Piramida Diltsa – dlaczego Twoje życie wygląda, tak jak obecnie?
kompetencje miękkie kursy

Każdy z nas prowadzi swój niepowtarzalny styl życia. Jedni z nas odnoszą ogromne sukcesy, inni niekoniecznie, czekając wiecznie na zmiany. Czy kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie: „Dlaczego moje życie wygląda, tak jak obecnie?”. Jeśli tak, to z pomocą odpowiedzi na to pytanie przychodzi Piramida Diltsa. Jest to model osobistej zmiany, często wykorzystywany w procesie coachingu. Sprawdź, co możesz dowiedzieć się o sobie już w tym momencie.

Piramida Poziomów Logicznych Diltsa (DPLL) jest jednym z podstawowych instrumentów, na których opiera się coaching. Właściwie zrozumiana może zmienić twoje życie na lepsze. Jak? Dzięki określonym pytaniom na konkretnych poziomach, a przede wszystkim, dzięki twoim odpowiedzią na nie. Masz wówczas możliwość przeanalizowania swojego życia, a gdy tylko zorientujesz się, jakie główne problemy występują, będziesz mógł wprowadzić realne zmiany. Z założenia jest to realny proces do przeprowadzenia, ale proponuję zwrócić się o wsparcie do certyfikowanego coach, specjalisty.

Piramida Diltsa

Piramida Diltsa to hierarchiczny model poziomów neurologicznych opracowany przez Roberta B. Diltsa, jednego z najbardziej znanych ekspertów w dziedzinie programowania neurolingwistycznego (NLP). Piramida ta, to działanie na wielu płaszczyznach, model zmiany osobistej, która przechodzi z jednego poziomu na drugi. Samo słowo zmiana jest bardzo ważnym w tym procesie, ponieważ zmiana czegoś na wyższym poziomie, musiałaby koniecznie zmienić rzeczy na niższych poziomach. Pomoże ci to spojrzeć na aspekty swojego życia na głębszym poziomie. Każda zmiana następująca na poszczególnym poziomie, może poprawić jakość stylu twojego życia. Zmieniasz perspektywę, punkt widzenia.

Poziomy Piramidy Diltsa

Poniżej poznaj się z poszczególnymi poziomami piramidy i umieszczonymi w niej pytaniami, ale zapamiętaj szczególną uwagę: odpowiedź na pytanie na każdym poziomie, można znaleźć na poziomie powyżej.

Poziom 1 ŚRODOWISKO

Środowisko to miejsce zamieszkania człowieka, to odpowiedzi na pytania:

  • „Co?”
  • Co mam?”
  • „Kiedy?”
  • „Gdzie?”
  • „Z kim?”
  • „Kto ma coś?”

Kwestia tego poziomu jest bezpośrednio związana z obowiązkami, finansami, rodziną i wszystkim, co jest związane z twoim środowiskiem. Pytaniem scalającym jest: „Dlaczego masz wszystko, co masz?”. Ale, aby odpowiedzieć na te pytania, musisz przejść na wyższy poziom.

 

Poziom 2: ZACHOWANIE

Poziom zachowanie/działanie jest odpowiedzią na pytanie „Co mam robić?”. Na tym poziomie możemy znaleźć informacje o zmianach i ruchach. Musisz zadać sobie następujące pytania:

  • „Jak zachowujesz się lub reagujesz w danej sytuacji?”
  • „Jakie są fizyczne oznaki twojej mowy ciała?”
  • „Jakie są twoje nawyki?”
  • „Jaki jest obecny twój styl życia?”
  • „Czy istnieją jakieś silne wzorce dla ciebie?”
  • Odpowiedzi na te pytania możesz znaleźć na następnym poziomie.

Poziom 3 UMIEJĘTNOŚCI

Poziom umiejętności/zdolności/kompetencje jest odpowiedzią na pytania:

  • Jak mam wybrać?”
  • „Jakie mam umiejętności?”
  • „Dlaczego wybieram to, co wybieram?”

Jesteśmy stworzeni z wyborów, których dokonujemy w naszym codziennym życiu. Mogą na nie wpływać różne czynniki: cele, stan zdrowia, poziom pasji itp. Oczywiście, odpowiedzi na te pytania można znaleźć poziom powyżej.

Poziomy Piramidy Diltsa

Poziom 4 WARTOŚCI

W poziomie wartości/przekonania kierujemy się pytaniami:

  • W co wierzę?”
  • „Dlaczego to takie ważne?

Mówimy tu o twoich przekonaniach, przykładowo: jeśli uważasz, że wszystko można osiągnąć bez wysiłku, nie będziesz się zbytnio starał, aby to osiągnąć; natomiast jeśli uważasz, że wszystko wymaga dużego wysiłku, zrobisz co w twojej mocy, aby osiągnąć swój cel. Poziom wartości pozwala usunąć wszystkie przeszkody uniemożliwiające dostęp do obranego celu. Na tym poziomie możemy zadać sobie dodatkowe pytanie: „Jak mogę to zrobić?”.

Poziom 5 TOŻSAMOŚĆ

„Kim jestem?”, czyli poziom JA, gdzie można dowiedzieć się, jak człowiek widzi siebie, kim jest, jak buduje swoje relacje z innymi. Mowa tu o samoświadomości i samorozumieniu (a te pojęcia określają nasze przekonania). Bardzo ważnym jest, aby oceniać siebie realistycznie i unikać osłabiania mocnych stron i ukrywania wad.

Poziom 6 MISJA ŻYCIOWA

Ostatni poziom dotyczy najważniejszego pojęcia – misji, czyli sensu życia. Pytania dedykowane:

  • Dlaczego żyję?”
  • „Dokąd zmierzam ze swoim życiem?”
  • „Jaki jest sens ….?”
  • „Jaki jest mój cel?”
  • „Dlaczego istnieję?”.

Ważnym jest, aby każdy miał misję, z którą idzie przez życie. Nie powinno zaprzeczać się sobie, swoim przekonaniom, wyborom, ani działaniom.

Przeanalizowałeś powyższe poziomy i pytania? Czy wiesz coś więcej o sobie? Zdecydowanie zachęcam cię do pracy z certyfikowanym coach, który pomoże ci zrozumieć poszczególne zagadnienia piramidy. Najważniejsze co chcę podkreślić, jeśli znajdziesz właściwe odpowiedzi na powyższe pytania, to prawdopodobnie zidentyfikujesz wszystkie luki w swoim życiu. Spróbuj dowiedzieć się, co się w nim dzieje i odpowiadaj na pytania poziom po poziomie. Pomyśl o chwilach, które przeżywasz w pracy, z przyjaciółmi lub w domu, o tym gdzie obecnie jesteś w życiu? Czy jesteś wystarczająco zadowolony? Jeśli nie, jakie możesz podjąć działania, aby przejść przez krzywą zmian?

W temacie pobudzania umysłu do myślenia i zmian zapraszam Cię do artykułów:

Na koniec ostatnie pytanie: Co myślisz na temat Piramidy Diltsa? Spodobał Ci się taki model zmiany i osiągania celów? Czy miałeś okazję kiedyś go stosować? Podziel się swoim doświadczeniem i wiedzą w komentarzy poniżej. A i oczywiście, czekam na Ciebie w social media np. Facebook, LinkedIn. Za każdy odzew dziękuję!

 

kompetencje miękkie kursy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *