Jak prosić o podwyżkę? 10 najważniejszych wskazówek
kompetencje miękkie kursy

Pytanie o podwyżkę jest przerażające. I przytłaczające. I skomplikowane. Nikt tak naprawdę nie lubi rozmawiać w ten sposób o pieniądzach. Najważniejsze co musisz zrobić, to być przygotowanym najlepiej jak potrafisz. Masz za zadanie wykazać, dlaczego akurat Ty zasługujesz na wyższe wynagrodzenie. Jak więc przygotować się na taką rozmowę? Jak prosić o podwyżkę? Sprawdź 10 najważniejszych wskazówek.

Jak prosić o podwyżkę? 10 najważniejszych wskazówek

Podstawową „prawdą” w pytaniu o podwyżkę jest fakt, iż nie ma w niej nic złego, jest ona odzwierciedleniem naszego stosunku do wykonywanej pracy i podejścia do odpowiedniej, zaspokajającej pewne potrzeby gratyfikacji finansowej. Rozmowa o podwyżce powinna być więc naturalna i nie wymagająca stresującego trybu działania. Czasami niektórzy ludzie tak boją się takiej rozmowy, że czekają na „ten” moment miesiącami, co powoduje niesamowitą frustrację, a nawet obniżenie wydajności pracy, a to już przeciwny kierunek rozwoju. Musimy być tu asertywni – asertywni w pracy. W zależności od Twojego szefa, przełożonego, menadżera musisz być przygotowany do takiej rozmowy. Poniższe wskazówki poruszą kwestie tj.: przygotowanie do pytania o podwyżkę, jak/kiedy poprosić, jak uzasadnić swoje racje, jak prowadzić „negocjacje” z Twoim przełożonym. Jak więc prosić o podwyżkę? 

1.   Bądź przygotowanym

Nigdy nie powinieneś prosić o podwyżkę bez przygotowania się do tej rozmowy. Dlaczego? Ponieważ bez względu na to, jak bardzo pozytywnie oceniasz swojego przełożonego i jak dobry masz z nim kontakt, to jest on Twoim przełożonym i będzie oczekiwał, że wyjaśnisz mu dlaczego to Ty akurat zasługujesz na wyższe wynagrodzenie. A w sytuacji, gdy z szefem masz pewien dystans lub po prostu, gdy się go „boisz”, tym bardziej stres będzie paraliżował Twoje działanie. W kolejnych punktach dowiesz się co znaczy być przygotowanym.

2. Scenariusz i lista powodów, dlaczego masz dostać podwyżkę

W Twojej głowie możesz stworzyć scenariusz takiego spotkania i przebiegu rozmowy. Wiadomo, takich wariantów rozwoju sytuacji może być kilka, więc stwórz je, analizuj. Zapisz i przećwicz. Nie wchodź na spotkanie z „pustymi rękami”, przygotuj się wcześniej. Przeanalizuj listę konkretnych powodów, dla których zasługujesz na podwyżkę. Przedstaw je w sposób logiczny i przekonujący.  Nie daj się też zaskoczyć, miej w głowie kilka możliwości rozwoju rozmowy. Powtórzę: zapisz je i przećwicz, najlepiej na głos, aby zapewnić sobie pewien spokój realizacji zamierzonych wytycznych.

? Przede wszystkim przygotuj listę swoich osiągnięć, możesz wspomnieć o niedawnym rozszerzeniu zakresu obowiązków w pracy; o dodatkowych zadaniach, które podjąłeś; o nowych wdrażanych przez Ciebie strategiach, które zainicjowałeś oraz o wszelkich planach (projektach), które chcesz dalej rozwijać. To wszystko zwiększa rezultaty Twojego działania w pracy, więc pokaż to.

? Używaj pro aktywnych słów tj. przyszłość, rozwój, satysfakcja, wzrost, sprzedaż, generuję, zysk, motywacja, firma, rezultaty, pozytywne, ambicje, wyniki, sukces…

? Możesz także po spisaniu takiej listy stworzyć kopię dla Twojego szefa, aby wzrokowo i namacalnie widział Twoje postępy w pracy. Czasem też przełożony musi przedłożyć Twoje zapytanie wyżej i omówić je z innymi osobami, a takie wypunktowanie superlatyw zawsze pomoże w osiągnięciu celu.

Zadaj sobie pytania

Spójrz na Twoje ostatnie działanie i czas, w których wykonywałeś to, co było oczekiwane i co zapewniło realną wartość dla Twojej firmy. Zadaj sobie pytania w stylu:

  • Dlaczego to ja mam otrzymać tę podwyżkę?
  • Czy podwyżka, o którą zamierzam prosić, naprawdę odzwierciedla wartość, jaką przynoszę temu zespołowi i firmie?
  • Czy podwyżka, którą chcę, jest realistyczna, w stosunku do wykonywanych zadań i możliwość mojej firmy?

Zawsze, gdy to możliwe, używaj konkretnych danych dotyczących Twojej wydajności zawodowej. Określ to, co Ty tak naprawdę zrobiłeś. Nawiasem mówiąc, uważaj na współpracowników, którzy nie raz przypisują sobie Twoją rezultaty w pracy, gdy zamiast pochwał w kierunku „TY”, słyszy „WY”. Nie oddawaj koledze wyniku swojej pracy; powiedz głośno, gdy ktoś przypisuje sobie Twoje, choćby najmniejsze osiągnięcia. I spójrz na swoje działanie zawodowe z bocznej perspektywy; oczywiście mogą to być same superlatywy, ale bądź w osądzie sprawiedliwym. A z drugiej strony pamiętaj o (klik) syndromie oszusta i nie umniejszaj swojej wartości.

3. Czas pytania o wyższe wynagrodzenie

Odpowiednio dostosuj czas Twojego pytania o wyższe wynagrodzenie. Na pewno nie pytaj w jakimś szczególnie stresujący momencie dla szefa lub firmy. Ktoś powie: a to nie ma takiego czasu ? Ale czy na pewno? Spróbuj zapytać, kiedy pojawią się jakieś nowe fundusze, kiedy rozpocznie się nowy rok podatkowy lub kiedy uważasz, że Twój pracodawca może z łatwością uwzględnić wzrost wynagrodzenia. Dowiedz się, kiedy ma miejsce planowanie budżetu Twojej firmy, aby mieć pewność, że nie prosisz o niemożliwe. W niektórych firmach dobrym momentem jest także czas rocznych ocen wydajności (jeżeli takie istnieją). Uwierz, jeśli Twój szef jest szczególnie zestresowany i przepracowany, prawdopodobnie nie jest to najlepsza pora, aby poruszyć ten temat. Jeżeli możesz, poczekaj i zapytaj podczas „ciszy”, a przynajmniej kiedy zobaczysz,że Twój przełożony jest w dobrym nastroju.

4. Zapytaj po Twoim „wielkim” osiągnięciu

Więc właśnie zdobyłeś nowego klienta lub stworzyłeś nieprzeciętną ofertę, która podwyższa marżę na produkt x o 80%? A może podwoiłeś swoją wydajność w temacie Y?  O i to jest dobry czas, aby poprosić o podwyżkę. Wykorzystaj siłę swojego sukcesu! Pamiętaj: nie pytaj, gdy to Ty coś nawalisz i nie dopilnujesz! Pytaj, gdy masz wiatr w żagle, po Twoim sukcesie, choćby najmniejszym. I zawsze możesz wykorzystać moment po ukończeniu jakiegoś ważnego zadania, które przebiegło pomyślenie, a Ty miałeś w nim swój pewien udział. Możesz wykazać się wówczas doskonałą pracą inwidualną i zespołową. Gdy zwracasz się do swojego przełożonego o możliwość podwyżki, używaj przede wszystkim zdrowego ROZSĄDKU, nie irytuj ludzi ?

Jak prosić o podwyżkę? 10 najważniejszych wskazówek

5. Co masz powiedzieć?

Przede wszystkim bądź w swojej wypowiedzi jasny i konkretny. Dobrą praktyką jest wprowadzenie do tematu poprzez: „Jestem zainteresowany omówieniem mojego wynagrodzenia, czy jest teraz odpowiedni czas? „. Następnie przejdź do opisu Twojego wniosku. Powiedz o wartości wzrostu przewidywanego wynagrodzenia i dokładnie opisz, w jaki sposób doszedłeś do takiego rezultatu. Umotywuj odpowiednio swój wniosek, a następnie daj możliwość wypowiedzi przełożonemu. Naszykuj się na różnego rodzaju pytania, a nawet obiekcje typu: „Dlaczego akurat Pan/i ma otrzymać podwyżkę?”, „Jak ta podwyżka wpłynie na Pana/Pani dalsze działania w firmie; jakie konkretne korzyści wniesie?”, „Teraz w firmie nie mamy pieniędzy na takie sprawy”, „Wrócimy do tematu za jakiś czas”.

6. Nie dawaj ultimatum

Nie dawaj ultimatum, chyba że stawiasz sprawę jako ostateczną. Zagranie va bank może czasem skończyć się fiaskiem. Oczywiście, bądź pewny siebie, asertywny w prośbie. Skup się na tonacji głosu, profesjonalizmie i zrozumieniu. Zachowaj ostrożność podczas negocjowania i unikaj stwierdzeń, które brzmią jak agresywne żądanie: „Chce podwyżki, bo inaczej…!”. Powinieneś starać się utrzymywać z szefem dobre stosunki, nawet jeśli rozmowa będzie trudna i usłyszysz słowo „nie”. Ostatecznie możesz nie uzyskać podwyżki, o którą wnioskowałeś, rozważ więc możliwość kompromisu. Nawiasem mówiąc, jeżeli jest taka możliwość, niech każda obiecana podwyżka zostanie udokumentowana na piśmie. Podstawowe informacje odnośnie negocjacji znajdziesz tu:

7. Nie porównuj się do współpracowników

Nie używaj informacji o wynagrodzeniach lub sytuacji zawodowej swoich współpracowników jako powód, dla którego powinieneś otrzymać podwyżkę. Oczywiście możesz się do tego odnieść, ale to że koleżanka Płuska zarabia wartość x nie powinna być tematem Twojej rozmowy. Nawet jeśli wiesz, że ktoś zarabia więcej niż Ty i uważasz, że zasługujesz na taką samą lub wyższą pensję, wskazane jest, aby zachować te informacje dla siebie, a jedynie delikatnie naprowadzać na pewne porównania. Najlepiej posługiwać się formą bezosobową, a nie personalną i określeniem: „osoba na takim samym lub podobnym stanowisku pracy, z takim doświadczeniem, o takim stażu pracy…”. Opisuj tożsame stanowiska pracy. Wskazywanie palcem jest po prostu nie profesjonalne i nigdy nie wiadomo, czy to, co usłyszałeś, czy podsłuchałeś, jest prawdą. Zamiast tego skup się na własnym indywidualnym doświadczeniu i osiągnięciach oraz dlaczego powinieneś uzyskać podwyżkę w odniesieniu do własnych zasług, a nie w oparciu o to, co zarabiają inni.

8. Przypomnij pierwotne ustalenia umowy o pracę

Bardzo częsta praktyka: przyjmujemy Pana/Panią na próbę, po okresie x nastąpi podwyżka. Czas x już minął, a wzrostu wynagrodzenia nie ma. Dlaczego? Umotywuj co robiłeś w tym czasie, jakie są rezultaty Twojej pracy. Oczywiście nie zawsze uda się osiągnąć tylko te pozytywne, ale nie jest to ostateczny powód dlaczego miałbyś nie uzyskać umówionego wyższego wynagrodzenia (przecież nie zawaliłeś wszystkiego co się dało?)

9. Jak się zachowywać?

Sposób, w jaki zachowujesz się podczas takiej rozmowy (ale nie tylko) wpływa na jej przebieg, a nawet rezultat. Zwróć uwagę na otwarta postawę ciała, mimikę twarzy, gestykulację, ton głosu. Mów, ale także słuchaj oraz okazuj swój ogólny entuzjazm w odniesieniu do wykonywanej pracy.  Bądź pewny siebie. Pamiętaj o wszelkich zasadach dotyczących komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Z mowy ciała przełożonego odczytasz kierunek Waszej rozmowy. Przeczytaj poniższe artykuły:

10. To Ja generuję zyski dla firmy

Wykorzystaj konkretne informacje dotyczące Twojej pracy oraz podkreśl wartość, jaką przyniosłeś firmie. Musisz pokazać w jaki widoczny sposób przyczyniłeś się do osiągnięcia zysków firmy. Twoja efektywna praca generuje w konsekwencji zyski dla firmy. Podkreśl fakt, że firma to ludzie – to TY, który chcesz zaspokoić swoje potrzeby zawodowe i rozwijać się dla potrzeb swoich, a także organizacji dla której pracujesz.

Podsumowując:

  1. Określ swoje oczekiwania, pamiętaj, aby były realne i licz się z tym, że możesz nie uzyskać natychmiastowego wzrostu wynagrodzenia.
  2. Wykonaj swoją pracę domową: ustal swoją docelową pensję oraz przygotuj scenariusz(e) spotkania wraz z osiągnięciami i pochwałami, które uzasadniają to wynagrodzenie.
  3. Rozpocznij rozmowę w odpowiednim tzn. sprzyjającym ku temu czasie.
  4. Nie żądaj, a współpracuj z przełożonym. Twoja złość i frustracja nic dobrego tu nie wniosą. Przypomnij, że zmotywowany, zaspokojony pracownik to zyski dla organizacji. Ludzie tworzą, są organizacją, w której pracują.

Ostatnie słowo: nie pytaj o podwyżkę poprzez e-mail (wiem, że niektórzy z Was mają takie pomysły). Chociaż możliwe jest zaplanowanie spotkania za pośrednictwem poczty e-mail, ale naprawdę takie rozmowy powinieneś przeprowadzać osobiście, personalnie. To najlepszy sposób, aby pokazać, że jesteś poważny i profesjonalny, a także pozwoli Ci ocenić reakcję szefa na Twoją prośbę.

I… powodzenia ? (To też może się przydać: Eustres – dobry, mobilizujący stres ?)

Powyższe informacje są z jednej strony oczywiste, a z drugiej ciągłą niewiadomą. Mam nadzieję, iż odpowiednio przybliżyłam Ci temat oraz jestem bardzo ciekawa jak to wygląda z Twojej strony. Czy byłeś już w takiej sytuacji? Jak Ci poszło? Jeśli masz ochotę, napisz w komentarzu, zapraszam też na social media – Facebook lub LinkedIn. Za każde machnięcie łapką bardzo dziękuję.

Kurs online wart polecenia:

„Asertywność w pracy. Czy jesteś gotowy, by wyznaczyć granice? Obroń swoje zdanie, powiedz NIE” – kurs online (klik)

  • Jak być asertywnym w pracy, gdy w każdym momencie możesz usłyszeć zdanie: “Na Twoje miejsce czeka już pięć osób”? W jaki sposób nie ulegać, stawiać naturalne granice, mówić swoje bezpieczne, głośne “NIE”?
  • Jak być asertywnym Pracownikiem – człowiekiem wolnym od postawy uległo-biernej lub agresywnej?
  • Jak być asertywnym Kierownikiem, gdy często jest się między młotem, a kowadłem (czytaj: podwładny – Ty – przełożony)?

Lektury warte polecenia:

  • Robert Mayer, Jak wygrać każde negocjacje, Wydawnictwo MT Biznes, 2018 – KLIK po książkę
  • Maciej Dutkon, Targuj się. Zen negocjacji, Wydawnictwo Akademia Internetu, 2015 – KLIK po książkę
  • Brian Spitzberg, Kevin J Barge, P Shewryn Morreale, Komunikacja między ludźmi, Wydawnictwo Naukowe Pwn, 2015 –KLIK po książkę (mój top!)
  • McKay, Davis, Fanning, Sztuka skutecznego porozumiewania się, GWP – KLIK po książkę 
kompetencje miękkie kursy

14 komentarze dla “Jak prosić o podwyżkę? 10 najważniejszych wskazówek”

  1. Katarzyna napisał(a):

    Bardzo dziękuję za powyższe wskazówki.

    Co w sytuacji, gdy mam złe relacje z szefem i nie mam najmniejszej chęci wkładać wysiłku w ich zmianę.
    Myślałam, o napisaniu oficjalnego e-maila z prośbą o podwyżkę. A tu pisze Pani, aby tego nie robić. Co w przypadku, gdy jest to jedyna możliwa droga?

  2. Zuza napisał(a):

    Jeszcze nie byłam w takiej sytuacji, ale warto wiedzieć na przyszłość. :))

  3. SensiStore napisał(a):

    To świetny post! Dziękuję!

  4. Olga napisał(a):

    Ja niestety należę do tych pokornych, chyba nie umiałabym poprowadzić takiej rozmowy.

  5. Kasia napisał(a):

    Świetne porady. Lubię tu wpadać 🙂

    1. Dziękuję 🙂

  6. Judyta napisał(a):

    Świetne porady. Super temat 🙂

    1. Dziękuję 🙂

  7. Grzesiek napisał(a):

    A co jeśli my sami jesteśmy dla siebie szefami? Wtedy trzeba starać się samemu by coś zrobić by uzyskać większe pieniądze. Ostatnio czytałem, że obsługą klienta zdobyć można duże zaufanie odbiorców i dzięki temu pozyskać więcej zamówień.

    1. Grzesiek oczywiście zgadzam się z każdym słowem. Obsługa klienta, ich zaufanie bezcenne, a ode mnie jeszcze magiczne słowa: „wszyscy lubimy kupować, ale nie wszyscy lubimy gdy się nam coś sprzedaje” 🙂

  8. sunspot napisał(a):

    Czy strategia po wielkim osiągnięciu będzie ok? Nie lepiej odczekać trochę i bardziej podsumować swój cały wkład i na tej podstawie prosić o podwyżkę niż po jednorazowym „wyskoku”?

    1. Sunspot zdecydowanie lepiej „uzbierać” nieco pozytywnych wyników pracy, ale czasem nie ma możliwości czekać na te wyjątkowe. Wszystko jak zawsze musimy dopasować do naszej pracy, sytuacji i tego co się dzieje w firmie.

  9. Izka napisał(a):

    ciekawy wpis 🙂

    1. Polecam się 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *