Czym są fundusze EFT?
ETF (ang.Exchange Traded Fund) to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie. Jego zadaniem jest odzwierciedlanie zachowania się danego indeksu giełdowego. Fundusze ETF umożliwiają inwestorom kupowanie akcji lub obligacji wiele razy naraz. Inwestorzy kupują akcje ETF-ów, a pieniądze są wykorzystywane do inwestowania zgodnie z określonym celem; przykładowo, jeśli kupisz index S&P 500 ETF, twoje pieniądze zostaną zainwestowane w 500 spółek z tego właśnie indeksu. Funduszem ETF można handlować na giełdzie jak akcjami, co oznacza, że można go kupować i sprzedawać przez cały dzień. Fundusze ETF pozwalają nam inwestować w cały koszyk spółek, a do najbardziej popularnych należą ETF na WIG20 oraz ETF na WIG40. Warto dodać iż, ETF-y często mają niższe opłaty niż innego rodzaju fundusze oraz posiadają różne poziomy ryzyka. Istnieje wiele sposobów inwestowania w fundusze ETF, jednak sposób, w jaki to robisz, w dużej mierze sprowadza się do twoich preferencji. Załóżmy dla inwestorów praktycznych, inwestowanie w fundusze ETF to tylko kilka kliknięć komputerową myszą – aktywa te są standardową ofertą wśród brokerów internetowych, chociaż liczba ofert (i powiązanych z nimi opłat) będzie się różnić w zależności od brokera.
Jak w skrócie działają fundusze ETF?
W największym uproszczeniu ETF działa na zasadzie: dostawca funduszu jest właścicielem aktywów bazowych, projektuje fundusz, aby śledzić jego wyniki, a następnie sprzedaje udziały w tym funduszu inwestorom, przy czym akcjonariusze są właścicielami części funduszu ETF, ale nie są właścicielami aktywów bazowych funduszu. Mimo to inwestorzy, którzy śledzą indeks giełdowy, mogą otrzymać jednorazową wypłatę dywidendy lub reinwestycję w akcje, które tworzą indeks.
W jaki sposób mogę rozpocząć inwestycję?
Od rozpoczęcia inwestowania dzielą cię pokrótce trzy kroki. Po pierwsze, otwórz rachunek maklerski, następnie wybierz swoje fundusze ETF, a na koniec obserwuj i pozwól swoim funduszom na owocną pracę.
Plusy i minusy ETF
Na początku omówmy plusy inwestowania w ETF. Fundusze ETF pozwalają inwestorom na branżową dywersyfikację oraz wysoką przejrzystość zakupów. Każdy z nas, kto ma dostęp do Internetu, może przeszukiwać aktywność cenową dla konkretnego funduszu ETF na giełdzie. Warto wspomnieć, iż zasoby funduszu ETF są codziennie podawane publicznie, podczas gdy w przypadku funduszy powierniczych dzieje się to co miesiąc lub co kwartał. Co więcej, inwestorzy zazwyczaj są opodatkowani dopiero w momencie sprzedaży inwestycji, więc odnoszą również korzyści podatkowe.
Wadami mogą okazać się koszty handlowe, gdyż fundusze ETF są przedmiotem obrotu giełdowego i mogą podlegać prowizji od brokerów internetowych (ale to zależy od twojego biura maklerskiego). Ponadto pamiętaj o potencjalnych problemach związanych z płynnością funduszy ETF oraz o ryzyku zamknięcia twojego ETF.
Pomimo całej swojej prostoty, fundusze ETF mają niuanse, w które należy się zagłębić. Sam wówczas zdecydujesz, czy ETF jest atrakcyjny dla twoich finansów; jednak należy podkreślić, iż jest to jeden z najlepszych sposobów na rozpoczęcie przygody z inwestowaniem.