Pomoce terapeutyczne wykorzystywane w TUS
kompetencje miękkie kursy

Pomoce terapeutyczne wykorzystywane w TUS

TUS, znany również pod nazwą treningu umiejętności społecznych, ma na celu nauczyć jego uczestników m.in. współpracy w grupie, komunikowania się z innymi ludźmi albo reagowania na swoje emocje.

Metoda TUS jest zalecana zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Jest polecana osobom mającym problemy z funkcjonowaniem wśród innych ludzi. Do prawidłowego przeprowadzenia treningu TUS wykorzystywane są profesjonalne pomoce terapeutyczne.

Na czym polega trening umiejętności społecznych?

Zajęcia TUS odbywają się zazwyczaj w kilkuosobowych grupach pod okiem wykwalifikowanego terapeuty. Uczestnicy zajęć mają za zadanie obserwować zachowania innych i zwracać uwagę na to, jak sami zachowują się względem innych osób. Sesje często bywają rejestrowane, co ma na celu późniejsze odtworzenie materiału i zaprezentowanie uczestnikom ich zachowania w relacjach międzyludzkich. Co istotne, różne zachowania pacjentów modyfikowane są stopniowo, jedne po drugich, a nie wszystkie jednocześnie.

Trening umiejętności społecznych wymaga specjalistycznych narzędzi. Podczas zajęć prowadzący wykorzystuje więc różne pomoce TUS. Sesje TUS odbywają się nie tylko poprzez zajęcia grupowe. Ważne jest bowiem, aby nabywane umiejętności uczestnicy stopniowo wdrażali w życie poza gabinetem terapeuty. Dlatego niektóre TUS pomoce mogą być wykorzystywane przez pacjentów samodzielnie.

Pomoce terapeutyczne wykorzystywane w TUS

Pomoce terapeutyczne sklep

Wybierając pomoce terapeutyczne do sesji, ważne jest, aby były to materiały opracowane przez ekspertów. Mogą one przybierać formę ćwiczeń interaktywnych, kart pracy czy gier. W dobrych sklepach dostępne są też pomoce terapeutyczne służące do zabaw ruchowych. Są one przeznaczone dla specjalistów z zakresu TUS, ale z powodzeniem można je stosować nie tylko w gabinetach terapeutów. Materiały sprawdzą się bowiem także na zajęciach w szkołach czy przedszkolach jako pomoce pozwalające na m.in. budowanie prawidłowych relacji między podopiecznymi. W zależności od rodzaju materiały mogą rozwijać umiejętności z takich obszarów jak m.in. normy społeczne, komunikacja, współpraca, interakcje, integracja czy teoria umysłu.

Niektóre materiały nadają się także do pracy w domu. Pozwalają na stymulację dziecka w wybranych obszarach w formie angażujących, ciekawych gier. Dzięki temu, że gry są wciągające i interesujące, maluchy z chęcią wybierają je jako formę spędzania czasu. Nie stanowią więc one przykrego obowiązku, który należy wypełnić, ale są atrakcyjną zabawą.

Wybierając je, należy wziąć pod uwagę grupę wiekową uczestników. Na przykład, w przypadku najmłodszych dzieci rysunki i grafiki powinny zostać tak dostosowane, aby zaciekawiały maluchy, a także aktywizowały wszystkich uczestników zajęć. Ponadto dobrej jakości pomoce powinny zawierać instrukcje, aby pedagog, psycholog czy terapeuta mógł łatwo dowiedzieć się, jak się nimi posługiwać. Zaletą materiałów w formacie pdf jest możliwość otrzymania ich w ciągu zaledwie kilku minut od dokonania zakupu. Można je ponadto wydrukować i zalaminować w razie potrzeby.

kompetencje miękkie kursy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.