5 zasad ergonomii pracy siedzącej w twoim home office
kompetencje miękkie kursy

Teoria ergonomii miejsca pracy jest nam wszystkim mniej więcej znana. Mniej więcej, ponieważ w praktyce okazuje się, że mniej niż więcej. Ci z nas, którzy spędzają godziny przy swoich biurkach, wiedzą dokładnie o czym mowa. Pracownicy administracji, biura, recepcji, księgowe… A obecnie do grupy osób „długo siedzących” dołączyła pula pracowników zdalnych, związanych z wykonywaniem swoich obowiązków w nowej rzeczywistości pandemii COVID-19. Warto więc bliżej zapoznać się z tematem ergonomii pracy siedzącej/biurowej. W jakim celu? By uniknąć urazów mięśniowo-szkieletowych (MSD), zmęczenia oczu lub nawet problemów na tle psychicznym. Poznaj 5 zasad ergonomii pracy siedzącej we własnym home office.

Życie biurowe jawi się jako sielanka i spokój w pełnej koncentracji. Idąc dalej, często słyszy się głosy, że home office to wymarzona perspektywa. Praca przy komputerze, konferencje online, odbieranie e-maili, rozmowy telefoniczne z klientami – to wszystko stacjonarnie z twojego domu (nawet w piżamie). Rzeczywistość okazuje się często zgoła inna dla naszych kręgosłupów. Dlatego tak ważne jest obecnie myślenie o ergonomii miejsca pracy. 

5 zasad ergonomii pracy siedzącej w Twoim home office

Co to jest ergonomia?

Ergonomia to nauka o dopasowaniu miejsca pracy do potrzeb użytkownika, a na celu ma zwiększenie wydajności i produktywności oraz zmniejszenie dyskomfortu. To proces projektowania lub aranżacji mebli, produktów, systemów i urządzeń, celem dopasowania ich do naszych preferencji, jednocześnie minimalizując ryzyko obrażeń lub szkód. Zamiast stosować podejście „jeden rozmiar dla wszystkich”, jak to miało miejsce w większości biur w przeszłości, znaczenia nabiera fakt, aby zapewnić dostosowanie sprzętu i narzędzi w celu uzyskania prawidłowej ergonomicznej konfiguracji. 

W jakim celu zastosować odpowiednią ergonomię?

Aby podkreślić wagę ergonomii, przytoczę pewien przykład. Kiedy wsiadasz do nowego samochodu, co robisz w pierwszej kolejności? Dostosowujesz swoje otoczenie – lusterko wsteczne, siedzenie w zależności od tego, ile miejsca potrzebujesz na nogi i jak wyprostowany lubisz siedzieć podczas jazdy, a nawet wysokość kierownicy. Robisz to, by czuć się komfortowo podczas podróży, więc dlaczego nie zrobić tego w pracy podczas konfigurowania swojego stanowiska pracy? 

Objawy zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego (MSD)

Jak już wcześniej zostało wspomniane, nieprawidłowa postawa przybierana podczas pracy siedzącej może doprowadzić do zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Większość z nas ma tendencję do ustawiania się w sposób, który sprawia, że czujemy się najbardziej komfortowo, lecz taka postawa nie zawsze nam służy. Nieprzestrzeganie ergonomicznych środków ostrożności w trakcie siedzenia może spowodować szereg zaburzeń mięśniowo-szkieletowych i poważnie wpłynąć na nasze zdrowie. Objawy MSD obejmują m.in. nawracający ból kręgosłupa, sztywność stawów, obrzęk i w efekcie utratę siły. Prawdopodobnie ból dolnej części pleców jest najczęstszą na świecie niepełnosprawnością związaną z pracą.

5 zasad ergonomii pracy siedzącej w twoim home office

 1. Porządkuj swoją przestrzeń 

Zatłoczone, zagracone powierzchnie biurowe czy home office mogą negatywnie wpływać na wydajność twojej pracy. Trudności z koncentracją nastręczają także wizualne zakłócenia, jakim jest nieład, a niemożność odnalezienia kolejnego ważnego dokumentu może w dłuższej perspektywie czasu spowodować wzrost poziomu stresu. Chcąc temu zapobiec, musisz jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Upewnij się, że twoje biurko ustawione jest w taki sposób, aby zapewnić wszystkim wystarczająco dużo przestrzeni osobistej. Wszelkie niepotrzebne meble lub wyposażenie należy usunąć, tworząc jak najwięcej miejsca. Pamiętaj o doborze mebli o właściwych rozmiarach we własnym miejscu pracy. 

 2. Podstawa: krzesło biurowe!

Bardzo ważny temat to twoje krzesło do pracy biurowej/home office. Krzesła biurowe muszą mieć odpowiedni rozmiar tak, aby oparcie i podłokietniki mogły wytrzymać nasze obciążenie. Odpowiednio wyregulowane siedzisko musi znajdować się na wygodnej wysokości, tak by twoje stopy leżały płasko na podłodze, a kolana były ustawione pod kątem 90 stopni.

 3. Czas na biurko…

Przeciętny pracownik biurowy spędza ponad 65% dnia roboczego siedząc przy biurku. Ważnym jest więc zapewnienie mu takiego mebla, które spełnia jego podstawowe potrzeby. Sprawdzając ofertę biurek, szukaj tych z możliwością regulacji poziomu.

 4. Monitor komputera

Twój ekran komputera powinien być ustawiony tak, aby oczy znajdowały się na poziomie lub nieco wyżej niż górna część monitora. To pozwoli ci ograniczyć konieczność wykonywania nadmiernych ruchów szyi. Monitor powinien być umieszczony na wyciągnięcie ręki od użytkownika. Ta sama zasada dotyczy myszki i klawiatury twojego komputera.

 5. Właściwe oświetlenie

Oświetlenie ma znaczący wpływ na wydajność pracy. Zbyt jasne powoduje, że możemy mieć problemy z koncentracją lub z wyświetlaniem ekranów komputera. Za słabe spowoduje senność i apatię. Podczas doświetlania stanowiska pracy trzeba zatem znaleźć równowagę. Dąż do jak największej ilości naturalnego światła dziennego, ale upewnij się, że okna mają żaluzje. Będziesz też potrzebować sztucznego oświetlenia, na tyle jasnego, by móc odpowiednio skoncentrować się na pracy.

Każda osoba jest inna, dlatego najlepszym sposobem na edukację i stosowanie prawidłowej ergonomii jest indywidualna ocena swojego stanowiska pracy. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania ergonomicznego. Ważnym jest, by poznać własne potrzeby.

kompetencje miękkie kursy

1 komentarz dla “5 zasad ergonomii pracy siedzącej w twoim home office”

  1. silk napisał(a):

    Cudownie to wygląda. Jestem pod wrażeniem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.