Ekstrawertyk, introwertyk czy ambiwertyk
kompetencje miękkie kursy

Ekstrawertyk, introwertyk czy ambiwertyk – kim jesteś? Czy jesteś stuprocentowym spokojnym i zdystansowanym introwertykiem? Czy może mocno zdeklarowanym towarzyskim i będącym ciągle z ludźmi ekstrawertykiem? A może jednak czujesz, że lubisz być w towarzystwie, ale potrzebujesz też czasu i ciszy dla siebie? Czyli jesteś ambiwertykiem, osobą pośrodku?

Określając swój typ osobowości, dokładniej zrozumiesz siebie, wyodrębnisz mocne i słabe strony, znajdziesz kierunek dla swoich działań. Co więcej dzięki określeniu czyjegoś typu osobowości, będzie Ci łatwiej w relacjach z daną osobą, ponieważ będziesz mogła w pewnym stopniu „przewidzieć” jej zachowanie, a co najważniejsze zrozumieć je.

Ekstrawertyk, introwertyk czy ambiwertyk – kim jesteś?

Ekstrawertyk a introwertyk

Na początku XX wieku Carl Jung wprowadził żelazny podział, rozdzielając typy osobowości ludzkiej na: ekstrawersję i introwersję. W największym skrócie ekstrawertyk to człowiek, który czerpie swoją energię ze świata zewnętrznego, czyli kontaktów z ludźmi, rzeczy, wydarzeń. Natomiast introwertyk to ten, który zagląda do świata wewnętrznego i dopiero wówczas przenosi ją poza; potrzebuje przestrzeni, która jest tylko dla niego. (Wchodząc głębiej w temat zapraszam do podziału naszej osobowości dokonanej wg Hipokratesa lub do Testu MBTI). Potocznie rzecz ujmując:

Ekstrawertyk

 • energię czerpie od ludzi, a traci ją gdy jest sam,
 • najpierw powie, później dopiero pomyśli,
 • mówi szybko,
 • ma wiele zainteresowań,
 • korzysta z pamięci krótkotrwałej,
 • utrzymuje większy kontakt wzrokowy z rozmówcą podczas mówienia, aniżeli podczas słuchania,
 • pochwały motywują go do lepszej pracy,
 • jest mniej odporny na sytuacje stresowe,
 • czuje się niekomfortowo podczas dłuższego odpoczynku.

Introwertyk

 • energie czerpie z samotności, a traci ją wśród ludzi,
 • potrafi aktywnie słuchać,
 • zanim coś powie, to pomyśli,
 • mówi wolniej, z przerwami,
 • ma niewiele zainteresowań, ale są one bardziej przez niego rozwijane,
 • lubi rozmowy na osobności,
 • aby się skupić potrzebuje ciszy,
 • korzysta z pamięci długotrwałej,
 • pochwały nie wpływają na tempo jego pracy,
 • pod wpływem stresu reaguje powoli,
 • zachowuje się spokojnie, jest wyciszony (nie mylić z nieśmiały).

Jednak ilu z nas jest tak mocno określonym? Czy zdarzają się sytuacje, gdy raz jesteś w kręgu ekstrawersji, a innym w introwersji? Na kanwie przekonań, że jest jednak jeszcze ktoś pomiędzy powstał typ osobowości pośredniej – ambiwersja.

 

Ambiwertyk

Ambiwersja to posiadanie zarówno cech introwertyka, jak i ekstrawertyka. Ambiwertyk potrafi dostosować się do każdej, napotkanej sytuacji. Łączy w sobie oba typy, ale żadne z nich u niego nie dominują. W towarzystwie nie bryluje, ale i nie siedzi w kącie. Chętnie wychodzi do ludzi, ale i samotność jest dla niego przyjemnością. Lubi przemawiać, ale i potrafi słuchać, zachowuje w tym zdrowe proporcje. Ambiwertyk jest mniej ekspresyjny niż ekstrawertyk oraz zarazem mniej wycofany niż introwertyk. Jest pośrodku. Samo „ambi” pochodzi od łacińskiego „ambo”, czyli „oboje”.

Ekstrawertyk, introwertyk czy ambiwertyk – kim jesteś?

Ambiwertyk jest asertywny i potrafi przekonywać innych do swojego punktu widzenia, ale może mieć też problemy z podejmowaniem ważnych decyzji. Potrafi zdobyć czyjeś zaufanie i prawidłowo rozpoznaje czyjeś potrzeby.

Pojęcie ambiwersji wprowadził Hans Eysenck, angielski psycholog i autorytet w dziedzinie badania osobowości. Natomiast w 2013 roku prof. Adam Grant z Wharton School of Business z University of Pensylvania opublikował na łamach „Psychological Science” artykuł mówiący o cechach typowych dla ambiwertyków. Temat obecnie bardzo chwytliwy, bo mianem ambiwertyka określa się najbardziej elastyczny typ osobowości. Prawdopodobnie 2/3 naszej populacji to ambiwertycy.

Urodzeni sprzedawcy

Tacy 100% ambiwertycy są uznawani za najlepszych sprzedawców, handlowców, marketingowców. Ich zachowania są pośrodku: są w stanie zarówno wysłuchać klienta i jego potrzeb (cechy introwertyka), a w odpowiednim momencie zmienić swoje zachowanie i rozpocząć ekspresyjną promocję danego produktu (zmiana na ekstrawertyka).

Czy jesteś ambiwertykiem?

Wiadomo już, że cechy ambiwertyka to połączenie ekstrawertyka i introwertyka. Aby jednak określić się bliżej, spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania:

1. Czy lubisz spędzać czas zarówno samotnie, jak i wśród ludzi?

2. Czy niektóre sytuacje sprawiają, że czujesz się pewny siebie i otwarty, a inne powodują, że zamykasz się w sobie?

3. Czy nie potrafisz jednoznacznie określić się jako introwertyk lub ekstrawertyk?

Typowy ambiwertyk zgodzi się ze wszystkimi powyższymi stwierdzeniami. Jeżeli chcesz jednak dalej szukać odsyłam Cię na anglo-języczną stronę z testem online: danpink.com

Krytyka ambiwersji

Ambiwertyk jest bardzo elastyczny. Czasem aż za bardzo i stąd podejrzewa się go o fałszywe zachowania. Dlaczego? Ponieważ ambiwertycy potrafią zachowywać się całkowicie odmiennie w różnych sytuacjach. Ambiwertyk może być bardzo swobodny, gdy spędza czas z osobami mu znanymi, tam gdzie czuje się bezpiecznie. Wówczas jest bardziej otwarty i komunikatywny. Jednak wśród osób dominujących może stać się wycofany, wówczas milczy i słucha. Chociaż ja akurat nie widzę w takim postępowaniu nic nie właściwego.

 

Ambiwertyk potrafi porozumieć się prawie z każdym, dlatego naukowcy określają go mianem człowieka mówiącego rożnymi językami. Czy jesteś jednym z nich? Mnie zawsze blisko było do natury ekstrawertyka, ale od momentu bliższego poznania tego typu osobowości wiem, że i ja jestem ambiwertykiem. I dlatego teraz delikatnie, acz stanowczo poproszę Cię o wyrażanie swojego zdania: w komentarzu, reakcją na social media – Facebook. Za każde machnięcie łapką: dziękuję!

Lektury warte polecenia:

taniaksiazka.pl
taniaksiazka.pl

 

taniaksiazka.pl
 • Florence Littauer, Rose Sweet, Osobowość plus w praktyce, Wyd. Logos, 2017  – KLIK po książkę  
  taniaksiazka.pl
kompetencje miękkie kursy

22 komentarze dla “Ekstrawertyk, introwertyk czy ambiwertyk – kim jesteś?”

 1. mat napisał(a):

  cieszę się, że trafiłam na ten artykuł.. od zawsze mówiłam o sobie ekstrawertywny introwertyk lub introwertyczny ekstrawertyk, kiedyś w rozmowie o pracy ze znajomą terapeutką powiedziałam, że jestem jak kameleon, że potrafię być jednym i drugim aspektem tego wymiaru osobowości.. ale wtedy jeszcze konstrukt abiwertyzmu jak sądzę nie był nam znany, nie zdążył dotrzeć do nas zza oceanu.. aaa… zawodowo zajmuję się sprzedażą 😀 Dziękuję i pozdrawiam 🙂

 2. Dżorż napisał(a):

  Skrajny intro z dala od środka krzywej Gaussa. Ambi przeraża, to jakiś znak czasów, symbol wszechobecnego dzisiaj oportunizmu i relatywizmu, kiedyś cała ludzkość będzie się składać z psychopatów ?

  1. mat napisał(a):

   ambiwertyzm nie ma nic wspólnego z psychopatią, nawet choćby z jej subklinicznym wymiarem.. proszę sprawdzić konstrukt ciemnej triady.. może się rozjaśni, Pozdrawiam. ps. ale fakt, też często zastanawia mnie kwestia czy będziemy jako społeczeństwo utrwalać cechy psychopatyczne.. kiedyś przeliczyłam, statystycznie średnio w życiu możemy trafić nawet na 5 osób z tym zab. osobowości.. creepy, ale realne..

 3. Michał napisał(a):

  Ambiwertyk z naciskiem na introwertyka 🙂

 4. Agnieszka napisał(a):

  True ambivert 🙂

  Skoro wiem, że należę do typu elastycznego, to czy nie lepiej dać sobie spokoju z tymi testami MBTI? Każdy test osobowości pokazuje mi każdy inny typ… Jak czytam opis danego typu, to jednak nie ten, nie tamten. Chciałabym lepiej poznać siebie w sferze zawodowej, choć znam swoje plusy i minusy.

  1. Agnieszka mam czasem podobne zapytania, dlaczego niby tożsame testy są rozbieżne w indywidualnych wynikach? A wszystko wiąże się z metodologia badań, próbką badawczą, w sytuacji danego badania i przede wszystkim jak mocno pogłębione ono jest… Należy też iść w kierunku syntezy pewnych wspólnych danych. Jeśli masz ochotę napisz do mnie kontakt@katarzynapluska.pl

  2. Aga napisał(a):

   Ja jestem wysoko wrażliwa. Po prostu 🙂

  3. Kasia napisał(a):

   Polecam badanie Gallupa, słono płatne niestety ale można to potraktować jako inwestycję – warto zrobić a potem z tym pracować. Do pracy polecam stronę dominikjuszczyk.pl

 5. Kasia napisał(a):

  Ciekawy artykuł. Dziękuję za wskazanie książek. Myślę, że czasem zbyt stereotypowo traktuje się te typy osobowości.

 6. Sam uważam się za introwertyka, chociaż pewnie ambiwertyk by do mnie pasował. Jednak coraz więcej mam dystansu do takich podziałów – ludzie są zbyt różnorodni, aby zamknąć ich w tylko trzech grupach…

  1. hegemon dokładnie, toteż podziałów co do osobowości mnogo. Zresztą każdy z nas to osobowość sama w sobie, ale pewne czynniki i tak są wspólne 🙂

 7. Katarzyna napisał(a):

  Nigdy wcześniej nie słyszałam o ambiwertyku ale teraz wszystko mi się rozjaśniło, gdyż nigdy nie mogłam się przyporządkować ani do intro-, ani do ekstrawertyka 🙂 Dobrze wiedzieć 🙂

  1. Katarzyno, moja imienniczko 🙂 ciesze się bardzo. Ja też zawsze uważałam, że musi być coś po środku i osobowość ambiwertyka wiele nam tłumaczy 🙂

 8. Agnieszka napisał(a):

  100%introwertyk. Lekko nie jest.Ale bez tlumu czuje sie komfortowo.Cisza koi moją duszę.3 osoby dla mnie to już tłok.Wiecej slucham niż mówię.Szukam w sobie siebie.I czuję się ze sobą najlepiej. Czasem jak mam chęć to ide spotkać sie ze znajomymi ,ale czasem godzina trwa wieczność.To sygnał „uciekaj „;).Czuje sie dobrze w domu wśrod najblizszych zaufanych mi ludzi.Bezpiecznie.A dla mnie komfort psychiczny jest ważny.Slucham siebie,kocham siebie i szanuje swoje uczucia☺

  1. Agnieszka Twój spokój udzielił się teraz i mi. A te słowa, o sobie samym – mistrzostwo samopoznania 🙂

 9. GosiaK napisał(a):

  Mów mi Ambiwertyczko 😀
  Ale znam kilka osób z działu ekstrawertycznego 🙂

 10. Intrygujące, teraz jak to przeczytałam to zaczynam się poważnie zastanawiać, czy czasem nie jestem ambiwertykiem O_O Pasuje to do mnie!

  1. Agata jak i 2/3 populacji ziemskiej 🙂 Do mnie też 🙂

 11. Ze mnie ambiwertyk totalny. Potrafię czuć się swobodnie wśród znanym mi ludzi, a stawać się totalnym towarzyskim dziwakiem, gdy ktoś mnie onieśmieli.
  Wyrastałam w przekonaniu, że tylko ludzie ekstrawertyczni są fajni, ale na szczęście w dorosłym życiu zrozumiałam, że wcale tak nie jest.

  1. Karolina dobrze podsumowałaś. Ekstrawertyka często widać i słuchać. A wiadomo, że bardzo ważne jest to nie widoczne, teraz macham wszystkim introwertykom 🙂

 12. Ambiwertyk 100%
  Kiedyś bardziej utożsamiałam się z introwertykiem jednak to nie jest to.

  1. Czyli jednak typ elastyczny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *