Studia podyplomowe, szkolenia dofinansowane z EU – gdzie szukać?
kompetencje miękkie kursy

Studia podyplomowe, szkolenia dofinansowane z EU – gdzie szukać? Jak mogę je uzyskać? Kwestia osoby będącej zatrudnionej na etacie, prowadzącej własną działalność gospodarczą oraz pozostającej obecnie bezrobotną. Większość z nas może z takich dofinansowań skorzystać; w umiejętny sposób. Do zyskania nawet 100% dofinansowania, w moim przypadku było to 70% ceny studiów. Przygotowałam więc wskazówki i potrzebne linki dla poszukiwaczy 🙂

 

Podstawowa sprawa – pokażę Ci wyszukiwarki, najbardziej znane portale, które przedstawiają oferty dofinansowań na podjęcie studiów; nie ma tu miejsca na reklamy poszczególnych placówek oświatowych. Następna – nie pokaże Ci konkretnie, które z nich są dla Ciebie. Dlaczego? Bo Ty sama najlepiej wiesz jaka jest teraz Twoja sytuacja zawodowa, określisz wiek, stopień dopasowania do danego projektu. Tylko nie zniechęcaj się początkowym gąszczem informacji.

Tekst jest kontynuacją artykułu o poszukiwaniu dofinansowań z EU na własna działalność – to wpis o jednej z największych frekwencji i zapytań. Wskazówki, linki odsyłające do wartościowych miejsc zostały uporządkowane w jednym miejscu. Przyszedł więc czas na kolejne – dofinansowania na studia podyplomowe, szkolenia lub cokolwiek co w proponowanym miejscu znajdziesz 😉

 

Najbardziej popularna metoda poszukiwań szkoleń, studiów dofinansowanych z UE?

Wpisz w wyszukiwarkę Twój przyszły kierunek studiów, obrane miasto – z dopiskiem dofinansowane z UE. Oczywiście, szukaj tylko aktualnych ofert, personalizując odpowiednio. Prawdopodobnie ofert, szczególnie w większych aglomeracjach pojawi się mnóstwo; tylko nie każda placówka będzie tak samo dofinansowana lub będzie proponować jednakowy poziom merytoryczny.

 

Skąd te dofinansowania?

Europejski Fundusz Społeczny (EFS) to jedyny taki fundusz, który inwestuje w ludzi, a nie w infrastrukturę 🙂 Wspiera pracowników i pracodawców, pomaga osobom nieaktywnym zawodowo (o statusie bezrobotnego) i dba o rozwój kwalifikacji niezbędnych na rynku pracy. Więcej o informacji – klik: EFS 2014-2020.

Poziom dofinansowania na szkolenie lub studia podyplomowe może czasem wynosić do 100% (status bezrobotnego); bądź 50%, 70% (dofinansowanie dla pracowników na etacie).

Poziom krajowy to Program Wiedza Edukacja Rozwój (POWER)

Na poziomie regionalnym EFS obsługuje 16 Regionalnych Programów Operacyjnych. Wejdź na ten link – RPO, zjedź na środek i wybierz Twoje województwo – zobacz w jakim obszarze możesz działać np. łódzkie – RPO WŁ.

 

Dla kogo?

Czyli jaką grupą beneficjenta jesteś – jaki jest Twój aktualny status tzn. czy jesteś osoba bezrobotna zarejestrowaną w PUP? Może pracownikiem zatrudnionym na etacie w firmie X? A może prowadzisz własną działalność gospodarczą? Lub jesteś osobą w trakcie kształcenia, ale chcesz wykorzystać możliwości na dodatkowe kształcenie? Do tego dochodzi Twój wiek, miejsce zamieszkania, czasem status finansowy czy stopień rozwoju zawodowego. To określenie jest bardzo ważne, bo w oparciu o takie wytyczne liczy się czy weźmiesz udział w danym projekcie. System zero – jedynkowy. Nie ma odstępstw. A wymagania wobec poszczególnych grup są różne.


Studia podyplomowe i szkolenia – dla osób zatrudnionych lub na własnej działalności

 

Dla kogo?

  • sama jesteś przedsiębiorcą (prowadzisz działalność gospodarczą)
  • jesteś pracownikiem małego, średniego, dużego przedsiębiorstwa

Masz możliwość podjęcia studiów podyplomowych finansowanych przez Unię Europejską, a podstawowym warunkiem jest posiadanie umowy o pracę bądź bycie właścicielem firmy (w tym firmy mikro – jednoosobowe).

 

Co szukasz?

Wybór studiów jest bardzo szeroki – administracja, grafika, IT, umiejętności osobiste, zarządzanie, finanse, uroda, zdrowie, nawet prawo. Pytanie brzmi w jakim kierunku chcesz aby zmierzała Twoja kariera, Twój rozwój? Co Ci jest potrzebne; na co poświęcisz czas?

 

Gdzie szukać?

Uważam, że podstawową i najpełniejszą wyszukiwarką jest strona Polskiej Akademii Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Baza jest gwarantem jakości oferowanych usług i zapewnia szeroki wybór. Znajdziesz tu pełną listę szkoleń i studiów podyplomowych finansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny:

PARP Baza Usług Rozwojowych – uslugirozwojowe.parp.gov.pl

Studia podyplomowe, szkolenia dofinansowane z EU – gdzie szukać?

Możesz tu też bezpłatnie zamieszczać informacje o firmach, które prowadzą szkolenia, studia dofinansowane przez UE.

 

Jaka wartość dofinansowania?

Poziom dofinansowania studiów podyplomowych wynosi od 50 do 80%. Co za tym idzie wymagany jest wkład własny. Wszystko zależy oczywiście od projektu w jakim weźmiesz udział.

 

Jak przebiega proces rekrutacji?

Znalazłaś interesujące Cię studia; placówkę. Często sposób działania jest opisany na stronie projektu. Możesz tez skontaktować się ze szkołą albo wykorzystać do zapisu formularz on-line – jednak pamiętaj, że zwykle zgłaszającym jest pracodawca.

Samo zgłoszenie nie gwarantuje dostania się na wybrany kierunek, ponieważ żeby przystąpić do rekrutacji, musisz dostarczyć dokumenty tj. skierowanie od pracodawcy, odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych i kilka podstawowych formularzy.

Bardzo często na kierunki dofinansowane z EFS obowiązuje kolejność zgłoszeń, dlatego jak już odnajdziesz interesujący Cię kierunek nie zwlekaj zbyt długo! Bądź na bieżąco, sprawdzaj przebieg rekrutacji na wybranej uczelni.

 

Spójrz też na te strony:

Rządowa wyszukiwarka programów i informacji na temat dofinansowań z Unii Europejskiej: www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Twój Urząd Marszałkowski z Regionalnego Programu Operacyjnego – programy regionalne

Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich –www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty

Zielona Linia Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia – finansowanie kształcenia


Osoby bezrobotne

 

Kto?

Osoby bezrobotne mogą starać się o dofinansowanie studiów podyplomowych bądź szkoleń, jeżeli spełnią podstawowy warunek – zarejestrują się w swoim Urzędzie Pracy!

Jesteś zarejestrowana, poszukujesz pracy – możesz być w trakcie okresu wypowiedzenia; dokładnie wytyczne pytaj w swojej placówce.

 

Jaka wartość dofinansowania?

Takie dofinansowanie może pokrywać nawet w pewnych przypadkach do 100% kosztów za naukę, jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia.

 

Z jakich projektów?

Podstawowa kwestia – o szkolenia i studia podyplomowe pytasz w Twoim Powiatowym Urzędzie Pracy. Każdy z ich ma swoją stronę www, posiada właściwy wydział i osoby zajmujące się aktywizacja zawodową. Dzwonisz, bezpośrednio odwiedzasz.

Szkoleń, studiów szukaj też na stronie właściwego Ci Wojewódzkiego Urzędu Pracy – związane jest z to z Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 np. WUP Łódź WUP Łódź

 

Szukaj informacji na stronach:

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój – POWER swoją ofertę kieruje do młodych, a konkretnie osób do 29. roku życia, które nie pracują, nie uczą się w trybie stacjonarnym i nie szkolą. W ramach projektu można skorzystać ze szkoleń, staży, praktyk zawodowych. Ale też i zatrudnienia, bonu zasiedleniowego, poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy lub dotacji na założenie własnej działalności.

Podstawowa baza wiedzy o funduszach – www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich –www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty

Zielona Linia Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia – podnoszenie kwalifikacji

Studia podyplomowe, szkolenia dofinansowane z EU – gdzie szukać?


Moje studia podyplomowe dofinansowane ze środków EU.

W latach 2007- 2008 brałam udział w projekcie, który umożliwił mi otrzymanie dofinansowania na studia podyplomowe. Jako pracownik pewnej firmy, złożyłam wymagany wniosek i otrzymałam 80% dofinansowania. Kierunek – „Zarządzanie zasobami ludzkimi” organizowane przez EFS – miejsce studiów Politechnika Łódzka. Nieprzeciętna przygoda, która zaowocowała opracowaniem zbiorczym – wydaniem książki, gdzie mogłam wykazać się w jednym z artykułów. Dlatego też – polecam i zachęcam. Szukajmy swojej drogi na rozwój przy pomocy środków finansowych z zewnątrz. Ja mogłam, Ty również teraz możesz.

 

Podsumowanie

Studia podyplomowe, szkolenia dofinansowane z EU – gdzie szukać? – czy udało mi się odpowiedzieć na to pytanie? Bo fundusze unijne kojarzą się przede wszystkim z wielkimi inwestycjami infrastrukturalnymi, przemianami gospodarczymi lub z działaniem w obszarach osób bezrobotnych, którym umożliwia się otworzenie własnej działalności. Na szczęście coraz więcej z nas wzięło udział w dofinansowanych studiach, szkoleniach.

Europejski Fundusz Społeczny to szeroki zakres możliwości obejmujący również osoby pracujące oraz sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Warto z nich skorzystać. Szkolenia, studia podyplomowe są szansą na nowe doświadczenie, podniesienie poziomu swojej wiedzy, ale i kwalifikacji zawodowych.

Studia podyplomowe, szkolenia dofinansowane z EU – gdzie szukać?

 

Mam też prośbę – teraz Ty zarządzasz. Jeżeli spodobał Ci się tekst pokaż swoją reakcję – skomentuj, udostępnij dalej; polub mnie na Facebook – poczuję, że zdałam Twój egzamin 😉

kompetencje miękkie kursy

21 komentarze dla “Studia podyplomowe, szkolenia dofinansowane z EU – gdzie szukać?”

  1. Łukasz napisał(a):

    Cześć.

    Jestem osobą pracującą na umowę o dzieło bez możliwości przejścia na inną umowę. Czy dla takich osób jest możliwość dokształcania się i dofinansowania? Widzę tylko podział na bezrobotnych i osoby na umowie o pracę.

    1. Łukasz to pytanie musisz kierować już do właściwego Tobie Urzędu Pracy. Nie chce gdybać, jeśli nie mam pewności co do danej formy umowy.

  2. Kamil napisał(a):

    Dzień dobry. Chciałbym zapytać czy mogę ubiegać się o jakiekolwiek dofinansowanie studiów podyplomowych jeżeli jestem jeszcze studentem studiów II stopnia, ale chciałbym zdobyć dodatkowa wiedzę aby móc pracować w branży gdzie potrzebne są dodatkowe kompetencje? Proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

    1. Kamil oczywiście, że możesz – chyba, że weszły w ostatnim czasie jakieś nowe przepisy. Ja w podobny sposób otrzymałam dofinansowanie. Szukaj info na stronach z linków we wpisie, możesz tez od razu dzwonić do Twojego Punktu Informacji (link też powyżej). Pozdrawiam

    2. Kamil napisał(a):

      Bardzo dziękuję za odpowiedź i jeszcze jedno. Czyli kontaktować się z UP w miejscu zamieszkania czy raczej w mieście gdzie chcę podjąć studia? Dzięki wielkie raz jeszcze

  3. Monika napisał(a):

    Chciałabym iść na studia podyplomowe. Mam 36 lat i pracuję na zastępstwo. By mieć szansę na zatrudnienie muszę ukończyć studia. Czy mam szansę na dofinansowanie?

    1. Monika wszystko zależy od programu do którego przystąpisz, jakie są tam założenia. Szukaj w linkach we wpisie, ale zadzwoń też do swojego Punktu Informacji UE. Szukaj studiów pod kątem swoich oczekiwań i sprawdź czy Twoja forma zatrudniania tam pasuje. Mam nadzieję, że się uda 🙂

  4. psss napisał(a):

    Witam,
    czy jest mozliwosc dofinansowania lub sfinansowania drogiego szkolenia z IT dla osoby bezrobotnej?
    Jesli tak to jak sie do tego zabrac – jestem na bakier z urzedami itego typu sprawami. Prosze o info a najlepiej link lub gdzie mam sie zglosic po info.
    Pozdrawiam!

    1. pss zobacz ponownie powyższe linki. Zacznij od Punktu Informacji Unii Europejskiej. Analizuj po kolei wyżej opisane miejsca. Dzwoń, wysyłaj maile, to w Twoim interesie. Powodzenia 🙂

  5. dzięki chyba znalazłam to, czego szukałam 🙂
    Muszę się dowiedzieć, czy w regulaminie jest jakiś czas, który trzeba prowadzić działalność po otrzymaniu takiej dotacji.

    1. Aniu bardzo się cieszę i konieczni, dokładnie sprawdź warunki umowy. Pozdrawiam

  6. Melania Grzesik napisał(a):

    A co ze studiami podyplomowymi za granica. Chodzi mi o tak zwana W Rosji stazirowke – czyli cos jakby studia podyplomowe. Bede wdzieczna za wskazowki,

    1. Melaniu niestety w temacie dofinansowań moja wiedza i doświadczenie krąży tylko wokół rodzimych placówek. Ale gdzie by się coś więcej dowiedzieć? Poszukałam nieco w google i faktycznie cisza, owszem studia w Rosji, ale gdzie dofinansowanie? Hmm, programy ze znanych stron typu eurodesk.pl dotyczą krajów Unii Europejskiej, więc odpada. Jedynie co mogę zaproponować to szukanie wprost informacji w… Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego http://www.nauka.gov.pl/studia-za-granica/ lub we właściwym Ci Punkcie Informacji UE czy nawet Urzędzie Marszałkowskim (chociaż to jest we wpisie i obstawiam, że sprawdziłaś ich wiedzę i niestety nic odpowiedniego nie znalazłaś). Pozdrawiam.

  7. Ania napisał(a):

    Zastanawiam się czasami nad rozpoczęciem studiów podyplomowych, jednak zawsze coś mnie powstrzymuje. Póki co pracodawca zapewnia mi szkolenia menedżerskie, z których chętnie korzystam, bo są naprawdę ciekawe i dobrze prowadzone. Jednak pod wpływem tego wpisu poważniej rozważę również podyplomówkę.

    1. Aniu bardzo dobry pomysł, uzupełnienie wiedzy lub rozpoczęcie szukania nowych kierunków rozwoju 🙂

  8. Olka napisał(a):

    A orientujesz się może w jaką kategorie i czy w ogóle wpisują się kobiety na macierzyńskim?

    1. katarzyna napisał(a):

      Olka skomplikowana sprawa. Nie chcę sama wymyślać, odeślę Cię więc ze szczegółowym opisaniem sytuacji do wyżej wymienionej Zielonej Linii. http://zielonalinia.gov.pl/web/zielona-linia/-/finansowanie-ksztalcenia-pracodawcow-i-pracownikow-41962 Tel 19524 Osoby pracujące tam są specjalistami od zawiłości prawno – kadrowych. Pozdrwaiam

  9. Na studia podyplomowe jeszcze dla mnie za wcześnie. Najpierw czas zacząć zwykłe studia ale za jakiś czas artykuł się na pewno przyda 🙂

    1. katarzyna napisał(a):

      Aneta ja rozpoczęłam podyplomówkę z chwilą ukończenia studiów licencjackich. Mgr i studia podyplomowe naraz – wyzwanie, bardzo przyjemne 😉

  10. Temat mi dosyć dobrze znany, ponieważ swego czasu pracowałam przy różnego rodzaju f=dofinansowaniach z UE. W zasadzie niezależnie od tego, czy ktoś potrzebuje środki na studia czy na jakąkolwiek inicjatywę, możliwości były (mówię były, bo kiedyś jednak było pod tym kątem nieco lepiej) nieograniczone. Ale ludzie bali się z tych możliwości korzystać 😉

    1. katarzyna napisał(a):

      Ania parę dobrych lat temu każdy „bał” się dofinansowań. Obecnie chyba każdy z nas spotyka kogoś lub ten zna innego , który skorzystał z rożnych programów. Własny biznes, studia, infrastruktura, środowisko 😉 I to jest świetne! Korzystajmy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *