Gry wideo: sprawdzona droga do rozwoju soft skills -


Według badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Randstad, niektóre gry wideo są nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale także rozwijają niezbędne „soft skills”, które są cenne w karierze zawodowej. W badaniu wyróżniono gry „Fortnite”, „Warzone” i „League of Legends” ze względu na ich potencjał do zwiększania tych istotnych umiejętności.

Nieoczekiwane wyniki badania

Potwierdzenie tych twierdzeń pochodzi od dostawcy usług kadrowych Randstad, który przeanalizował związek między grami a nabywaniem soft skills wśród 3763 uczestników.

Dokładnie przeanalizowano osiem znanych gier wideo: Minecraft, Apex Legends, PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG), The Legend of Zelda: Breath of The Wild/Links Awakening/Skyward Sword, Call of Duty: Warzone, League of Legends i FIFA, Fortnite: Battle Royale. Uczestnicy zostali zapytani o umiejętności, które ich zdaniem udoskonalili grając w te gry. Ich poziom umiejętności został również oceniony w celu zidentyfikowania ulepszeń w trakcie rozgrywki.

Niektóre z tych umiejętności to przywództwo, praca zespołowa, komunikacja, krytyczne myślenie, percepcja wzrokowa, wielozadaniowość, wytrwałość, podejmowanie decyzji i motywacja. W badaniu nie znaleziono jednak dowodów na rozwój umiejętności rozwiązywania problemów, zarządzania konfliktami i zarządzania czasem.

Fortnite wysuwa się na prowadzenie

Wyniki badania sprawiły, że Fortnite stał się liderem w rozwoju umiejętności. Był to doskonały wybór do poprawy komunikacji, krytycznego myślenia, percepcji wzrokowej, samomotywacji, wytrwałości i pracy zespołowej.

Z drugiej strony, jeśli chodzi o przywództwo, wielozadaniowość i wytrwałość, League of Legends okazał się dość silnym rywalem.

Naukowcy podsumowali: „Gry takie jak Fortnite, Warzone i League of Legends wpajają bardzo ważne umiejętności zawodowe. Są one niezwykle popularne i charakteryzują się rozbudowanymi społecznościami na platformach Steam, YouTube i Twitch. Prowadzą one do najbardziej wszechstronnego rozwoju umiejętności w porównaniu z innymi recenzowanymi grami”.

Tymczasem gry o niejednoznacznych celach, takie jak Minecraft, okazały się mniej skuteczne w rozwijaniu umiejętności. Zelda, pomimo jasno określonego celu, stawia przed graczami coraz wyższe poziomy trudności, zmuszając ich do wielokrotnych porażek na drodze do sukcesu. Jest to cecha charakterystyczna wielu japońskich gier. Nie zawsze jednak sprzyjało to rozwojowi cennych umiejętności.

Badacze zauważyli również, że wiele gier ma również negatywne aspekty. Wiele nowoczesnych gier kooperacyjnych obejmuje zakupy w grze, co czyni je podobnymi do hazardu. Bardziej oczywistą szkodą jest hazard online. Nawet jeśli grasz z pomocą darmowych bonusów otrzymanych na tej stronie, nadal negatywnie wpływa to na twoją socjalizację i wydajność.

Badania Randstad potwierdzają, że niektóre gry wideo, w szczególności Fortnite, Warzone i League of Legends, oferują wyjątkowy sposób na rozwijanie bezcennych umiejętności miękkich. To, co wielu postrzega jako zwykłą rozrywkę, może być teraz postrzegane jako platforma do rozwijania umiejętności zawodowych.