W ostatnich latach wielu przedsiębiorców skupiło swoje działania biznesowe na mediach społecznościowych i bezpośrednim komunikowaniu się ze swoimi klientami, by na bieżąco poznawać ich potrzeby. Jak się okazuje, ten trend znajduje odzwierciedlenie w oczekiwaniach odbiorców. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Econsultancy.com aż 73 % użytkowników preferuje kontakt z markami i sklepami za pomocą live chatu, w tym 61 % na pierwszym miejscu podało kontakt mailowy, a 44 % rozmowę telefoniczną. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawiają się nowe usługi, takie jak chat-commerce. Co warto o nim wiedzieć?
#1 Chat-commerce oznacza nowe zastosowanie dla komunikatorów internetowych
Do tej pory chat służył użytkownikom do kontaktu ze znajomymi, a przedsiębiorcom do nawiązywania bliższej relacji z potencjalnymi klientami. Co prawda wspomagał sprzedaż, ale nie był jej bezpośrednio dedykowany czy choćby wykorzystywany do tego celu. Rozwiązanie chat-commerce zmienia popularne komunikatory, takie jak Messenger w sklep internetowy. Nie ma potrzeby przekierowania na stronę sklepu czy płatności online. Wystarczy, że jako przedsiębiorca dodasz na swoim profilu Facebooka, Instagrama, LinkedIna czy kanale YouTube post z linkiem do zakupu produktu lub usługi. Sprzedaż, włącznie z płatnością klienta, możliwa jest z poziomu aplikacji.
#2 Chat-commerce to rozwój trendu mobile first
Według badań dokonanych na zlecenie Gizmi – pierwszej w Polsce platformy chat-commerce – wynika, że obecnie około 42% polskich internautów w wieku powyżej 25 lat dokonuje zakupu na podstawie ofert i informacji pochodzących z Facebooka. Z kolei 60% użytkowników Messengera w tej samej grupie wiekowej zainteresowało się przyjęciem nowej formy szybkiego zakupu. W tej chwili szybko i prężnie rozwijającym się trendem jest już nie tylko handel elektroniczny prowadzony na takich portalach, jak Facebook, ale coraz większe znaczenie zyskuje właśnie trend mobile commerce. Na dowód tego ponad 50% klientów robi zakupy online, korzystając z urządzeń mobilnych i jak dowodzą badania Statista do 2023 roku e-handel będzie miał 22-procentowy udział w całej sprzedaży w skali globalnej.
#3 Chat-commerce w prosty i szybki sposób monetyzuje treści cyfrowe
W dzisiejszych czasach szybka monetyzacja produktów i usług sprzedawanych przez firmy w internecie wymaga zadbania o to, by cały proces był jak na najbardziej intuicyjny oraz sprowadzał się do paru prostych kliknięć, które począwszy od podjęcia decyzji o zakupie, a kończąc na płatności, nie zajmują klientowi więcej niż kilka sekund. Jak podkreśla współtwórca Gizmi.io niezwykle istotne jest, by usunąć lukę pomiędzy punktem inspiracji zakupowej a punktem konsumpcji. Chat-commerce to doskonałe rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu możesz skutecznie zmienić swoich followersów w płacących klientów. W ten sposób bez problemu wystawisz na sprzedaż szkolenie, nagranie wideo, utwór muzyczny, dietę, artykuł, e-booka, voucher czy bilet.
#4 Chat-commerce pomaga nawiązać bliższą relację z klientem
Rozwiązanie chat-commerce pozytywnie wpływa na doświadczenie zakupowe. Badania wskazują, że jeśli strona ofertowa nie załaduje w ciągu trzech sekund, klienci czują się zniechęceni, rozczarowani, nie chcą tracić czasu, więc ją opuszczają. Nowoczesny sposób zakupu, którym jest chat-commerce pozwala uniknąć tego problemu. Jako przedsiębiorca możesz sfinalizować sprzedaż w ulubionym komunikatorze swojego klienta, z którego poziomu czuje się on pewnie, komfortowo i bezpiecznie. Kupiona ofertę otrzyma w dowolnej lecz preferowanej formie – linku lub pliku.
#5 Chat-commerce to wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorców
Będąc przedsiębiorcą, na pewno w krótkim czasie dostrzeżesz i docenisz zalety tego rozwiązania. Nie dość, że swoich wiernych followersów zamieniasz na klientów, to ponadto wystawianie na sprzedaż produktów i usług zajmuje Ci naprawdę niewiele czasu. Jeżeli sprzedajesz więcej niż jeden produkt lub usługę, automatycznie utworzony zostaje dla Ciebie Twój własny sklep z unikatowym adresem www. Możesz bezpośrednio publikować w oknie czatu personalizowane oferty do pojedynczych odbiorców lub zdefiniowanych przez Ciebie grup. Łatwo i szybko tworzysz szablony wiadomości i ustawiasz zindywidualizowane autorespondery. W zależności od rodzaju i różnorodności Twojej oferty sprzedaż odbywa się dzięki wykorzystaniu pojedynczych płatności lub w planach subskrypcyjnych.
Podsumowując, bez wątpienia trwająca pandemia wpłynęła na przyspieszenie rozwoju branży e-commerce. Chat-commerce to nowatorskie podejście do obsługi klienta w sieci. Doskonale wpisuje się też w obecne zapotrzebowanie przedsiębiorców na wysoce zmodernizowane kanały sprzedaży, które sprzyjają sprawnej i nieskompilowanej finalizacji procesu zakupowego.