Zdalne terapie psychologiczne, co jest niezbędne?
kompetencje miękkie kursy

Pandemia COVID-19 istotnie wpłynęła na wiele obszarów życia oraz środowisk zawodowych, wymuszając na pracownikach i klientach wypracowanie nowych sposobów radzenia sobie. Jedną z usług, która została najbardziej dotknięta przez ograniczenia wynikające z sytuacji epidemiologicznej, jest psychoterapia. W tej dziedzinie najważniejszy jest uprawomocniający i uważny kontakt z drugim człowiekiem, dlatego konieczne było znalezienie odpowiedniej alternatywy dla kontaktu w gabinecie. Jednym z najlepszych rozwiązań, które dotąd podjęto, było stworzenie opcji terapii zdalnej.

Zdalne terapie psychologiczne, co jest niezbędne?

Na czym polega psychoterapia zdalna i o czym trzeba pamiętać?

Terapia zdalna stanowi formę specjalistycznego wsparcia z wykorzystaniem narzędzi służących do komunikacji zdalnej, czyli na przykład: Skype, Zoom, Whatsapp oraz wielu innych. W czasie kontaktu z pacjentem muszą być zachowane pewne warunki, które zapewniają wysoką etykę pracy oraz bezpieczeństwo i komfort obu stronom. Jest kilka możliwych rozwiązań ułatwiających ich spełnienie. W przypadku korzystania z komunikatorów internetowych, należy zastosować możliwość szyfrowania wejścia do aplikacji oraz nie udostępniać używanych komunikatorów publicznie. Konieczne jest zachowanie poufałości oraz neutralności warunków, w których odbywa się sesja. Zarówno pacjent, jak i terapeuta powinni korzystać ze słuchawek, jest to szczególnie ważne w przypadku terapeuty. Ponadto, wskazane jest, aby specjalista posiadał takie tło podczas rozmowy, które nie ukaże istotnych szczegółów z jego życia prywatnego. Czasami aplikacje oferują specjalnie dopasowane tła uniemożliwiające identyfikację przedmiotów znajdujących się za terapeutą.

Co jest niezbędne do prowadzenia terapii zdalnej?

Oprócz komunikatorów umożliwiających rozmowę, konieczne zadbanie jest o odpowiedni sprzęt. Jednym  z nich jest sprawny laptop lub komputer. Korzystając z tej opcji, istotna jest funkcjonalna kamera internetowa o wysokiej jakości. Niektóre kamerki mają również wbudowany mikrofon, co zdecydowani ułatwi oraz ulepszy komunikację. Gdy pacjent i specjalista patrzą się na siebie, kontakt staje się o wiele bardziej rzeczywisty oraz przypomina sesję prowadzoną w gabinecie. Jeśli natomiast w planach jest skorzystanie z telefonu podczas sesji, ważne jest dobre połączenie z internetem, wysokiej jakości wyświetlacz, kamera oraz pojemna bateria. Wymienione warunki spełniają smartfony Samsung, które stanowią wygodne i profesjonalne narzędzie do pracy, rozrywki, czy właśnie psychoterapii. Wyżej wymienione oraz dodatkowe, pomocne narzędzia (np. słuchawki, mikrofon) znaleźć można na stronie https://www.morele.net/. Sklep zapewnia szeroki wybór produktów na każdą kieszeń.

Podsumowanie

Terapia zdalna, chociaż wymaga pewnych specjalnych działań oraz zapewnienia odpowiedniego sprzętu, pozwala na wsparcie procesu zdrowienia. Umożliwia dbanie o swoje zdrowie oraz bezpieczeństwo bez wychodzenia z domu. Ponadto daje większą elastyczność oraz szansę na podjęcie leczenia przez osoby pochodzące z małych miejscowości, w których brakuje profesjonalnej pomocy. Takie rozwiązanie jest obecnie szczególnie ważne, ponieważ pandemia negatywnie wpłynęła na zdrowie psychiczne wielu osób. 

 

kompetencje miękkie kursy

2 komentarze dla “Zdalne terapie psychologiczne, co jest niezbędne?”

  1. duolife napisał(a):

    Psychoterapia kompletna. Uważam, że jeśli potrzebujemy czegoś wyjątkowego, to twój poradnik jest naprawdę fajny.

  2. filmy online napisał(a):

    Tego typu psychoterapia ma ogromne zalety, ale też wady. Nie będę wymieniał, bo każdy doświadczony psychoterapeuta to wie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.