Jakie jest twoje instynktowne podejście do podejmowania decyzji? Jeśli jesteś z natury optymistą, są szanse, że nie zawsze rozważasz potencjalne wady. Podobnie, jeśli jesteś bardzo ostrożny, nie przepadasz za ryzykiem, możesz nie skupić się na możliwościach, które mogłyby się otworzyć przy szerszym myśleniu. Jak więc rozważnie i trafnie podejmować określone decyzje? Z pomocą przychodzi Sześć Myślowych Kapeluszy Edwarda de Bono. Sprawdź jak w praktyce zastosować tę metodę, ponieważ najczęściej to właśnie najlepsze decyzje wynikają ze zmiany sposobu myślenia o problemach i analizowania ich z różnych punktów widzenia.
Czym jest Sześć Myślowych Kapeluszy Edawrda de Bono?
Sześć Myślowych Kapeluszy to sposób na zorganizowanie procesów myślowych w sposób szczegółowy i spójny; to metoda myślenia, która może pomóc ci spojrzeć na problemy z różnych perspektyw, ale pojedynczo, aby uniknąć zamieszania z powodu zbyt wielu możliwości utrudniających skupienie się. Jest to potężna technika działania w sytuacjach grupowych, ponieważ każdy bada sytuację z każdej perspektywy w tym samym czasie.
Twórcą tej metody jest wspomniany Edward de Bono, który opisał swoje badania w bardzo popularnej książce o tożsamej nazwie „Sześć Myślowych Kapeluszy”. Myślący kapelusz jest metaforą pewnego sposobu myślenia, a przez mentalne noszenie różnych myślących kapeluszy ludzie są zmuszeni patrzeć na problem z różnych perspektyw. W ten sposób wyklucza się jednostronny sposób myślenia i tworzy się nowe spostrzeżenia. Książkę polecam szczególnie osobom poszukującym podstawowych informacji o rozwoju osobistym oraz przedsiębiorcom pragnącym odnieść sukces w biznesie.
Jak korzystać z modelu Sześć Myślowych Kapeluszy – Six Thinking Hats
Z Sześciu Myślowych Kapeluszy możesz korzystać grupowo lub samodzielnie. Każdy Myślący Kapelusz to inny styl myślenia.
BIAŁY KAPELUSZ: z tym myślącym kapeluszem skupiasz się na dostępnych danych. Sprawdź informacje, które masz, przeanalizuj wcześniejsze trendy i zobacz, czego możesz się na nich nauczyć. Szukaj luk w swojej wiedzy i staraj się je wypełnić, zgromadzić jak najwięcej potrzebnych informacji.
CZERWONY KAPELUSZ: patrzysz na problemy używając intuicji i emocji.Używając tego kapelusza, możesz wyrażać emocje i uczucia, dzielić lęki, upodobania, niechęci, miłości i nienawiści. Pomyśl jak inni mogą reagować emocjonalnie, spróbuj zrozumieć odpowiedzi osób, które nie w pełni znają twoje rozumowanie.
CZARNY KAPELUSZ: wykorzystując to myślenie spójrz na potencjalnie negatywne wyniki decyzji, spróbuj zrozumieć, dlaczego może coś nie działać. Jest to ważne, ponieważ podkreśla słabe punkty planu. Pozwala ci je wyeliminować, zmienić lub przygotować plany awaryjne, aby odpowiednio przeciwdziałać. Myślenie Czarnym Kapeluszem pomaga uczynić twoje plany „trudniejszymi” i bardziej odpornymi na przeciwności. Może również pomóc wykryć fatalne wady i zagrożenia, zanim podejmiesz działania. Jest to jedna z prawdziwych korzyści tego modelu, ponieważ wielu ludzi odnoszących sukcesy jest tak przyzwyczajonych do pozytywnego myślenia, że często nie widzą problemów z wyprzedzeniem. To pozostawia ich niedostatecznie przygotowanych na trudności.
ŻÓŁTY KAPELUSZ: ten kapelusz pomaga myśleć pozytywnie. Optymistyczny punkt widzenia pomaga dostrzec wszystkie zalety decyzji i jej wartość. Myślenie to pomaga ci iść dalej, gdy wszystko wygląda niejasno i trudno. Jest to także logiczne konstruowanie.
ZIELONY KAPELUSZ: reprezentuje kreatywność. To tutaj tworzysz kreatywne rozwiązania problemu, jest to swobodny sposób myślenia, w którym nie szukaj krytyki określonych pomysłów.
NIEBIESKI KAPELUSZ: służy do zarządzania procesem myślenia, ten kapelusz reprezentuje kontrolę procesu, to szerokie spojrzenie na problem. Jest idealny kiedy potrzebne są plany awaryjne; kieruje do myślenia w obszarze Czarnego Kapelusza.
Dodatkowe informacje o technice Sześć Myślowych Kapeluszy
Kolorowe kapelusze są używane jako metafory dla różnych stanów umysłu. Przejście do pewnego rodzaju myślenia symbolizuje noszenie kolorowego kapelusza, dosłownie lub metaforycznie. Te sześć myślących metafor kapeluszy zapewnia bardziej kompletną i wszechstronną segregację rodzajów myślenia. Wszystkie te „kapelusze” pomagają ludziom głębiej myśleć o pewnym temacie. Wariantem tej techniki jest spojrzenie na problemy z punktu widzenia różnych specjalistów, na przykład lekarzy, architektów lub dyrektorów sprzedaży lub różnych klientów.
Strategie i programy
Po zidentyfikowaniu sześciu typów myślenia można tworzyć różne programy. Są to sekwencje kapeluszy, które tworzą proces myślenia w kierunku jasnego celu. Sekwencje zawsze zaczynają się i kończą niebieskim kapeluszem, grupa zgadza się, w jaki sposób będą wspólnie myśleć, a następnie będzie działała (myślała) i ostatecznie oceniała wyniki procesu myślenia i co uczynić z tym wszystkim dalej. Można dokonać następującego podziału wg kapeluszy:
- Pomysły początkowe – niebieski, biały, zielony
- Wybór między alternatywami – niebieski, biały, zielony, żółty, czarny, czerwony
- Identyfikacja rozwiązań – niebieski, biały, czarny, zielony
- Szybka opinia – niebieski, czarny, zielony, biały
- Planowanie strategiczne – niebieski, żółty, czarny, biały
- Usprawnienie procesu – niebieski, biały, żółty, czarny, zielony, czerwony
- Rozwiązywanie problemów – niebieski, biały, zielony, czerwony, żółty, czarny
- Ocena wydajności – niebieski, czerwony, biały, żółty, czarny, zielony
W temacie myślenie kreatywnego odsyłam Cię do artykułów:
Co myślisz? Spodobał Ci model Sześciu Myślących Kapeluszy? Czy miałeś okazję kiedyś go stosować? Podziel się swoim doświadczeniem i wiedzą w komentarzy poniżej. A i oczywiście, czekam na Ciebie w social media np. Facebook, LinkedIn. Za każdy odzew dziękuję!
Bibliografia:
Edward de Bono, Sześć myślowych kapeluszy, Wydawnictwo Sensus
06/08/2019 o 11:55
Ciekawa metoda. Warto się temu przyjrzeć
20/07/2019 o 13:42
Nie słyszałam jeszcze o takiej metodzie, bardzo ciekawa! 🙂
14/06/2019 o 09:51
Bardzo skuteczna technika. Znakomity wpis 🙂
14/06/2019 o 11:24
Dziękuję, polecam się 🙂
12/06/2019 o 21:17
Kurcze ciekawy wpis, interesujący temat
12/06/2019 o 09:23
Bardzo interesująca metoda. Muszę przyjrzeć się jej bliżej 🙂
11/06/2019 o 00:12
Ciekawe rozwiązanie.
11/06/2019 o 09:02
Też tak myślę 🙂
09/06/2019 o 19:06
Matko! Czego to ludzie nie wymyślą by być zrozumianym przez innych ludzi 😀
11/06/2019 o 09:01
Elkaa dokładnie 😉