menadżerowie (jest takie słowo? 😉 ) to jedna z najbardziej dochodowych grup docelowych NLP 🙂 Bo NLP uczy jak szybko rozpoznać klienta i dostosować do niego swoją ofertę, by oczywiście więcej sprzedać. To temat bez kresu – sposób wykorzystywania technik NLP na naszą podświadomość; to język reklamy, wchodzenie w nas metodami manipulacji. Tu jest ten cały ogrom negatywnych odczuć co do NLP. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem wykorzystywania nas – konsumentów w ten sposób. Temat na osobny wpis.

 

Zrobię wszystko co chcesz, dzięki NLP

 

Krytyka NLP

Manipulacja.

NLP przypisuje się działanie nieetyczne oraz zwykłą manipulacja (tu techniki manipulacji). Wszystko na pewno zależy od tego, w jaki sposób wiedza będzie wykorzystywana.

Brak skuteczności

NLP zarzuca się pseudonaukowe, nieskuteczne struktury językowe. Poza tym istnieje szeroka liczba osób, które zawiodły się na NLP i jakości świadczonych szkoleń, twierdząc, że padły ofiarą manipulacji.

Tandeta perswazyjna

Brak naukowego potwierdzenia

Zwolennicy programowania neurolingwistycznego uznają NLP za naukę, która jest skuteczna, ponieważ działa. Natomiast środowiska naukowe i medyczne nie uznają NLP za teorię naukową, a wręcz zarzucają jej pseudonaukowość.

 

Podsumowując nie powiem Ci czy jestem za tymi technikami pracy nad sobą, ponieważ nigdy nie byłam na profesjonalnym szkoleniu NLP. Jednak śmiało praktykuję kotwiczenie czy metafory. Temat mogę zgłębiać zawsze przy pomocy danych lektur, filmów, kanałów, płyt i nagrań temu poświęconych. Z jednej strony chodzi o satysfakcję ze swojego życia, o rozwój, możliwość odpowiedniego komunikowania się z otoczeniem. A z drugiej strony mamy grzebanie w umysłach ludzkich, manipulowanie. 

 

Lektury warte polecenia:

  • NLP. Wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego” O’Connor, J., Seymour J.
  • Alchemia manipulacji” Richard Bandler, John La Valle
  • Czarna księga perswazji Używaj NLP, by zdobyć wszystko, czego pragniesz” Basu Rintu

 

Mam też prośbę – teraz Ty zarządzasz. Jeżeli spodobał Ci się tekst pokaż swoją reakcję – skomentuj, udostępnij dalej; polub mnie na Facebook – nawodnisz mnie jak kwiatka w doniczce 😉

kompetencje miękkie kursy

29 komentarze dla “Zrobię wszystko co chcesz, dzięki NLP”

  1. Agnieszka Es napisał(a):

    „Mam też prośbę – teraz Ty zarządzasz. Jeżeli spodobał Ci się tekst pokaż swoją reakcję – skomentuj, udostępnij dalej; polub mnie na Facebook – nawodnisz mnie jak kwiatka w doniczce ?” – DOBRE! Wyczuwam tu kilka manipulacji:
    – „ty zarządzasz”, jako sposób podbudowania czytelnika,
    – wcześniejsze „mam prośbę” – na koniec miłe zaskoczenie, że to nic szczególnego, no i uzycie samego słowa „prośba”, zamiast czegos w stylu „polub moje konto na FB”
    – „pokaż swoją reakcję” – konkretna zachęta do działania, a niżej sugestia, żeby nie była to np. krytyka tylko „polub”
    – „nawodnisz mnie jak kwiatka w doniczce” – no przecież nikt nie chciałby skrzywdzić kwiatka w doniczce… 😀

    A już tak bardziej serio – ciekawy tekst, szybko dowiedziałam się co to NLP. Najbardziej zainteresowała mnie podwójna dysocjacja, jako metoda walki z fobia – przyyyyyda mi się.
    🙂

    1. Agnieszka rozłożyłaś mnie na czynniki pierwsze – dosłownie i w przenośni 🙂 😉 Dziękuję 🙂 I zapraszam, do wszystkiego co wyżej opisane, a najbardziej do odwiedzania. Pzdr!

  2. karolina napisał(a):

    nigdy nie zagłębiałam się w ten temat głębiej, ale chyba coś w tym musi być , muszę więcej o tym poczytać żeby wypowiedzieć swoją opinię 🙂

  3. nlp ma zdecydowanie w PL niechlubną sławę…mimo, iz uważam, że każdy po trochu intuicyjnie wykorzytuje tę siłę perswazji. Niekoniecznie nazywając rzecz po imieniu. Od lat pracuję w sprzedaży…więc śmiem twierdzić, ze zdecydowanie nie raz używałam tej metody do rozmowy z klientem… na koniec dnia musiała to być rzetelna i pro klienta sprzedaż nigdy gdyby było inaczej klient by do mnie nie wrócił. A wracali. 🙂

  4. Pracuję w korporacji a karierę rozpoczęłam w dziale szkoleń HR. To niesamowite jak niektórzy ludzie potrafią zmotywować samym sobą. Podkreślę, niektórzy, ponieważ umiejętności miękkie są trudne do wyćwiczenia dla osób, które mają np.parcie na szkło i myślą że wystarczy nabyć wiedz teoretycznej i po „chwili” pracy w danej organizacji zarządzać ludzmi:) a ludzie czują intencje 🙂

  5. Zagadnienia, którym kiedyś poświęcałam sporo uwagi, wiele zasad okazało się bardzo przydatnych w moim zawodzie. 🙂

  6. Przyznam, że to dla mnie czarna magia 😀

  7. póki co nie brzmi to 100% bezpiecznie.

  8. Na pewno warto czerpać z tej metody, jeśli nam to w jakiś sposób pomaga, czego przykładem może być chociażby kotwiczenie u osób o małej pewności siebie. Pewne jej elementy brzmią ciekawie, ale nie jestem pewna czy w całości jest to faktycznie coś, co działa, czy tylko czary-mary 🙂

  9. Mimo, że ukończyłam psychologię, NLP nigdy nie było w zakresie moich zainteresowań. Mimo, że znam pozytywne aspekty „zjawiska”, NLP wciąż i mnie kojarzy się raczej negatywnie…;)

  10. Osobiście dokształcam się w tym temacie, oczywiście pod kątem pozytywnym. Na co dzień pracuję z menagerami, którzy stosują pozytywne NLP, nie raz, nie dwa widziałam na własne oczy, jak pozytywnie to wpływa na ludzi i zarządzanie nimi. Ale to bardzo trudna umiejętność, wymaga wielu lat doświadczenia!

    1. katarzyna napisał(a):

      Pani Kierowniczka bardzo trudna. Jeśli chce się prawidłowo stosować techniki trzeba jednak zasięgnąć wiedzy u trenera. Ale i nasze, zwykłe poszukiwanie wiedzy jest wskazane. Pozdrawiam Katarzyna

  11. Całe lata temu, jeszcze w szkole, a później w stresującej pracy, stosowałam kotwiczenie. Raz pomocne, raz nie :/ Pewnie robiłam coś źle.
    Teraz czasami przy pracy stosuję trans – odpowiedni podkład muzyczny i powtarzalne ruchy, zwłaszcza przy projektowaniu kolejnej balustrady. Działa, odnoszę wrażenie, że w ten sposób ta żmudna praca mi idzie szybciej 🙂

    1. katarzyna napisał(a):

      Teresa wow stosujesz trans? Świetny pomysł i byle efekty były zadowalające 🙂

  12. Anonim napisał(a):

    Dla mnie to nowa tematyka, nie znam NLP i twoje rozważania wydaja mi sie zbyt teoretyczne. Owszem, rozumiem kotwiczenie i metafory bo mi się to wydaje naturalne i zrozumiałe. Jednak, żeby podyskutować na temat, który poruszyłaś, musiałabym się mocno podszkolić. Pozdrawiam

    1. katarzyna napisał(a):

      Anonim powiem Ci że ja jeszcze też. Bo to wszystko co opisałam wynika z mojego naturalnego szukania i czytania. A taka sesja z trenerem NLP była by wyzwaniem! Pozdrawiam!

  13. Czyli jak ktoś mi włącza jakąś piosenkę, żebym sobie coś przypomniała, np. uczucie towarzyszące mi 15lat temu, gdy uwielbiałam tą piosenkę i słuchałam ją w kółko to stosuje na mnie technikę NLP, czy to nie tak działa? 🙂

    1. katarzyna napisał(a):

      Agata masz swoją kotwicę! 🙂

  14. Długo się broniłam przed stosowaniem NLP czy to na szkoleniach, czy w czasie sesji coachingowych, czy w odniesieniu do siebie. Ma swoje słabe i mocne strony. Granica między zaprogramowaniem , a zmanipulowaniem jest bardzo cienka, a nawet najlepsze narzędzie w rękach niewłaściwych ludzi może mieć w konsekwencji bardzo złe skutki. Dużo w sieci jest filmików ze spotkań motywacyjnych prowadzonych NLP, niestety nie budzą zaufania. Od razu przychodzą mi do głowy odprawy w Amwayu 😉 Ale z NLP można wyciągnąć też dużo dobrego. Podobnie jak Ty stosuję kotwiczenie, modelowanie, linie czasu ,przeramowanie i metafory 🙂 Bardzo dobrze mi się nimi pracuje! 🙂

    1. katarzyna napisał(a):

      Sylwia bo od słowa NLP do MLM to już mały krok. Chociaż ja już czaję się powoli na ten temat. Ale jakoś jeszcze muszę myśli ułożyć 😉 Stosujesz moje ulubione metody. Kolejny raz jesteśmy zgodne 😉 Pozdrawiam serdecznie! Kasia

  15. Ciekawy wpis! Wcześniej nie słyszałam o NLP, ale już nadrabiam zaległości :

    1. katarzyna napisał(a):

      Asia to jest tylko wierzchołek góry lodowej. I to z tej łagodnej strony 😉 Pozdrawiam! Kasia

  16. Grace napisał(a):

    Nawet najlepsze narzędzie w rękach nieodpowiednich osób, z niejasnymi intencjami czy motywacjami może mieć nieetyczne zastosowanie. Fajnie że pokazujesz dwie strony medalu

  17. Każde narzędzie można wykorzystać mądrze lub nie – fajnie, że pokazujesz obie strony medalu.

  18. Coś mi się wydaje, że manipulowani to jesteśmy na każdym kroku, umysły ludzkie to są swoiste oprogramowania które można na różnorakie sposoby programować, wszczepiać różne programy, wzorce zachowań. Chodzi o to, żeby umysł nam pomagał, a nie przeszkadzał.

    Co do NLP to nie znam aż tak dokładnie tematu, ale ludzie ciągle wymyślają jakieś nowe techniki, sposoby, nie wiadomo co, dorabiając często do tego różne teorie, całą tą otoczkę, a i tak chodzi głównie o kasę. Ludzie ciągle chcą by ktoś ich za rączkę prowadził, chcą mieć jakiś zbiór reguł, prawd życiowych według których mają żyć i ciągle szukamy tego gdzieś na zewnątrz.. a może to w sobie mamy taką siłę którą w każdej chwili możemy uruchomić? Nie wiem..

    1. katarzyna napisał(a):

      Rafał dobrze że powiedziałeś w tym całym jedno mądre, magiczne słowo: kasa. Z tych nauk i szkoleń jest niezły strumień. Dziwne to jakoś 🙂

  19. Do tej pory skrór NLP nic mi nie mówił, jednak jak widać człowiek uczy się przez całę życie !

  20. Bardzo interesujące. Nie znałam NLP do tej pory, jakoś nie rzuciła mi się nawet sama nazwa w oczy. Miło jest dowiedzieć się tyle nowych i ciekawych rzeczy 🙂

  21. Ja Zwykła Matkaa Klaudia napisał(a):

    Jestem za a nawet przeciw – cytując klasyka. W biznesie nie ma sentymentów, I często spotykam się z manipulacją ludzi, podobno skłóconymi pracownikami jest łatwiej zarządzać. Liderzy stosują niestety różne techniki aby osiągnąć „sukces” w pracy, czy karierze. Motywacja – jestem jak najbardziej Za …… jeśli ktoś widzi we mnie potencjał, talent I Wie w jaki sposób go wydobyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *