Co Cię zachęca do pracy? 26 materialnych sposobów motywacji.
kompetencje miękkie kursy

Co Cię skusi? Co Cię zachęca do pracy? Samochód, technologiczne bajery, służbowe mieszkanie, paczka ze słodyczami, a może pakiet ubezpieczeniowy lub rekreacyjno-zdrowotny? Czy pozafinansowe metody motywacji, ale te materialne działają na Ciebie aktywizująco? Poznaj listę 26 propozycji nie do odrzucenia. A ty drogi pracodawco sprawdź, w jakim sposób zatrzymasz i ubogacisz życie swojego cennego pracownika.

Czy w obecnych czasach pozapłacowe aktywatory spełniają jeszcze swoją funkcję dopingującą? Samochód, telefon, paczki z souvenirami na święta – to już standard. Możemy wejść w sferę wyjazdów integracyjnych, zwrotu kosztów dokształcania i karnetów na zabiegi relaksacyjne. Mowa tu o wszelkich materialnych możliwościach, ale będących poza namacalnym, finansowym wynagrodzeniem. Temat ten jest kontynuacją motywacji personalnej, gdzie omówione zostały zagadnienia m.in. atmosfery w pracy, wzmacniających metod oceniania czy work-life balance.

 

Co Cię zachęca do pracy? 26 materialnych sposobów motywacji.

 

Środki motywacji pozafinansowej to wszystkie elementy pakietu wynagrodzenia, które pracownik otrzymuje w formie materialnej, niepieniężnej, ale jednak możliwiej do przeliczenia na pieniądze.

Co możemy tu uwzględnić? Przedstawiam 26 pozapłacowych, materialnych metod motywacji pracowników. Pewna część z nich dotyczy pracy w większych organizacjach, korporacjach z zapleczem socjalnym, ale także pracodawcy mniejszych firm znajdą coś dla siebie.

A więc co Cię zachęca do pracy? 😉 

1. Samochód służbowy, plus parking

Oczywiście obecnie to już standard. Pracodawca coraz częściej pokrywa koszty ubezpieczenia, paliwa i napraw, ale przy wcześniejszym ustaleniu limitów wydatków na paliwo lub w przeliczeniu na kilometry. Do tego istnieje możliwość korzystania z auta w czasie urlopu, przy czym pracownik sam pokrywa koszty eksploatacji w tym czasie. Odnośnie parkingu, gdy pracodawca nie dysponuje własnym, może wykupić miejsca na płatnych parkingach w okolicy lub karty do parkometrów.

2. Bilety miesięczne + bezpłatny zorganizowany transport.

Bezpłatny transport, czyli wszelkie formy dojazdu w postaci busów, autobusów, które o określonej godzinie dostarczają oraz odwożą pracowników w wyznaczone miejsca.

3. Zwrot kosztów dojazdu do pracy i powrotu do miejsca zamieszkania.

4. Telefon komórkowy, smartfon i inne sprzęty mobilne.

Oczywiście pracodawca ustala miesięczny limit rozmów.

5. Laptop, tablet i inne urządzania tego typu.

6. Odzież służbowa.

Pracodawca dostarcza odpowiednią odzież raz na określony czas oraz wypłaca równowartość pieniężną za pranie odzieży. Temat często praktykowany w służbie zdrowia, usługach tj. bankowość, finanse, w przemyśle (zakłady produkcyjne).

7. Casual Day.

Związany z oficjalną, formalną forma odziania. Casual day jest najczęściej stosowany w korporacjach, firmach międzynarodowych. Mianowicie ustala się, że np. piątek jest dniem bez umawiania spotkań z ważnymi klientami, a pracownicy mogą przyodziać nieco swobodniejszą, codzienną odzież (tzw. casual)

8. Skrócony tydzień pracy.

Rzadki, aczkolwiek możliwy. To zagadnienie możemy połączyć dodatkowym urlopem (płatnym) i elastycznym czasem pracy. Pracodawca może przyznać wolne od pracy w dzień np. po zakończeniu trudnego projektu czy na czas przygotowań do egzaminów.

9. Dzień pracy w domu.

Ze względu na szczególną sytuację istnieje możliwość wykonania danych obowiązków w domu. Jest to bardzo dobre działania dla pracowników mocno zorganizowanych, samodzielnych i których praca na to pozwala np. praca z wykorzystaniem laptopa. Jedynie należy uważać na wymuszenia czy nadużycia.

Co Cię zachęca do pracy? 26 materialnych sposobów motywacji.

 

10. Opieka medyczna.

Pracodawca może wykupić pakiet w skład którego wchodzą: badania okresowe, szczepienia (np. przeciwko grypie), konsultacje u wybranych specjalistów lub wizyty domowe. Istnieją różnorodne pakiety, a ich wysokość zależna jest często od zajmowanego stanowiska w organizacji. Najtańsze abonamenty zawierają opiekę podstawową tzn. możliwość dostępu do lekarza pierwszego kontaktu, natomiast bardziej rozbudowane obejmują wizyty domowe, opiekę stomatologiczną, transport medyczny, całodobową opiekę medyczną, świadczenia dla członków rodziny czy nawet pokrycie kosztów hospitalizacji.

11. Pakiety ubezpieczeń + emerytalne.

Ubezpieczenia klasyczne i innowacyjne. Coraz częściej refundowane polisy na życie. Tutaj zaliczamy programy emerytalne.

12. Dofinansowanie socjalne.

Źródłem jest Zakładowy Funduszu Świadczeń Socjalnych. Są to wszelkie formy pomocy udzielanej przez firmę, a kryterium ich przyznania to sytuacja materialna pracownika. Kojarzone z pomocą finansową np. dofinansowanie dla dzieci pracownika – do przedszkoli, szkoły, kolonii, imprez, wczasów.

13. Mieszkanie służbowe.

Wielu pracowników jest tak cennych i potrzebnych, wiec warto wynająć dla nich mieszkanie w pobliżu siedziby firmy. Temat praktykowany w większych przedsiębiorstwach.

14. Preferencyjne kredyty i pożyczki.

Często stosowane w bankowości i finansach. Pracownik ma możliwość zaciągnięcia nisko oprocentowanego kredytu po określonym czasie pracy w firmie. Oczywiście wysokość kredytu musi zostać uzależniona od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika, a zmiana pracodawcy oznacza konieczność spłacenia całego kredytu.

15. System wynagrodzeń odroczonych – akcje, opcje na akcje, obligacje.

Tzw. „złote kajdanki”, związane z długofalowym przywiązaniem pracownika do firmy, ponieważ staje się on po części jej udziałowcem. Najczęściej programy te funkcjonują w dużych firmach i na stanowiskach średniego i wyższego szczebla.

16. Korzystanie ze stołówki firmy.

Czyli dofinansowanie do obiadów; bufet dla każdego.

17. Kursy, szkolenia, studia podyplomowe.

Kursy językowe, zawodowe. Studia uzupełniające podnoszące kwalifikacje. Możliwości nieograniczone, połączone z dofinansowaniem z Unii Europejskiej. Gdzie poszukiwać? Przeczytaj TU.

Co Cię zachęca do pracy? 26 materialnych sposobów motywacji.

 

18. Bony i talony.

Czyli od dawna praktykowane dokumenty, które uprawniają pracownika do wymiany ich na towar, usługę lub też otrzymanie zniżki na zakupy. Mogą istnieć jako: podarunkowe (turystyczne, kulturalne rekreacyjno- sportowe), towarowe oraz żywieniowe (najbardziej popularne).

19. Produkty i usługi firmy po niższej cenie.

Może to być również prawo do zakupu po niskich cenach sprzętu, z którego firma nie będzie już korzystać (np. komputery) lub wprost produktów, usług firmy.

20. Okolicznościowe paczki z ….

Produktami własnej firmy lub typowo spożywcze. To są właśnie te paczki ze słodyczami, wędlinami lub kawą z herbatą, rozdawane często w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. Często tez kierowane do dzieci pracowników.

21. Karnety wstępu do…

Do wszelakich przybytków szczęścia i rozwoju na polu relaksacyjnym, sportowym i kulturalnym. Karnety wstępu na basen, do klubu fitness, siłownię, korty tenisowe, kręgielnię, ośrodków kultury, teatru, kin, a nawet do ośrodków odnowy biologicznej.

22. Prenumerata fachowych, specjalistycznych czasopism.

23. Imprezy, konferencje, wydarzenia kulturalne, sportowe i biznesowe.

Plus miejsce w loży VIP 🙂

24. Program korzyści pracowniczych, czyli. employee benefits.

Firma wykupuje pakiet usług finansowych dla pracowników, dzięki czemu pracownik uzyskuje korzystniejsze warunki, niż gdyby korzystał z nich indywidualnie. Przykład: wyższe oprocentowanie lokaty czy rachunku osobistego w banku, a niższe oprocentowanie kredytów.

25. Spotkania integracyjne.

Organizowane po godzinach pracy lub w weekend. Pozwalają na relaks, bliższe poznanie na polu pracowniczym, ale i z kadrą zarządzającą.

 

Co Cię zachęca do pracy? 26 materialnych sposobów motywacji.

 

26. Turystyka wyjazdowa, czyli Incentive travel.

Ostatnie na liście, ale jedne z najbardziej atrakcyjnych. Mają charakter unikatowy, ekskluzywny; jest to nagroda przyznawana najbardziej cenionym pracownikom. W skrócie wyjazd z górnej półki, z mnóstwem atrakcji 😉

Jak wynika z powyższego, motywacja pozafinansowa zahacza o wiele stref naszego życia – pakiet ubezpieczeń oraz zdrowotny, preferencyjne pożyczki, wydarzenia kulturalne, imprezy sportowe. Są to mniejsze lub większe formy materialne, które mogą znacznie wpłynąć na nasz komfort w środowisku pracy. Co jeszcze Twoim zdaniem powinno się znaleźć się na tej liście? Wypowiedz się – zostaw komentarz lub odwiedź mnie na social media – Facebook. Za każdą reakcję bardzo dziękuję 🙂

 

Polecana literatura:

  • Maria Król-Fijewska, Piotr Fijewski, Asertywność menadżera, Wyd PWE, 2015 – KLIK po książkę
    taniaksiazka.pl
  • M. Sidor-Rządkowska, Zarządzanie personelem w małej firmie, Wolters Kluwer, 2010 – KLIK po książkę
    taniaksiazka.pl
  • W. Kozłowski, Zarządzanie motywacją pracowników, Wyd. CeDeWu, 2017 – KLIK po książkę 
    taniaksiazka.pl
  • A. Niemczyk, A. Niemczyk, J. Mądry, Motywacja pod lupą. Praktyczny poradnik dla szefów, Wyd. Helion, 2016 – KLIK po książkę
    taniaksiazka.pl

     

 

kompetencje miękkie kursy

18 komentarze dla “Co Cię zachęca do pracy? 26 materialnych sposobów motywacji.”

  1. Robertos napisał(a):

    Najlepszą motywacją jest oczywiście motywacja jaką oferuje pracodawca. Dodatkowy zastrzyk gotówki przydać się może każdemu, jednak spotkałem się również z innymi formami motywacji pracowników. Jednym z nich jest wysyłanie pracowników na różne szkolenia bądź nagrody rzeczowe. Możliwości jest wiele i jeśli ktoś będzie próbował powinien osiągnąć efekt 🙂

    1. A przede wszystkim taką motywację najlepiej dopasować do oczekiwań pracownika.

  2. Mój pracodawca stosuje sporo z wymienionych przez Ciebie motywatorow, niestety w innych kwestiach stawia n sztywne reguły i np. rozlicza z każdych pięciu minut poza biurkiem, co faktycznie nawet przy wielu motywatorach nie wygląda dobrze w oczach pracowników.

    1. Olga to takie jakby zaprzeczenie motywacyjne prawda? Przydałoby się to wypośrodkować 🙂

  3. Ja niestety nie mam w pracy żadnej z tych rzeczy, a przydałby się multi sport i nie pogardziłabym biletem miesięcznym. 🙂
    Niby dostajemy na Święta nieco większą pensję (200-300zł), ale co z tego, skoro co miesiąc odcinają mi na ten fundusz socjalny z pensji czasem po 100 zł (tak jest na pasku, który dostaję).

    1. Ania a gdzie w tym logika… ech 🙂 Za to Twój zawód tak ważny i pożyteczny społecznie!

  4. Wiesz co, czytając ten wpis odleciałam wspomnieniami do mojego korporacyjnego wątku w życiu zawodowym. Miałam fajne socjale, opiekę medyczną, wyjazdy, szkolenia, bufet i inne atrakcje – pewnie, że to wszytko jest miłe, ułatwia życie i potrafi spowodować, że można się takim życiem zachłysnąć. od kiedy zostałam mamą dążyłam do pracy w domu. Udało się 🙂 Dlatego mnie najbardziej motywuje możliwość bycia z dziecmi w domu. Robienia tego co kocham :)I bycie na swoim 🙂

    1. Aniu wątek miałaś mega, ale teraz masz piękniejszy 🙂

  5. U mnie jest trochę tych benefitów. Z wielu sama korzystam! I jasne, że mnie to motywuje! 🙂 Gdyby jeszcze dołożyli wyjazdy i pracę zdalną byłabym prawie ukontentowana! 🙂

    1. Sylwia ech te eksklusive wyjazdy 🙂 Też bym pojechała… jakieś Monako lub Lazurowe Wybrzeże 🙂

  6. Zgadzam się z większością 🙂 Fajne są imprezy firmowe takie np. tematyczne. Latem mamy pikniki w różnych fajnych miejscach. Ostatnio były w parku linowym, jakiś czas temu na Stadionie Wrocławskim. Często można przyprowadzać też rodzinę i dzieci, co jest dodatkowym plusem, szczególnie, gdy takie wydarzenia są zazwyczaj całodniowe 🙂

    1. Edyta rewelacja! Nie wiem co za firma, ale brawo za dbanie o swoich 🙂

  7. Renata napisał(a):

    Dla mnie skrócony czas pracy , szkolenia to dla mnie due plusy.

    1. Renata ja zawsze zachwycona byłam szkoleniami, podnosimy wiedzę, nie płacimy, a możemy ją zawsze i wszędzie wykorzystać 🙂

  8. Mnie zachęca pakiet socjalny (multisport + opieka medyczna), imprezy służbowe i casual day (bo nie cierpię sztywnego, biurowego utfitu)

    1. Olga bardzo przyjemny i pożyteczny pakiet 😉 Mam nadzieje, że taki posiadasz 🙂

  9. Nie wiem, dlaczego, ale elastyczny czas pracy jakoś najbardziej do mnie przemówił 😉

    1. Paulina a ja tam nie mam nic przeciwko, pracuję kiedy muszę lub kiedy chcę 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *