Test Drzewa (Kocha). Narysuj drzewo, a dowiesz się kim jesteś.
kompetencje miękkie kursy

Test Drzewa (Kocha), czyli narysuj drzewo, a dowiesz się kim jesteś. W skrócie, to w jaki sposób drzewo zostanie narysowane, jest następnie interpretowane w odpowiedni sposób. Chcesz się dowiedzieć nieco więcej o sobie? O punktach dominujących, słabościach, osobowości? Narysuj drzewo i przeczytaj poniższą interpretację.

 

Psycholog Charles Koch stwierdził, że to jak rysujemy rośliny, a zwłaszcza drzewo; jest doskonałym odzwierciedleniem naszego charakteru. Test rysunku drzewa jest metodą projekcyjną tzn. to taki rodzaj badania, w którym wnioskujemy o stanie psychologicznym pacjenta na podstawie jego interpretacji wieloznacznego bodźca. W tym przypadku jest to rysunek drzewa. Możesz również spotkać zadanie związane z narysowaniem domu. 

Na samym początku proszę Cię o zapoznanie się z instrukcją działania – oczywiście o narysowanie drzewa, a następnie przejdziesz do interpretacji. Pod koniec prześledzimy wiarygodność testu. Pamiętaj, traktuj test jako rozrywkę. 

Test Drzewa (Kocha) – prosta instrukcja:

Krok 1: Przygotuj białą kartkę papieru, o formacie A4. Potrzebny będzie ołówek (lub długopis) i ewentualnie gumka do ścierania. Kartkę ułóż poziomo (dłuższym bokiem skierowanym do Ciebie). Nie używaj kolorów (kredek itp.)

Krok 2: Narysuj drzewo, tak dobrze jak tylko potrafisz (może być drzewo owocowe – np. jabłoń)

Krok 3: Interpretując test, zwróć uwagę na kilka podstawowych szczegółów.

Pamiętaj o odpowiedniej kolejności! Najpierw narysuj drzewo, a później przeczytaj poniższą interpretację, jeżeli zrobisz odwrotnie, test nie będzie wiarygodny! Właściwie stracisz całą „zabawę” w odkrywaniu zakamarków swojej osobowości.

Jeżeli chcesz wiarygodnego, potwierdzonego wyniku, musisz udać się po analizę do psychologa. Całość tego wpisu potraktuj jako quiz, zabawę, samoświadomość. Nie jako badanie psychologiczne, a tym bardziej, że sam test jest obecnie zdyskredytowany jako metoda badań (więcej pod testem).

 

Test Drzewa (Kocha). Narysuj drzewo, a dowiesz się kim jesteś.

 

Gotowe? Interpretację gotowych rysunków Koch proponuje przeprowadzać według licznych kryteriów, tworzących pewien całościowy system.

Przede wszystkim mówimy o pierwszym, ogólnym wrażeniu takim jak:

 • stopień wyrazistości lub jego brak
 • uporządkowanie lub nieuporządkowanie
 • dynamiczność lub statyczność
 • charakter nastroju (pogodny lub ponury)
 • bogactwo (ubóstwo) dodatkowych elementów.

Ponadto należy zwrócić uwagę na sposób przedstawiania elementów rysunku drzewa np.:

 • gałęzie – grube czy cienkie, małe czy duże, rysowane pojedynczymi kreskami czy podwójnymi itp.
 • korona drzewa – zwarta, skupiona, rozłożysta lub jej brak
 • korzeń – jest czy go nie ma, pojedynczy czy rozgałęziony, wykonany grubą kreską czy cienką, jego zakończenie itp.
 • podstawa pnia – szeroka czy wąska
 • występowanie na drzewie wielu liści, kwitnienie, posiadanie owoców (czy jedno i drugie).Test Drzewa (Kocha). Narysuj drzewo, a dowiesz się kim jesteś.

 

INTERPRETACJA

Wielkość Twojego drzewa 

Jaką część kartki zajmuje drzewo?

Duży rysunek, pokrywający większą część kartki – jesteś osobą zadowoloną z życia, pewną siebie i bardzo optymistycznie nastawioną do świata.

Małe drzewo i mnóstwo wolnej przestrzeni wokół – raczej nie należysz do osób otwartych. W życiu często nie czujesz się bezpieczna, a najchętniej schowałabyś się przed całym światem. Być może jest to tylko chwilowe, przeżywasz ciężki okres w swoim życiu i dlatego straciłaś wiarę we własne możliwości.

Drzewo umieszczone bardziej z lewej strony – prawdopodobnie jesteś osobą, która lubi bujać w obłokach, snuć ciągłe plany i marzenia; nie należysz do osób, które twardo stąpają po ziemi 😉 Wręcz przeciwnie, często zagłębiasz się w bogaty świat fantazji, zupełnie zapominając przy tym o rzeczywistości.

Drzewo umieszczone bardziej z prawej strony – należysz do ludzi aktywnych i energicznych. Posiadasz silną wiarę we własne możliwości, jesteś pewna siebie, nie boisz się nowych wyzwań.

Drzewo dokładnie pośrodku kartki – symbolizuje osobę, której charakteru nie da się jednoznacznie określić, jest czasami rozchwiana emocjonalnie, ma bardzo złożoną osobowość. W jednym momencie potrafi być pewna siebie i zdecydowana, by przy innej okazji zachowywać się zupełnie odwrotnie.

Wysokość drzewa

Zbyt duże, nie mieści się na kartce – prawdopodobnie ekspansywność, egoizm oraz nadpobudliwość

Średnia wielkość – prawidłowa ogólna ocena samego siebie, równowaga i balans w życiu; wiesz czego chcesz

Zbyt małe w stosunku do całości kartki – prawdopodobna skłonności do manipulowania, oszukiwania oraz popełniania przestępstw (ponoć tutaj często występuje młodzież)

 

Korona drzewa

Dominuje prawa strona np. nieco więcej elementów: gałązek, liści czy owoców (jeżeli takie występują) – prawdopodobnie jesteś osoba otwartą, optymistyczną. Nie obawiasz się przyszłości. Masz bardzo dobry i silny kontakt z matką.

Dominuje lewa strona – jesteś osobą bardzo skoncentrowaną na sobie, z pewnymi trudnościami emocjonalnymi, charakterystycznymi często dla introwertyków. Jeżeli na Twoim rysunku w koronie drzewa po lewej stronie są gniazda ptaków oznacza to konflikt z matką lub brak porozumienia.

Formy korony drzewa:

Korona okrągła, symetryczna tak jakby piłka – oznacza indywidualizm, brak podatności na wpływy

Korona poplątana – prawdopodobnie oznacza zewnętrzny lęk przy ewentualnej wewnętrznej agresji

Korona pusta – niestety może oznaczać ogólny lęk zewnętrzny i wewnętrzny.

Korona w kształcie chmurki – charakterystyczne dla osób podatnych na wpływy, ale też zdolnych do kontrolowania i kierowania swoimi emocjami.

Korona otwarta – empatia, zaufanie do siebie (gdy gałęzie skierowane do góry i się nie wiją), a także rozwinięte zdolności przywódcze.

 

Gałęzie

Gałęzie cienkie, proste, skierowane do góry (mo być z liśćmi i owocami) – wewnętrzne poczucie kontroli, do tego asertywność i pogodne usposobienie

Gałęzie cienkie chaotyczne, też poplątane – prawdopodobna labilność (nie stałość) emocjonalna lub kryzys emocjonalny

Gałęzie grubesilne ego, egoizm, ekspansywność. Często napięcia wewnętrzne oraz prawdopodobnie skłonność do przemocyTest Drzewa (Kocha). Narysuj drzewo, a dowiesz się kim jesteś.

Pień drzewa

Pień drzewa symbolizuje dążenie do przyjemności, takie przecenianie materialnej strony życia. To często symbol dużej energii życiowej. Formy pnia:

Rozłożysty na dole – silne niekiedy traumatyczne związki z rodziną

Prosty – możliwe silne ego, przecenianie materialnej strony życia. Ale też zaradność, pewność siebie i przedsiębiorczość

Chudy – prawdopodobnie słabe ego, niepewność lub nadmierna krytyka

 

Korzenie

Brak korzeni – prawdopodobnie żyjesz tu i teraz. Nie lubisz za bardzo zagłębiać się w przeszłość, wciąż rozpamiętywać dawnych lat, a martwi Cię raczej teraźniejszość i przyszłość niż to, co dawno minęło. Żyjesz na bieżąco, wciąż snując nowe plany i marzenia.

Widocznie zarysowane korzenie – możliwe, że lubisz rozpamiętywać, żyć przeszłością, wspominać dawne wydarzenia, a w codziennej rzeczywistości jesteś nieco zagubiona. Szukasz więc oparcia wśród bliskich, bo czujesz, że bez nich nie poradziłabyś sobie z wieloma problemami.

 

Owoce, dodatkowe elementy

Jeżeli na Twoim drzewie są owoce, oznaczają one sposób w jaki oceniasz samą siebie.

Duże – prawdopodobnie uwielbiasz nagradzać samą siebie. Jeżeli tylko nadarza się okazja, fundujesz sobie małe przyjemności.

Małe – możliwe, że wciąż porównujesz siebie do innych ludzi, ale niestety, zawsze widzisz więcej swoich wad niż zalet. Podkreślasz za dużo porażek.

Brak owoców – nie stosujesz wobec siebie żadnych kar ani nagród

Kwiaty – symbol egoizmu i narcyzmu

Drabinki, podpórki – mogą oznaczać niezaspokojone potrzeby

Dziuple, sęki, ucięte konary – możliwe trudności życiowe, urazy, traumy (często dotyczące sfery dzieciństwa)

 

Test Drzewa (Kocha). Narysuj drzewo, a dowiesz się kim jesteś.

 

Kontrowersja wokół Testu Kocha

Dlaczego kontrowersje? Wielu psychologów uważa, że Test Drzewa jest mało wiarygodny. Wprost – interpretacja wyników przypomina raczej wróżby z fusów do kawy 😉 Wiele opisów może się nie zgadzać z faktyczną sytuacją. Przykładem może być narysowana dziupla, czyli trauma przeżyta w dzieciństwie. Niektórzy nawet potrafią wyliczać, ile lat temu miało miejsce wydarzenie traumatyczne. Test obecnie jest rzadko wykorzystywany do badań psychologicznych, a właściwie mam nadzieję, że całkowicie zaniechano tej procedury. Został zdyskredytowany przez instytuty nauk psychologicznych. Dlatego na początku tekstu poprosiłam, abyś traktowała go jako quiz, “zabawę”. Tak jak ja. Mam swoje drzewo, część wyników – zgadzam się, a inne raczej naciągane. A jak jest z Twoim drzewem?

Bibliografia:

 • Test Drzewa” Charles Koch
 • Test Drzewa” Elżbieta Dajek

Jeżeli chcesz poznać podobny test z gatunku projekcyjnych, zapraszam do sławnego testu plam atramentowych Rorschacha. Przedstawia on karty kleksów, po których interpretacja ma za zadanie przedstawić Twoją osobowość i dewiacje. (Kultowe kleksy mogą okazać się ciekawą rozrywką, ale nie samodzielnie przeprowadzonym badaniem psychologicznym).

 

Na koniec mam prośbę, teraz Ty zarządzasz; oceń moje drzewo 😉 Jeżeli spodobał Ci się tekst machnij do mnie łapką – zostaw komentarz lub odwiedź social media np. Facebook, gdzie umieszczam dodatkowe treści. Za każdy odzew dziękuję 🙂

kompetencje miękkie kursy

53 komentarze dla “Test Drzewa (Kocha). Narysuj drzewo, a dowiesz się kim jesteś.”

 1. Maganiusz napisał(a):

  Bardzo przyjemny test. Robiłem podobny na zajęciach na kierunku terapii zajęciowej. Część się zgadza, część nie.

  1. Maganiusz ja podchodzę do niego z rezerwą, bardziej jako rozrywka, chociaż faktycznie, ileś rzeczy się sprawdza. Pozdrawiam

 2. Anna napisał(a):

  opis był dokładny i sprawdziło sie wszystko
  do testów (np.japoński ,pustynia i sześcian) podchodze róznie
  ale testy to jeden czy dwa,żeby czegos sie dowiedziec nalezy zrobić kilka konkretnych
  testy typu drzewo są ok,i są wiarygodne ale daja jedynie namiastke
  ja najpierw robie testy tego typu,potem dopiero psychologiczne
  mam 20 lat ,zaznacze że ucze sie na 2 roku psychologii i …już zatrudniono mnie już jako terapeute zwgl na dobre podejście do ludzi i dobrą obserwacje (jestem osobą HSP) napisałm też 3 artykuły na temat wrażliwości i nerwicy lękowej
  a moje drzewo..było niezbyt duze, po lewej stronie,niewysokie,korona symetryczna,pień cienki,i jak zawsze z sękiem
  otwarta na ludzkie problemy ale jestem introwertykiem
  pozdrawiam 🙂

  Anna ,zawodowa opiekunka dziecięca pracująca w szpitalu, stud.psychlogii ,introwertyk,osoba HSP ,dyslektyk, poeta (autorka 2 książek,napisac to było moim marzeniem) i była dumna matka cudownej futrzastej córeczki która odeszła za tęczowy most do krainy obiecanej przez Boga

  1. Boda napisał(a):

   Coś mi się nie zgadza “terapeutko”, chyba za często używasz FB i włącza ci się autokreacja. Idź na terapię, to ci dobrze zrobi. I nie odbieraj tego jako atak na siebie,

  2. Monika napisał(a):

   Witam Aniu. Skąd jesteś? Mamy podobne zainteresowania. Przydałaby mi się opinia osoby postronnej. Chciałabym Cię poznać. Monika

 3. Anna napisał(a):

  pełna zgodność

 4. Kinga Piskorz napisał(a):

  Żaden profesjonalnie działający i szanujący się psycholog nie korzysta z tego czegoś Drzewa, nie jest to żadne narzędzie badawcze, niczego nie diagnozuje. Stosowanie tego czegoś jest kompromitowaniem psychologii jako nauki

  1. Kinga zgadzam się absolutnie z Twoim zdaniem. Test możemy traktować jako rozrywkę, ale najbardziej przerażający jest fakt, że kiedyś tak nie było.

  2. szanujący się psycholog-diagnosta napisał(a):

   Droga Kingo,wszystko,a więc i rysunki związane z diagnozowanym człowiekiem jest jego “wyrazem”.Ważniejsze jest jednak,by nie traktować ich pojedynczo,lecz,by potwierdzały,ew.podważały diagnozę. Test Kocha bardzo przydaje się też w psychoterapii , można go użyć jako świetnego symbolu bieżącej problematyki wróżnych obszarach.Trzeba tylko znać metodę i jej sens.
   Dziękuję za uwagę.

 5. aga napisał(a):

  U mnie w szkole pani na praktykach zrobiła nam ten test prosząc o narysowanie “drzewa owocowego”. Jedna z dziewczyn narysowała palmę z bananami a pani psycholog była zdegustowana, myśląc, że sobie jaja robimy.

  1. Aga he zależy czy naprawdę to był z jej strony żart? Dlaczego akurat palmę? 😉

 6. zakręconamagda napisał(a):

  Kiedyś nie tak bardzo dawno na zajęciach z psychologii usłyszałam że osoby rysujące dziuplę z “tak dużym prawdopodobieństwem że wręcz jest pewne iż cierpią na zaburzenia w sferze seksualnej”. Z dalszej rozmowy wynikało że to nie jakieś tam zaburzenia tylko “poważne dewiacje” – cokolwiek to znaczy. Bogu dziękowałam że spóźniłam się na początek i nie narysowałam tego cholernego drzewa. Niby zwykła rozmowa na wykładzie ale taką mi wypaliła dziurę w głowie że przez te wszystkie lata na każde pożądliwe spojrzenie na faceta podejrzewałam u siebie wszelkie formy zboczenia. Sama siebie zaczęłam wpędzać w chorobę. Długą drogę musiałam pokonać żeby w końcu zrozumieć że wszystko ze mną ok. Wiele oj wiele złego mogą takie pochopne oceny wyrządzić a szkodę o wiele trudniej naprawić niż zawyrokować z rysunku.

  1. ara napisał(a):

   Nie jest to wina metody,prosze Pani,lecz prowadzącego zajęcia z tego zakresu,który jest zwyczajnym dyletantem.

  2. Zdecydowanie popieram słowa Ary… I nawet nie wiem jak taką sytuację skomentować… Skoro już u źródła wiedzy człowiek dostaje takie informacje 🙁

 7. Dorcia napisał(a):

  Witaj, ja z testem drzewa spotkałam się pierwszy raz jakieś 12 lat temu na studenckim wyjeździe integracyjnym. Pani psycholog, która z nami pojechała, zrobiła nam ten test w formie zabawy i byłam bardzo zdziwiona, że nie znając mnie, mojej rodziny była w stanie określić w jakich latach mojego życia przeżywałam jakieś traumy. Oczywiście teraz test na szybko traktuję jako zabawę ale wówczas byłam bardzo zaskoczona, że ze zwykłego rysunku drzewa można tyle wywnioskować o charakterze człowieka.

  1. Dorcia ja jakoś też ten test ciągle traktuję jako zabawę, mimo że w wielu przypadkach potwierdza różne założenia. Tak jak u Ciebie: dystans potrzebny do wszystkiego. Dzięki – pozdrawiam.

 8. Ania napisał(a):

  Na podstawie takiego właśnie testu sąd zadecydował, że jestem rozchwiana emocjonalnie i nie nadaję się jako matka. To było 4 lata temu. Opinia jest wyciągana do dziś za każdym razem, kiedy są sprawy dotyczące dzieci. Każdy nowy biegły wydaje swoją opinię odnosząc się do testu sprzed 4 lat.

  1. Ania dlatego też każdy taki test tego typu, ten lub Roschacha jest dla mnie nie do końca właściwym narzędziem badawczym. Wiele czytałam ile krzywdy wyrządzono uczciwym przez złe interpretacje ich słów. Mam nadzieję, że u Ciebie już wszystko w należytym porządku. Pozdrawiam.

 9. O matko!!! Nie wiem czy aż tyle chciałam o sobie wiedzieć 😉
  A tak na poważnie z częścią interpretacji muszę się zgodzić, z inną już nie koniecznie, zwłaszcza, że nieco wyklucza pierwszą 😉 Złożona ze mnie osobowość 🙂

 10. Fajny test, kojarzę też taki z domem 😉

 11. Grace napisał(a):

  Pamiętam test jeszcze ze studiów. Pamiętam też, że kiedyś moje drzewo wyglądało inaczej niż dziś narysowane 🙂

  1. Grace ale to zabrzmiało jakoś optymistycznie 🙂

 12. Iwona napisał(a):

  Brak korzeni, snuję plany i marzenia. Może faktycznie żyję tu i teraz? ????

  1. Ja tez bez korzeni, chociaż nie do końca się z tym zgadzam 🙂

 13. Ja Zwykła Matkaa napisał(a):

  Narysowałam Brzozę bo to moje ukochane drzewo. Które ma magiczną moc, często się do brzozy przytulam 🙂

  1. Brzoza jest bardzo energetycznym drzewem, więc wcale się nie dziwię 🙂

 14. OMG wyszło, że jestem otwartą optymistką, troszkę rozchwianą, ale z traumatycznym dzieciństwem 😀 No nie! hahaha W sumie coś w tym jest, może nie nazwałabym tego traumą, ale jednak długo np. w szpitalach leżałam.

  1. Agata to, że jesteś optymistka to pewne 😉 A te dzieciństwo. Szpitale nie są jednak dobrym wspomnieniem…

 15. Fajny test, ale podchodze do niego z dystansem. Traktuje jako zabawe bardziej. 🙂

  1. Natblue dokładnie, z dystansem. Może cześć spraw wychodzi wiarygodnie, ale jednak inna to jak się uda. Jak chcemy poważniej to do specjalisty 🙂

 16. Jeżyk napisał(a):

  Rewelacja! Jestem psychopatką 🙂

  1. Jako odwieczny kompan Twojej niedoli – nie będę polemizować 😉 😉

 17. Aeja napisał(a):

  Narysowałam drzewo iglaste, co teraz?^^

  1. Aeja ja w tekście odsyłam po dogłębną interpretacje do psychologa. Drzewo iglaste i wszelkie ozdobniki czyli igły zamiast liści też mają swoja symbolikę.

 18. A czy kolorystykę, na jaką zdecyduję się wypełnić drzewa, też można gdzieś zinterpretować?

  1. Izabela założeniem testu wg Kocha jest używanie ołówka. Ponoć dopuszczalny jest długopis. Więc kolory nie wchodzą tu w interpretację. Ale obstawiam, że każdy psycholog zdiagnozuje użytą kolorystykę 🙂 Jeżeli, oczywiście będzie chciał się podjąć rozmowy na temat takiej formy badania psychologicznego.

 19. Chętnie poddałam się testowi, jeszcze jeden sposób spojrzenia na siebie i sposób patrzenia na świat. 🙂

 20. Kasia Lorenc napisał(a):

  Bardzo fajny test i przyznam że sprawdził się opis co do mojej osobowości.

  1. Kasia u mnie też się raczej sprawdził, ale nie ze wszystkim. Do takiej dokładnej analizy potrzebny psycholog 🙂

 21. Kiedyś dawno temu robiłam ten test, ale teraz z czystej ciekawości zrobiłam ponownie – kurcze jestem w głębokim szoku, zwykłe drzewo, a powiedziało całą prawdę 🙂

  1. Marta K ja u mnie też największe zaskoczenie przy pierwszy podejściu, bardzo dawno temu 😉

 22. Słyszałam już kiedyś o tym teście. Mam wrażenie, że może on być tylko i wyłącznie dobrą, rodzinną zabawą. I pod takim warunkiem zdobimy go sobie 🙂

  1. Tez uważam że w warunkach domowych powinnien być tak potraktowany, po więcej do psychologa 🙂 Pozdrawiam!

 23. Znam ten test 🙂 Dużo się można z niego dowiedzieć wbrew pozorom. Robiłam go na zajęciach z psychologii oraz przeprowadzałam go podczas projektu zaliczeniowego na wybranym dziecku z podstawówki. Dodatkowo zamiast drzewa rysowana była także rodzina i też się odpowiednio interpretowało rysunek zgodnie z kluczem.

  1. UNIVI dokładnie, jest też wersja z rodziną, ale nie chciałam już robić zamieszania 🙂 Wszystko dla mnie opera się jednak o wypowiedz psychologa 🙂

 24. Narysowałam te drzewo i jestem w szoku. Myślałam, że nic się nie sprawdzi a sprawdziło się wszystko!

  1. Wow to ja też jestem teraz w szoku 🙂

 25. Kiedyś mój mąż podczas rozmowy kwalifikacyjnej został poproszony o narysowanie drzewa. Ale, ponieważ wiedział już o nim wszystko ode mnie, a zwłaszcza to, że wiążącej interpretacji może dokonać psycholog, lub osoba do tego przygotowana – odmówił. Wpisali to sobie do jakiejś ichniejszej rubryki rekrutacyjnej, oczywiście, w kontekście negatywnym. I nie pomogły tłumaczenia, że nie narysuje drzewa takiego, jak mu “serce i rozum dyktuje” ale takie, żeby dobrze wyglądało w oczach interpretatora, czyli np. średniej wielkości, symetryczne itp. Już nie pamiętam, czy go przyjęli 🙂
  A kiedyś, gdy pracowałam w szkole też namiętnie robiłam dzieciakom test drzewa. Do czasu, aż pani od plastyki nie nauczyła rysować dzieci artystycznych drzew w łatwy sposób. I cały mój plan runął 😉

  1. Monika – rozbawiłaś mnie!!!!!! To trzeba było przeprowadzić ten test na pani od plastyki. Ej ale Mąż mógł właśnie narysować takie drzewo pod publiczkę? 😉

  2. Myślę, że się trochę przestraszył, że nie podoła, bo do końca tego nie czuł. Tylko wiesz….musiał jakoś się “popisać” i z czymś “wyskoczyć” 😉

  3. Mężczyźni 😉

 26. Pamiętam ten test z ósmej klasy podstawówki, kiedy badano u mnie dysortografię. Myślę, że moje drzewo było dość podobne do dzisiejszego i w sumie zgadzam się z większością opisów, ale wiesz jak jest, takie testy, jak horoskopy, jak się uprzeć to wszystko się dopasuje 😉 Mnie zastanawia czy Koch lub ktokolwiek inny wziął po uwagę pewną dolegliwość, ja z pewnością na nią cierpię. To jest całkowity brak zdolności plastycznych 😉

  1. O właśnie! Ja tez o tym myślałam pisząc ten wpis. Bo nigdzie takiego info nie ma 🙂 Chociaż z drugiej strony podkreślane jest, że drzewo ma być na miar ę naszych możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.