Jak wybrać odpowiedni kanał social media dopromocji marki?
kompetencje miękkie kursy

W dzisiejszych czasach, coraz większa liczba klientów, zanim skontaktuje się z daną firmą i skorzysta z jej usług lub dokona zakupu, sprawdza jej obecność w mediach społecznościowych. Dokładnie przegląda ostatnio dodane posty, komentarze innych użytkowników, czy opinie o produktach lub usługach. Social media są także szybką drogą komunikacji – wystarczy wiadomość na fanpage czy komentarz.

Jak wybrać odpowiedni kanał social media do promocji marki?

Większość osób zaczynając swoją przygodę z promowaniem marki w mediach społecznościowych, koniecznie chce być dostępna na każdego rodzaju portalach sądząc, że w ten sposób dotrze do jak największej liczby odbiorców. Niestety, ciężko zaplanować ciekawy i różnorodny content na kilka platform, dlatego warto skupić się na 2, maksymalnie 3 kanałach, którym poświęcisz się w 100%.

Mimo że kanały społecznościowe w większości spełniają podobne funkcje, to jednak nie wszystkie zagwarantują sukces twojej marce. Dlatego wybór odpowiednich social mediów, na których będzie obecna Twoja firma, jest tak bardzo ważny.

Zanim jednak przejdziesz do ich wyboru, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu:

Facebook – fanpage jako wizytówka firmy

Większość właścicieli firm w pierwszej kolejności stawia na fanpage i oczywiście jest to bardzo dobry pomysł. Aktywnie i dobrze prowadzona strona na Facebooku wpływa pozytywnie na wizerunek twojej firmy.

Wymaga to jednak regularnej pracy: pisania postów, tworzenia grafik lub zdjęć, kontaktu z fanami. Do tego Facebook jest platformą, która jest doskonale znana zarówno młodszym odbiorcom jak i tym nieco starszym, dzięki czemu komunikaty zawarte w postach mogą dotrzeć do naprawdę szerokiego grona.

Fanpage twojej firmy powinien być miejscem, w którym użytkownik znajdzie wszystkie potrzebne mu informacje takie jak np.: godziny otwarcia i adres sklepu czy biura stacjonarnego, numer telefonu, adres strony www itd.

To właśnie tutaj powinny lądować także wszystkie nowości i istotne informacje: zaczynając od promocji, kończąc na informacji o zamknięciu sklepu np. w okresie świątecznym.

Kolejną fantastyczną funkcją jest szybka komunikacja użytkowników z administracją strony. Odbiorca zainteresowany Twoją ofertą czy potrzebujący pomocy w jakiejkolwiek sprawie, w każdej chwili może bez problemu skontaktować się z tobą za pomocą wiadomości. W dzisiejszych czasach większość osób zdecydowanie woli pisać niż dzwonić, dlatego tego typu komunikacja jest niezwykle ważna.

Dla bardziej zaawansowanych administratorów – polecamy opcję reklamową Facebook Ads. Dzięki promocji dostępnej na Facebooku możesz w łatwy sposób dotrzeć do swojej grupy docelowej, targetując reklamy po lokalizacji, wieku czy zainteresowaniach. Kampanie Facebook Ads mogą przynieść wiele korzyści, dlatego warto skonsultować strategię z agencją social media (oto kilka znanych agencji w Polsce: On Board Think Kong, CS Group, BlueRank) lub specjalistą od mediów społecznościowych, którzy pomogą dobrać odpowiedni budżet oraz kreacje reklamowe.

Instagram – zachwycaj zdjęciami, pokaż ludzką twarz firmy

Popularność Instagrama rośnie z każdą chwilą i coraz więcej firm decyduje się na założenie konta, a nawet zleca to zadanie agencji social media, aby robić to w bardziej profesjonalny sposób. Ale dlaczego warto prowadzić firmowego Instagrama?

To doskonałe medium dla nieco młodszej grupy odbiorców niż Facebook. Znajdziemy tutaj aktywnych odbiorców w wieku 13-30 lat. Instagram cechuje także inny sposób prezentacji produktu: tutaj liczy się chwila, szybkie ujęcie, ale także estetyka – dlatego tak dobrze sprawdza się w branżach beauty, firmach związanych z wystrojem wnętrz czy odzieżowych.

Na Instagramie w dużej mierze odbiorca skupia się na treści graficznej, czyli sposobie prezentacji tego, co oferujesz. Nie da się ukryć, że prawie każdego z nas przyciąga to, co ładnie wygląda. Dlatego wybierając to medium, masz szansę, aby przedstawić swoim odbiorcom produkt w ciekawy i kreatywny sposób.

Kolejnym plusem posiadania firmowego konta na Instagramie jest możliwość kontrolowania statystyk. Bez problemów możesz sprawdzić, które posty Twoi odbiorcy lubią bardziej, a które mniej, o której godzinie najchętniej odwiedzają twój profil, lub kiedy powinieneś wrzucać nowe posty, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Do tego masz możliwość w pełni poznać swoja grupę docelową, poprzez sprawdzenie danych demograficznych odbiorców takich jak: wiek, płeć czy lokalizacja.

Instagram może być zarówno świetnym kanałem głównym, jak i pomocniczym. O ile fanpage będzie doskonale spełniać rolę swojego rodzaju wizytówki, o tyle profil na Instagramie bardzo dobrze nada się do pokazania „ludzkiego” oblicza firmy: filmików zza kulis, czy luźniejszej, bardziej żartobliwej treści.

Pinterest – skarbnica inspiracji dla klienta

Pinterest dopiero od niedawna staje się popularny wśród firm, dlatego spora część osób nie uważa, aby zakładanie konta na tej platformie było konieczne. A to duży błąd!

Pinterest działa na zasadzie wirtualnej tablicy korkowej. Użytkownik może tworzyć na niej własne „foldery”, dzielić je według kategorii czy chociażby koloru, i dlatego jest genialnym medium do czerpania inspiracji!

Jeśli Twoja marka zajmuje się dziedziną z tzw. działu kreatywnego – warto rozważyć założenie profilu właśnie tutaj.

Ty wrzucasz zdjęcia swoich produktów, wystroju wnętrz czy ubrań – a potencjalny klient „przypina je” do swojej tablicy.

Pokazując swój brand od kreatywnej strony możesz pozyskać naprawdę wielu fanów!

Dodatkowo, dzięki możliwości sprawdzenia statystyk dowiesz się, które Piny są najchętniej klikane, a także co jest aktualnie na topie. Dzięki temu twoja marka nie straci z oczu najnowszych trendów i będzie inspirować klientów. A od inspiracji do zakupów – niedaleka droga!

Podsumowanie

Jak więc widzisz, obecność twojej firmy w mediach społecznościowych jest kluczowa w dzisiejszych czasach. Jednak, obok samej obecności, równie ważny jest odpowiedni dobór kanału komunikacji.

Z każdą chwilą pojawia się coraz to większa ilość platform, na których “warto być”. Musisz jednak pamiętać, aby rozważnie dobierać miejsca dla twojej firmy.

Lepiej poświęcić się w 100% wybranemu kanałowi, niż publikować te same treści na kilkunastu z nich. Stawiaj na jakość, a nie na ilość!

kompetencje miękkie kursy

1 komentarz dla “Jak wybrać odpowiedni kanał social media do promocji marki?”

  1. Marta napisał(a):

    Facebook i LinkedIn są bardzo ciekawymi kanałami social media do promocji marki – zarówno marki firmy, jak i marki osobistej. Jednak wiele zależy od profilu, który prowadzisz. Czasami sprawdzi się także Instagram lub Pinterest 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.