Praca w branży IT – na jakie zawody warto zwrócić uwagę?
kompetencje miękkie kursy

Specjaliści z branży IT mają możliwość wybierania pośród wielu ciekawych ofert pracy, które wyróżniają się wysokimi zarobkami oraz możliwością dynamicznego rozwoju. Warto mieć świadomość, że sektor IT to nie tylko programowanie. Jakie profesje cieszą się obecnie rosnącym zainteresowaniem?

Praca w branży IT – na jakie zawody warto zwrócić uwagę?

Tester oprogramowania

Jedną z ofert pracy IT przyszłości jest tester oprogramowania. Nietrudno się domyślić, że do obowiązków osoby na tym stanowisku należy przeprowadzanie testów, które umożliwiają zweryfikowanie prawidłowości procesów danego oprogramowania. Może to dotyczyć rozwiązań wykorzystanych w aplikacjach, na stronach internetowych czy w sprzęcie AGD wyposażonym w oprogramowane, na przykład w automatycznych pralkach.

Wyróżnia się testerów manualnych oraz automatyzujących. Praca testerów manualnych sprowadza się do ręcznej weryfikacji poprawności zastosowanych w danym programie rozwiązań. Z kolei tester automatyzujący tworzy skrypty lub programy, co ma na celu usprawnienie testowania oraz wyszukiwania ewentualnych luk i nieprawidłowości w oprogramowaniu.

Technical writer

Technical writer to stanowisko w sektorze IT, na które mogą aplikować osoby bez stricte technicznego wykształcenia. Osoba zajmująca to stanowisko zajmuje się tworzeniem dokumentacji technicznych oraz instrukcji, które będą zrozumiałe dla przeciętnego użytkownika. Techwriter współpracuje więc z analitykami, programistami oraz testerami, a następnie tłumaczy zagadnienia techniczne na prostszy język.

Zawód ten stanowi połączenie profesji copywritera oraz programisty. Z tego względu od kandydatów oprócz bardzo dobrej znajomości języka angielskiego oraz umiejętności tworzenia treści najczęściej wymaga się również obeznania z podstawami języka programistów czy testerów. Należy jednak podkreślić, że od technical writera nie jest wymagana umiejętność programowania. Powinien on natomiast z łatwością komunikować się z innymi oraz mieć zdolność szybkiego przyswajania wiedzy.

Specjalista do spraw HR

Firmy informatyczne powszechnie zatrudniają specjalistów HR w IT, czyli osoby odpowiedzialne za rekrutację programistów, testerów oprogramowania i innych przedstawicieli tego sektora. Od kandydatów na to stanowisko wymaga się wysoko rozwiniętych umiejętności komunikacyjnych oraz takich cech jak cierpliwość czy sprawność w płynnym dostosowywaniu się do nowych sytuacji.

Oprócz tego osoby obejmujące stanowisko specjalisty do spraw HR powinny posiadać podstawy wiedzy branżowej. Dzięki temu są w stanie dokładnie zweryfikować umiejętności kandydatów i starannie przeprowadzić cały proces rekrutacyjny. Od potencjalnych specjalistów do spraw HR nie wymaga się natomiast umiejętności programowania. Mimo że nie jest to zawód typowo technologiczny, osoby wybierające tę profesję mogą liczyć na stosunkowo wysokie zarobki rzędu 5 000-11 000 złotych brutto miesięcznie.

Specjalista do spraw bezpieczeństwa w IT

Specjalista do spraw bezpieczeństwa w IT zajmuje się ochroną danych oraz przeciwdziałaniem atakom hakerskim w firmach i instytucjach takich jak banki, szpitale czy urzędy. Oprócz tego do jego obowiązków należy ocena skuteczności wykorzystywanych przez daną firmę zabezpieczeń, niwelowanie błędów w systemach, a także przydzielaniem dostępu do oprogramowania poszczególnym pracownikom.

Kandydat na to stanowisko powinien być osobą, która z łatwością się komunikuje oraz potrafi współpracować z wieloosobowym zespołem. Od specjalistów do spraw bezpieczeństwa w IT wymaga się także znajomości języków programowania, różnych systemów bezpieczeństwa i posługiwania się angielskim na poziomie zaawansowanym.

Współcześnie wiele przedsiębiorstw posiada bazy niejawnych danych, a jednocześnie w Polsce wciąż brakuje specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa. Wobec tego na rynku można zaobserwować duże zapotrzebowanie na profesjonalistów z tej dziedziny, a kandydatom proponowane są wysokie stawki. Przykładowo zarobki osoby na stanowisku Security Manager to średnio 25 000-30 000 brutto miesięcznie.

Artykuł powstał przy współpracy z Orion Media Gruop 

kompetencje miękkie kursy

2 komentarze dla “Praca w branży IT – na jakie zawody warto zwrócić uwagę?”

  1. Wartość dobrego biura i odpowiedniej aranżacji przestrzeni pracy jest często niedoceniana, a jest to czynnik niezwykle istotny w pracy informatyka, zwłaszcza w kontekście zdalnej pracy, która w dzisiejszych czasach jest bardzo popularna w branży IT. Odpowiednio zorganizowane miejsce do pracy, które sprzyja skupieniu, jest kluczowe dla efektywności i produktywności, ale także dla naszego zdrowia i samopoczucia. Ergonomia biura, zaczynając od wygodnego krzesła, przez ustawienie monitora na odpowiedniej wysokości, po dostęp do naturalnego światła, może mieć duży wpływ na naszą wydajność i komfort pracy. Dostęp do odpowiedniego sprzętu i narzędzi, takich jak drugi monitor, ergonomiczna klawiatura czy regulowany stolik, może również przyczynić się do poprawy jakości pracy. Dodatkowo, dbanie o regularne przerwy, które pozwalają na odpoczynek i regenerację, jest nieodzownym elementem zdrowego i produktywnego trybu pracy. Nie zapominajmy również o odpowiedniej organizacji czasu pracy. Dobrze jest ustalić stałe godziny pracy, które pozwolą nam zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, co jest szczególnie ważne podczas pracy z domu.

  2. hulajnoga napisał(a):

    Praca w IT to naprawdę trudna sprawa. Warto się nad tym zastanowić. Jaki segment rynku wybrać? Gdzie pracować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.