Zdalne terapie psychologiczne, co jest niezbędne?
kompetencje miękkie kursy

Pandemia COVID-19 istotnie wpłynęła na wiele obszarów życia oraz środowisk zawodowych, wymuszając na pracownikach i klientach wypracowanie nowych sposobów radzenia sobie. Jedną z usług, która została najbardziej dotknięta przez ograniczenia wynikające z sytuacji epidemiologicznej, jest psychoterapia. W tej dziedzinie najważniejszy jest uprawomocniający i uważny kontakt z drugim człowiekiem, dlatego konieczne było znalezienie odpowiedniej alternatywy dla kontaktu w gabinecie. Jednym z najlepszych rozwiązań, które dotąd podjęto, było stworzenie opcji terapii zdalnej.

Zdalne terapie psychologiczne, co jest niezbędne?

Na czym polega psychoterapia zdalna i o czym trzeba pamiętać?

Terapia zdalna stanowi formę specjalistycznego wsparcia z wykorzystaniem narzędzi służących do komunikacji zdalnej, czyli na przykład: Skype, Zoom, Whatsapp oraz wielu innych. W czasie kontaktu z pacjentem muszą być zachowane pewne warunki, które zapewniają wysoką etykę pracy oraz bezpieczeństwo i komfort obu stronom. Jest kilka możliwych rozwiązań ułatwiających ich spełnienie. W przypadku korzystania z komunikatorów internetowych, należy zastosować możliwość szyfrowania wejścia do aplikacji oraz nie udostępniać używanych komunikatorów publicznie. Konieczne jest zachowanie poufałości oraz neutralności warunków, w których odbywa się sesja. Zarówno pacjent, jak i terapeuta powinni korzystać ze słuchawek, jest to szczególnie ważne w przypadku terapeuty. Ponadto, wskazane jest, aby specjalista posiadał takie tło podczas rozmowy, które nie ukaże istotnych szczegółów z jego życia prywatnego. Czasami aplikacje oferują specjalnie dopasowane tła uniemożliwiające identyfikację przedmiotów znajdujących się za terapeutą.

Co jest niezbędne do prowadzenia terapii zdalnej?

Oprócz komunikatorów umożliwiających rozmowę, konieczne zadbanie jest o odpowiedni sprzęt. Jednym  z nich jest sprawny laptop lub komputer. Korzystając z tej opcji, istotna jest funkcjonalna kamera internetowa o wysokiej jakości. Niektóre kamerki mają również wbudowany mikrofon, co zdecydowani ułatwi oraz ulepszy komunikację. Gdy pacjent i specjalista patrzą się na siebie, kontakt staje się o wiele bardziej rzeczywisty oraz przypomina sesję prowadzoną w gabinecie. Jeśli natomiast w planach jest skorzystanie z telefonu podczas sesji, ważne jest dobre połączenie z internetem, wysokiej jakości wyświetlacz, kamera oraz pojemna bateria. Wymienione warunki spełniają smartfony Samsung, które stanowią wygodne i profesjonalne narzędzie do pracy, rozrywki, czy właśnie psychoterapii. Wyżej wymienione oraz dodatkowe, pomocne narzędzia (np. słuchawki, mikrofon) znaleźć można na stronie https://www.morele.net/. Sklep zapewnia szeroki wybór produktów na każdą kieszeń.

Podsumowanie

Terapia zdalna, chociaż wymaga pewnych specjalnych działań oraz zapewnienia odpowiedniego sprzętu, pozwala na wsparcie procesu zdrowienia. Umożliwia dbanie o swoje zdrowie oraz bezpieczeństwo bez wychodzenia z domu. Ponadto daje większą elastyczność oraz szansę na podjęcie leczenia przez osoby pochodzące z małych miejscowości, w których brakuje profesjonalnej pomocy. Takie rozwiązanie jest obecnie szczególnie ważne, ponieważ pandemia negatywnie wpłynęła na zdrowie psychiczne wielu osób. 

 

kompetencje miękkie kursy

1 komentarz dla “Zdalne terapie psychologiczne, co jest niezbędne?”

  1. Tego typu psychoterapia ma ogromne zalety, ale też wady. Nie będę wymieniał, bo każdy doświadczony psychoterapeuta to wie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.