Ekstrawertyk, introwertyk czy ambiwertyk
kompetencje miękkie kursy

Ekstrawertyk, introwertyk czy ambiwertyk – kim jesteś? Czy jesteś stuprocentowym spokojnym i zdystansowanym introwertykiem? Czy może mocno zdeklarowanym towarzyskim i będącym ciągle z ludźmi ekstrawertykiem? A może jednak czujesz, że lubisz być w towarzystwie, ale potrzebujesz też czasu i ciszy dla siebie? Czyli jesteś ambiwertykiem, osobą pośrodku?

Określając swój typ osobowości, dokładniej zrozumiesz siebie, wyodrębnisz mocne i słabe strony, znajdziesz kierunek dla swoich działań. Co więcej dzięki określeniu czyjegoś typu osobowości, będzie Ci łatwiej w relacjach z daną osobą, ponieważ będziesz mogła w pewnym stopniu „przewidzieć” jej zachowanie, a co najważniejsze zrozumieć je.

Ekstrawertyk, introwertyk czy ambiwertyk – kim jesteś?

Ekstrawertyk a introwertyk

Na początku XX wieku Carl Jung wprowadził żelazny podział, rozdzielając typy osobowości ludzkiej na: ekstrawersję i introwersję. W największym skrócie ekstrawertyk to człowiek, który czerpie swoją energię ze świata zewnętrznego, czyli kontaktów z ludźmi, rzeczy, wydarzeń. Natomiast introwertyk to ten, który zagląda do świata wewnętrznego i dopiero wówczas przenosi ją poza; potrzebuje przestrzeni, która jest tylko dla niego. (Wchodząc głębiej w temat zapraszam do podziału naszej osobowości dokonanej wg Hipokratesa lub do Testu MBTI). Potocznie rzecz ujmując:

Ekstrawertyk

 • energię czerpie od ludzi, a traci ją gdy jest sam,
 • najpierw powie, później dopiero pomyśli,
 • mówi szybko,
 • ma wiele zainteresowań,
 • korzysta z pamięci krótkotrwałej,
 • utrzymuje większy kontakt wzrokowy z rozmówcą podczas mówienia, aniżeli podczas słuchania,
 • pochwały motywują go do lepszej pracy,
 • jest mniej odporny na sytuacje stresowe,
 • czuje się niekomfortowo podczas dłuższego odpoczynku.

Introwertyk

 • energie czerpie z samotności, a traci ją wśród ludzi,
 • potrafi aktywnie słuchać,
 • zanim coś powie, to pomyśli,
 • mówi wolniej, z przerwami,
 • ma niewiele zainteresowań, ale są one bardziej przez niego rozwijane,
 • lubi rozmowy na osobności,
 • aby się skupić potrzebuje ciszy,
 • korzysta z pamięci długotrwałej,
 • pochwały nie wpływają na tempo jego pracy,
 • pod wpływem stresu reaguje powoli,
 • zachowuje się spokojnie, jest wyciszony (nie mylić z nieśmiały).

Jednak ilu z nas jest tak mocno określonym? Czy zdarzają się sytuacje, gdy raz jesteś w kręgu ekstrawersji, a innym w introwersji? Na kanwie przekonań, że jest jednak jeszcze ktoś pomiędzy powstał typ osobowości pośredniej – ambiwersja.

 

Ambiwertyk

Ambiwersja to posiadanie zarówno cech introwertyka, jak i ekstrawertyka. Ambiwertyk potrafi dostosować się do każdej, napotkanej sytuacji. Łączy w sobie oba typy, ale żadne z nich u niego nie dominują. W towarzystwie nie bryluje, ale i nie siedzi w kącie. Chętnie wychodzi do ludzi, ale i samotność jest dla niego przyjemnością. Lubi przemawiać, ale i potrafi słuchać, zachowuje w tym zdrowe proporcje. Ambiwertyk jest mniej ekspresyjny niż ekstrawertyk oraz zarazem mniej wycofany niż introwertyk. Jest pośrodku. Samo „ambi” pochodzi od łacińskiego „ambo”, czyli „oboje”.

Ekstrawertyk, introwertyk czy ambiwertyk – kim jesteś?

Ambiwertyk jest asertywny i potrafi przekonywać innych do swojego punktu widzenia, ale może mieć też problemy z podejmowaniem ważnych decyzji. Potrafi zdobyć czyjeś zaufanie i prawidłowo rozpoznaje czyjeś potrzeby.

Pojęcie ambiwersji wprowadził Hans Eysenck, angielski psycholog i autorytet w dziedzinie badania osobowości. Natomiast w 2013 roku prof. Adam Grant z Wharton School of Business z University of Pensylvania opublikował na łamach „Psychological Science” artykuł mówiący o cechach typowych dla ambiwertyków. Temat obecnie bardzo chwytliwy, bo mianem ambiwertyka określa się najbardziej elastyczny typ osobowości. Prawdopodobnie 2/3 naszej populacji to ambiwertycy.

Urodzeni sprzedawcy

Tacy 100% ambiwertycy są uznawani za najlepszych sprzedawców, handlowców, marketingowców. Ich zachowania są pośrodku: są w stanie zarówno wysłuchać klienta i jego potrzeb (cechy introwertyka), a w odpowiednim momencie zmienić swoje zachowanie i rozpocząć ekspresyjną promocję danego produktu (zmiana na ekstrawertyka).

Czy jesteś ambiwertykiem?

Wiadomo już, że cechy ambiwertyka to połączenie ekstrawertyka i introwertyka. Aby jednak określić się bliżej, spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania:

1. Czy lubisz spędzać czas zarówno samotnie, jak i wśród ludzi?

2. Czy niektóre sytuacje sprawiają, że czujesz się pewny siebie i otwarty, a inne powodują, że zamykasz się w sobie?

3. Czy nie potrafisz jednoznacznie określić się jako introwertyk lub ekstrawertyk?

Typowy ambiwertyk zgodzi się ze wszystkimi powyższymi stwierdzeniami. Jeżeli chcesz jednak dalej szukać odsyłam Cię na anglo-języczną stronę z testem online: danpink.com

Krytyka ambiwersji

Ambiwertyk jest bardzo elastyczny. Czasem aż za bardzo i stąd podejrzewa się go o fałszywe zachowania. Dlaczego? Ponieważ ambiwertycy potrafią zachowywać się całkowicie odmiennie w różnych sytuacjach. Ambiwertyk może być bardzo swobodny, gdy spędza czas z osobami mu znanymi, tam gdzie czuje się bezpiecznie. Wówczas jest bardziej otwarty i komunikatywny. Jednak wśród osób dominujących może stać się wycofany, wówczas milczy i słucha. Chociaż ja akurat nie widzę w takim postępowaniu nic nie właściwego.

 

Ambiwertyk potrafi porozumieć się prawie z każdym, dlatego naukowcy określają go mianem człowieka mówiącego rożnymi językami. Czy jesteś jednym z nich? Mi zawsze blisko było do natury ekstrawertyka, ale od momentu bliższego poznania tego typu osobowości wiem, że i ja jestem ambiwertykiem. I dlatego teraz delikatnie, acz stanowczo poproszę Cię o wyrażanie swojego zdania: w komentarzu, reakcją na social media – Facebook. Za każde machnięcie łapką: dziękuję!

Lektury warte polecenia:

taniaksiazka.pl
taniaksiazka.pl

 

taniaksiazka.pl
 • Florence Littauer, Rose Sweet, Osobowość plus w praktyce, Wyd. Logos, 2017  – KLIK po książkę  
  taniaksiazka.pl
kompetencje miękkie kursy

14 komentarze dla “Ekstrawertyk, introwertyk czy ambiwertyk – kim jesteś?”

 1. Kasia napisał(a):

  Ciekawy artykuł. Dziękuję za wskazanie książek. Myślę, że czasem zbyt stereotypowo traktuje się te typy osobowości. Polecam artykuł o mitach na temat ekstrawersji: https://perso.in/blog/13-szkodliwych-mitow-o-ekstrawertykach/.

 2. Sam uważam się za introwertyka, chociaż pewnie ambiwertyk by do mnie pasował. Jednak coraz więcej mam dystansu do takich podziałów – ludzie są zbyt różnorodni, aby zamknąć ich w tylko trzech grupach…

  1. hegemon dokładnie, toteż podziałów co do osobowości mnogo. Zresztą każdy z nas to osobowość sama w sobie, ale pewne czynniki i tak są wspólne 🙂

 3. Katarzyna napisał(a):

  Nigdy wcześniej nie słyszałam o ambiwertyku ale teraz wszystko mi się rozjaśniło, gdyż nigdy nie mogłam się przyporządkować ani do intro-, ani do ekstrawertyka 🙂 Dobrze wiedzieć 🙂

  1. Katarzyno, moja imienniczko 🙂 ciesze się bardzo. Ja też zawsze uważałam, że musi być coś po środku i osobowość ambiwertyka wiele nam tłumaczy 🙂

 4. Agnieszka napisał(a):

  100%introwertyk. Lekko nie jest.Ale bez tlumu czuje sie komfortowo.Cisza koi moją duszę.3 osoby dla mnie to już tłok.Wiecej slucham niż mówię.Szukam w sobie siebie.I czuję się ze sobą najlepiej. Czasem jak mam chęć to ide spotkać sie ze znajomymi ,ale czasem godzina trwa wieczność.To sygnał “uciekaj “;).Czuje sie dobrze w domu wśrod najblizszych zaufanych mi ludzi.Bezpiecznie.A dla mnie komfort psychiczny jest ważny.Slucham siebie,kocham siebie i szanuje swoje uczucia☺

  1. Agnieszka Twój spokój udzielił się teraz i mi. A te słowa, o sobie samym – mistrzostwo samopoznania 🙂

 5. GosiaK napisał(a):

  Mów mi Ambiwertyczko 😀
  Ale znam kilka osób z działu ekstrawertycznego 🙂

 6. Intrygujące, teraz jak to przeczytałam to zaczynam się poważnie zastanawiać, czy czasem nie jestem ambiwertykiem O_O Pasuje to do mnie!

  1. Agata jak i 2/3 populacji ziemskiej 🙂 Do mnie też 🙂

 7. Ze mnie ambiwertyk totalny. Potrafię czuć się swobodnie wśród znanym mi ludzi, a stawać się totalnym towarzyskim dziwakiem, gdy ktoś mnie onieśmieli.
  Wyrastałam w przekonaniu, że tylko ludzie ekstrawertyczni są fajni, ale na szczęście w dorosłym życiu zrozumiałam, że wcale tak nie jest.

  1. Karolina dobrze podsumowałaś. Ekstrawertyka często widać i słuchać. A wiadomo, że bardzo ważne jest to nie widoczne, teraz macham wszystkim introwertykom 🙂

 8. Ambiwertyk 100%
  Kiedyś bardziej utożsamiałam się z introwertykiem jednak to nie jest to.

  1. Czyli jednak typ elastyczny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.