Ekstrawertyk, introwertyk czy ambiwertyk – kim jesteś? Czy jesteś stuprocentowym spokojnym i zdystansowanym introwertykiem? Czy może mocno zdeklarowanym towarzyskim i będącym ciągle z ludźmi ekstrawertykiem? A może jednak czujesz, że lubisz być w towarzystwie, ale potrzebujesz też czasu i ciszy dla siebie? Czyli jesteś ambiwertykiem, osobą pośrodku?
Określając swój typ osobowości, dokładniej zrozumiesz siebie, wyodrębnisz mocne i słabe strony, znajdziesz kierunek dla swoich działań. Co więcej dzięki określeniu czyjegoś typu osobowości, będzie Ci łatwiej w relacjach z daną osobą, ponieważ będziesz mogła w pewnym stopniu „przewidzieć” jej zachowanie, a co najważniejsze zrozumieć je.
Ekstrawertyk a introwertyk
Na początku XX wieku Carl Jung wprowadził żelazny podział, rozdzielając typy osobowości ludzkiej na: ekstrawersję i introwersję. W największym skrócie ekstrawertyk to człowiek, który czerpie swoją energię ze świata zewnętrznego, czyli kontaktów z ludźmi, rzeczy, wydarzeń. Natomiast introwertyk to ten, który zagląda do świata wewnętrznego i dopiero wówczas przenosi ją poza; potrzebuje przestrzeni, która jest tylko dla niego. (Wchodząc głębiej w temat zapraszam do podziału naszej osobowości dokonanej wg Hipokratesa lub do Testu MBTI). Potocznie rzecz ujmując:
Ekstrawertyk
- energię czerpie od ludzi, a traci ją gdy jest sam,
- najpierw powie, później dopiero pomyśli,
- mówi szybko,
- ma wiele zainteresowań,
- korzysta z pamięci krótkotrwałej,
- utrzymuje większy kontakt wzrokowy z rozmówcą podczas mówienia, aniżeli podczas słuchania,
- pochwały motywują go do lepszej pracy,
- jest mniej odporny na sytuacje stresowe,
- czuje się niekomfortowo podczas dłuższego odpoczynku.
Introwertyk
- energie czerpie z samotności, a traci ją wśród ludzi,
- potrafi aktywnie słuchać,
- zanim coś powie, to pomyśli,
- mówi wolniej, z przerwami,
- ma niewiele zainteresowań, ale są one bardziej przez niego rozwijane,
- lubi rozmowy na osobności,
- aby się skupić potrzebuje ciszy,
- korzysta z pamięci długotrwałej,
- pochwały nie wpływają na tempo jego pracy,
- pod wpływem stresu reaguje powoli,
- zachowuje się spokojnie, jest wyciszony (nie mylić z nieśmiały).
Jednak ilu z nas jest tak mocno określonym? Czy zdarzają się sytuacje, gdy raz jesteś w kręgu ekstrawersji, a innym w introwersji? Na kanwie przekonań, że jest jednak jeszcze ktoś pomiędzy powstał typ osobowości pośredniej – ambiwersja.
Ambiwertyk
Ambiwersja to posiadanie zarówno cech introwertyka, jak i ekstrawertyka. Ambiwertyk potrafi dostosować się do każdej, napotkanej sytuacji. Łączy w sobie oba typy, ale żadne z nich u niego nie dominują. W towarzystwie nie bryluje, ale i nie siedzi w kącie. Chętnie wychodzi do ludzi, ale i samotność jest dla niego przyjemnością. Lubi przemawiać, ale i potrafi słuchać, zachowuje w tym zdrowe proporcje. Ambiwertyk jest mniej ekspresyjny niż ekstrawertyk oraz zarazem mniej wycofany niż introwertyk. Jest pośrodku. Samo „ambi” pochodzi od łacińskiego „ambo”, czyli „oboje”.
Ambiwertyk jest asertywny i potrafi przekonywać innych do swojego punktu widzenia, ale może mieć też problemy z podejmowaniem ważnych decyzji. Potrafi zdobyć czyjeś zaufanie i prawidłowo rozpoznaje czyjeś potrzeby.
Pojęcie ambiwersji wprowadził Hans Eysenck, angielski psycholog i autorytet w dziedzinie badania osobowości. Natomiast w 2013 roku prof. Adam Grant z Wharton School of Business z University of Pensylvania opublikował na łamach „Psychological Science” artykuł mówiący o cechach typowych dla ambiwertyków. Temat obecnie bardzo chwytliwy, bo mianem ambiwertyka określa się najbardziej elastyczny typ osobowości. Prawdopodobnie 2/3 naszej populacji to ambiwertycy.
Urodzeni sprzedawcy
Tacy 100% ambiwertycy są uznawani za najlepszych sprzedawców, handlowców, marketingowców. Ich zachowania są pośrodku: są w stanie zarówno wysłuchać klienta i jego potrzeb (cechy introwertyka), a w odpowiednim momencie zmienić swoje zachowanie i rozpocząć ekspresyjną promocję danego produktu (zmiana na ekstrawertyka).
Czy jesteś ambiwertykiem?
Wiadomo już, że cechy ambiwertyka to połączenie ekstrawertyka i introwertyka. Aby jednak określić się bliżej, spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania:
1. Czy lubisz spędzać czas zarówno samotnie, jak i wśród ludzi?
2. Czy niektóre sytuacje sprawiają, że czujesz się pewny siebie i otwarty, a inne powodują, że zamykasz się w sobie?
3. Czy nie potrafisz jednoznacznie określić się jako introwertyk lub ekstrawertyk?
Typowy ambiwertyk zgodzi się ze wszystkimi powyższymi stwierdzeniami. Jeżeli chcesz jednak dalej szukać odsyłam Cię na anglo-języczną stronę z testem online: danpink.com
Krytyka ambiwersji
Ambiwertyk jest bardzo elastyczny. Czasem aż za bardzo i stąd podejrzewa się go o fałszywe zachowania. Dlaczego? Ponieważ ambiwertycy potrafią zachowywać się całkowicie odmiennie w różnych sytuacjach. Ambiwertyk może być bardzo swobodny, gdy spędza czas z osobami mu znanymi, tam gdzie czuje się bezpiecznie. Wówczas jest bardziej otwarty i komunikatywny. Jednak wśród osób dominujących może stać się wycofany, wówczas milczy i słucha. Chociaż ja akurat nie widzę w takim postępowaniu nic nie właściwego.
Ambiwertyk potrafi porozumieć się prawie z każdym, dlatego naukowcy określają go mianem człowieka mówiącego rożnymi językami. Czy jesteś jednym z nich? Mnie zawsze blisko było do natury ekstrawertyka, ale od momentu bliższego poznania tego typu osobowości wiem, że i ja jestem ambiwertykiem. I dlatego teraz delikatnie, acz stanowczo poproszę Cię o wyrażanie swojego zdania: w komentarzu, reakcją na social media – Facebook. Za każde machnięcie łapką: dziękuję!
Lektury warte polecenia:
- Susan Cain, Ciszej proszę, Wyd. MT Biznes, 2012 – KLIK po książkę (światowy bestseller)

- Susan Cain, Cicha siła introwertyków, Wyd. MT Biznes, 2017 – KLIK po książkę

- Florence Littauer, Osobowość plus, Wyd. Logos, 2014 – KLIK po książkę

- Florence Littauer, Rose Sweet, Osobowość plus w praktyce, Wyd. Logos, 2017 – KLIK po książkę
taniaksiazka.pl
18/07/2021 o 16:33
Skrajny intro z dala od środka krzywej Gaussa. Ambi przeraża, to jakiś znak czasów, symbol wszechobecnego dzisiaj oportunizmu i relatywizmu, kiedyś cała ludzkość będzie się składać z psychopatów ?
15/03/2021 o 22:42
Ambiwertyk z naciskiem na introwertyka 🙂
07/08/2019 o 17:17
True ambivert 🙂
Skoro wiem, że należę do typu elastycznego, to czy nie lepiej dać sobie spokoju z tymi testami MBTI? Każdy test osobowości pokazuje mi każdy inny typ… Jak czytam opis danego typu, to jednak nie ten, nie tamten. Chciałabym lepiej poznać siebie w sferze zawodowej, choć znam swoje plusy i minusy.
22/08/2019 o 20:19
Agnieszka mam czasem podobne zapytania, dlaczego niby tożsame testy są rozbieżne w indywidualnych wynikach? A wszystko wiąże się z metodologia badań, próbką badawczą, w sytuacji danego badania i przede wszystkim jak mocno pogłębione ono jest… Należy też iść w kierunku syntezy pewnych wspólnych danych. Jeśli masz ochotę napisz do mnie kontakt@katarzynapluska.pl
04/11/2019 o 09:02
Ja jestem wysoko wrażliwa. Po prostu 🙂
01/02/2022 o 19:38
Polecam badanie Gallupa, słono płatne niestety ale można to potraktować jako inwestycję – warto zrobić a potem z tym pracować. Do pracy polecam stronę dominikjuszczyk.pl
04/07/2019 o 17:35
Ciekawy artykuł. Dziękuję za wskazanie książek. Myślę, że czasem zbyt stereotypowo traktuje się te typy osobowości.
06/02/2018 o 13:38
Sam uważam się za introwertyka, chociaż pewnie ambiwertyk by do mnie pasował. Jednak coraz więcej mam dystansu do takich podziałów – ludzie są zbyt różnorodni, aby zamknąć ich w tylko trzech grupach…
07/02/2018 o 17:36
hegemon dokładnie, toteż podziałów co do osobowości mnogo. Zresztą każdy z nas to osobowość sama w sobie, ale pewne czynniki i tak są wspólne 🙂
04/02/2018 o 13:40
Nigdy wcześniej nie słyszałam o ambiwertyku ale teraz wszystko mi się rozjaśniło, gdyż nigdy nie mogłam się przyporządkować ani do intro-, ani do ekstrawertyka 🙂 Dobrze wiedzieć 🙂
05/02/2018 o 23:45
Katarzyno, moja imienniczko 🙂 ciesze się bardzo. Ja też zawsze uważałam, że musi być coś po środku i osobowość ambiwertyka wiele nam tłumaczy 🙂
02/02/2018 o 18:55
100%introwertyk. Lekko nie jest.Ale bez tlumu czuje sie komfortowo.Cisza koi moją duszę.3 osoby dla mnie to już tłok.Wiecej slucham niż mówię.Szukam w sobie siebie.I czuję się ze sobą najlepiej. Czasem jak mam chęć to ide spotkać sie ze znajomymi ,ale czasem godzina trwa wieczność.To sygnał „uciekaj „;).Czuje sie dobrze w domu wśrod najblizszych zaufanych mi ludzi.Bezpiecznie.A dla mnie komfort psychiczny jest ważny.Slucham siebie,kocham siebie i szanuje swoje uczucia☺
04/02/2018 o 02:04
Agnieszka Twój spokój udzielił się teraz i mi. A te słowa, o sobie samym – mistrzostwo samopoznania 🙂
02/02/2018 o 00:27
Mów mi Ambiwertyczko 😀
Ale znam kilka osób z działu ekstrawertycznego 🙂
01/02/2018 o 20:57
Intrygujące, teraz jak to przeczytałam to zaczynam się poważnie zastanawiać, czy czasem nie jestem ambiwertykiem O_O Pasuje to do mnie!
01/02/2018 o 22:46
Agata jak i 2/3 populacji ziemskiej 🙂 Do mnie też 🙂
01/02/2018 o 20:52
Ze mnie ambiwertyk totalny. Potrafię czuć się swobodnie wśród znanym mi ludzi, a stawać się totalnym towarzyskim dziwakiem, gdy ktoś mnie onieśmieli.
Wyrastałam w przekonaniu, że tylko ludzie ekstrawertyczni są fajni, ale na szczęście w dorosłym życiu zrozumiałam, że wcale tak nie jest.
01/02/2018 o 22:47
Karolina dobrze podsumowałaś. Ekstrawertyka często widać i słuchać. A wiadomo, że bardzo ważne jest to nie widoczne, teraz macham wszystkim introwertykom 🙂
01/02/2018 o 19:26
Ambiwertyk 100%
Kiedyś bardziej utożsamiałam się z introwertykiem jednak to nie jest to.
01/02/2018 o 22:47
Czyli jednak typ elastyczny 🙂