Test Ról Grupowych Belbina – jaką pełnię rolę w zespole?
kompetencje miękkie kursy

Praca zespołowa to nic innego jak połączenie wysiłku i umiejętności kilku osób; to konkretny cel, przepływ informacji, komunikacja, wzajemna pomoc, a także zrozumienie. Pracując w grupie ludzi często zastanawiamy się, jaką mamy w nim rolę. Kim właściwie jesteśmy w nim? Z pomocą przy odpowiedzi na tak zadane pytania przychodzi Test Belbina, sprawdź więc, jaką rolę pełnisz w swoim zespole. 

TEST BELBINA

Praca zespołowa to współpraca w grupie ludzi, która ma do osiągnięcia wspólny cel, a każdy z członków zespołu pełni określoną rolę. Jednakże, nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę – różnimy się przecież sposobem i szybkością wykonywania danej pracy, osobowością, umiejętnościami społecznymi. Aby skutecznie określić swoją rolę w zespole możemy posłużyć się Metodą Belbina, która przy odpowiednim wykorzystaniu jest skuteczną oceną względnych mocnych i słabych stron zespołu. Pomaga zespołowi zrozumieć, w jaki sposób może poprawić swoją wydajność.

Czym jest Test Belbina?

Test Belbina został opracowany po dziewięciu latach badań przez Meredith Belbin w 1981r. i stał się jednym z najbardziej dostępnych i powszechnie stosowanych narzędzi wspierających budowanie zespołu. Role zespołowe zostały zaprojektowane w celu zdefiniowania i przewidywania potencjalnego sukcesu zespołów zarządzających, przy czym, uznając, że najsilniejsze zespoły mają różnorodne charaktery i typy osobowości. Dzięki przeprowadzeniu Testu Belbina możemy skupić się na komunikacji w grupie, na jej integracji, na wyodrębnieniu roli przywódcy, a także na zarządzaniu konfliktem. 

Belbin opisuje rolę zespołową jako „tendencję do zachowywania się, wnoszenia wkładu i współdziałania z innymi w określony sposób”, co potocznie oznacza, iż badamy konkretne zachowania, a nie osobowość członków zespołu. Belbin wyróżnił 9 podstawowych ról w zespole, a z ich dokładnym opisem zapoznaj się tu: „role zespołowe Belbina„. 

Mój Test Belbina

Mój Test Belbina został przeprowadzony w 03.2020 r. przez firmę Benefactor sp. z.o.o., która na rynku polskim jest dystrybutorem materiałów należących do Belbin Associates.  Test został podzielony na dwie części – pierwszą dla mnie, i druga – dla osób tzw. „obserwatorów” przeze mnie wskazanych. Po skompletowaniu wyników, system wygenerował raport z testu, z bardzo wnikliwym opisem ról przeze mnie prezentowanych. Następnie, całość wiedzy została podsumowana i pogłębiona w spotkaniu online z profesjonalnym trenerem Testu Belbin – panią Anną Mazur-Kłucjasz. Wyniki testu utwierdziły mnie w swojej samoocenie, ale i (co dziwne) wskazały nowe obszary do wykorzystania w życiu zawodowym! Warto inwestować w siebie!

Szukasz Testu Belbina?

Koniecznie sprawdź belbin.pl

W tematyce pracy zespołowej koniecznie zajrzyj tutaj:

Jeżeli spodobał Ci się powyższy tekst machnij do mnie więc łapką – zostaw komentarz lub polub na social media np. Facebook, LinkedIn; za każdy odzew dziękuję!

kompetencje miękkie kursy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *