Jak wybrać meble do pokoju dziecięcego?
kompetencje miękkie kursy

Pokój dziecięcy zmienia się na przestrzeni lat, wraz ze wzrostem oraz rozwojem pociechy. Dobrej jakości, odpowiednio dopasowane umeblowanie posłuży dzieciom przez długi czas. W jaki sposób wybrać meble do pokoju dla dziecka?

Umeblowanie do dziecięcego pokoju powinno być przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia, ekonomiczne, a także funkcjonalne. Powinno „rosnąć” razem z małym użytkownikiem. Dzięki temu posłuży dziecku przez wiele lat, bez konieczności częstego kupowania kompletu nowych mebli do pokoju.

Jak wybrać meble do pokoju dziecięcego?

Meble do pokoju najmłodszych dzieci

Umeblowanie do pokoju niemowlaka powinno być użyteczne, a przy tym bezpieczne. Farby, tworzywa i materiały wykorzystane do ich produkcji powinny spełniać najwyższe normy i wymagania dotyczące umeblowania. Najlepiej, aby materiały wykorzystane do ich wytworzenia były antyalergiczne. Ponadto wyroby muszą cechować się precyzyjnym wykonaniem oraz stabilną konstrukcją, aby mieć pewność, że meble dla dzieci nie wywrócą się, gdy maluch będzie próbował stawać, opierając się o nie.

W pokoju malucha sprawdzi się zwłaszcza komoda z przewijakiem. W sklepach znaleźć można modele z opcją demontażu przewijaka, dzięki czemu mebel posłuży dziecku przez długi czas, już po ukończeniu przez nie wieku niemowlęcego.

Szafki i komody powinny być dla pewności dokręcone do ściany. Istotnym elementem mebli są też zaokrąglone narożniki, które złagodzą skutki ewentualnych zderzeń. Jeśli chodzi natomiast o łóżeczko ze szczebelkami, to polecanym wyborem są modele, które można powiększyć, gdy dziecko podrośnie. Dobrym pomysłem są też meble z wyjmowanymi barierkami, dzięki którym łóżko można łatwo zamienić w tapczan dla dziecka. Można rzecz jasna zdecydować się na pełnowymiarowe łóżka dla dzieci. Co ważne, muszą one być odpowiednio wysokie, aby maluch nie miał problemu ze wstawaniem i wchodzeniem do łóżka.

Meble dla ucznia

Pokój dzieci w wieku szkolnym należy wyposażyć w dodatkowe umeblowanie. Niezbędne jest solidne biurko oraz krzesło. Biurko powinno zostać dopasowane do wzrostu dziecka. Zbyt wysokie lub za niskie może spowodować trwałe wady kręgosłupa. Polecaną propozycją są biurka skonstruowane w taki sposób, aby można przy nich było nie tylko wygodnie uczyć się i odrabiać lekcje, ale też postawić sprzęt komputerowy. Ważne, aby można było ustawiać w nim blat na różnej wysokości, co pozwoli na łatwe dopasowanie mebla do wzrostu użytkownika. To zapewni użyteczność wyrobu na długie lata.

Niezbędnym akcesorium jest też dobrej klasy krzesło. Najlepiej zdecydować się na krzesło obracane, z wygodnym oparciem i możliwością regulacji wysokości, takie jak np. fotel Entelo. Istotne jest też odpowiednie podparcie kręgosłupa, co również zapobiegnie wadom postawy. 

Kolorystyka mebli

Istotną kwestią, na którą także należy zwrócić uwagę, wybierając meble, jest ich kolorystyka. Panuje przekonanie, że sypialnia dziecięca powinna być wielokolorowa. Jest w tym tylko część prawdy. Zbyt intensywne barwy mogą utrudniać dzieciom zasypianie i nadmiernie je pobudzać. Zaleca się, aby pokój dla niemowląt był utrzymany w stonowanej, najlepiej pastelowej kolorystyce. W przypadku starszych dzieci można już wprowadzać nieco więcej kolorowych elementów, np. w postaci tapety na ścianie albo barwnych naklejek na meblach.

kompetencje miękkie kursy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.