gdzie szukać dofinansowań z UE?
kompetencje miękkie kursy

Twój przyszły biznes + Unia Europejska = dofinansowanie czyli gdzie szukać dofinansowań z UE? Masz pomysł na siebie, na własną działalność, czujesz dreszczyk ekscytacji i wizję przedsiębiorcy roku. Ale obecnie jesteś bez stałego zajęcia zawodowego, potrzebujesz dofinansowania, najlepiej jeszcze bezzwrotnego? Poniżej wskazówki, gdzie takowego szukać. Kierunek: dofinansowania, dotacje UE.

 

Dla kogo?

Zainteresowanie takimi dotacjami jest bardzo duże, oczywiście z racji wieloletnich powodzeń tych działalności. I należy podkreślić, że „niby” każdy z nas może je otrzymać, ale żeby to uczynić należy postarać się. Wszystko zależy też od Twojej obecnej sytuacji: wiek, miejsce zamieszkania, status materialny, społeczny. I co tu się oszukiwać, im gorzej z Tobą, tym lepiej. Otrzymanie dotacji nie jest nie możliwe, ale jest wymagające nakładu pracy.

Kto „najszybciej” otrzyma dofinansowanie?

Są to osoby, dla których sytuacja rynku pracy jest niekorzystna tzn. osoby długotrwale bezrobotne, kobiety powracające do pracy po urlopie macierzyńskim (czy wychowawczym) oraz osoby przed 25 rokiem życia i po 45 roku życia. Wliczamy tu też osoby zamieszkałe na wsi.

Gdzie szukać dofinansowań z UE??

  • Wojewódzki Urząd Pracy (np. WUP Łódź )
  • Urząd Marszałkowski z Regionalnego Programu Operacyjnego (np. RPO WŁ)
  • regionalna jednostka wdrażanie programów unijnych – wpisz tak w wyszukiwarkę z określeniem Twojego województwa (wyskoczy np. region mazowiecki mazowia.eu )
  • Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich – www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty 

 

W tych miejscach też znajdziesz pewny zasób środków finansowych z naszego krajowego zasobu:

  • Powiatowy Urząd Pracy – dotacje z Funduszu Pracy (do 20 tys)
  • PFRON – dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności i statusem osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy – strona PFRON (tutaj nawet do 60tys.)

Obecne programy unijne?

Obecne programowanie obejmuje lata 2014-2020. Mamy do wyboru kilka programów, o wszystkich przeczytasz na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl/serwis

 

Najważniejsza wyszukiwarka programów, możliwości dotacji to wg mnie:  www.funduszeeuropejskie.gov.pl 

Gdzie szukać dofinansowań z UE? (na Twój biznes)
https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/

Bardzo ważna przy starcie do programów jest wiedza o podziale beneficjentów tzn. osoby do 30 roku życia będą mogły się starać o pieniądze w Programie Operacyjnym Wiedza, Edukacja, Rozwój. Powstał on z przekształcenia bardzo popularnego PO Kapitał Ludzki. Jest to program uruchomiony w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) – poziom krajowy –  strona www.power.gov.pl 

Osoby 30+ powinny uderzać do programów regionalnych (zjedz strzałką niżej, do środka strony i wybierz Twoje województwo)

Gdzie szukać dofinansowań z UE? (na Twój biznes)
https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wszystkie-serwisy-programow/

Finanse na start-upy i innowacje znajdziesz w programie Inteligentny Rozwój  – www.poir.gov.pl

Osoby w wieku do lat 35, zamieszkujące wschodnią część kraju niech odwiedzą też stronę funduszy programu Polska Wschodnia –  www.polskawschodnia.gov.pl   

Realizację programów funduszy europejskich na szczeblu krajowym i w poszczególnych województwach znajdziesz tu www.mapadotacji.gov.pl

Jaka jest wartość dotacji? 

Na przykładzie wspomnianego wcześniej PO Kapitał Ludzki – wysokość maksymalnej dotacji na działalność to 40 000 tys. Należy również poczytać o wsparciu pomostowym tzn. wartość 1100zł przez pewien czas na pokrycie bieżących kosztów działalności. Dotacja zasadniczo bezzwrotna, oczywiście jeżeli Twoja działalność będzie prowadzona przez rok.

Jak długo trwa cały proces?

Całość procedur zajmuje pewien określony czas – miesiące, pół roku, rok.

Ważne!

Nie rejestruj swojej działalności zanim nie zorientujesz się, z jakich programów możesz skorzystać i zanim nie złożysz wniosku. Wiele z wyżej wymienionych programów działa tylko dla osób, które dopiero chcą założyć własną firmę, ale jeszcze nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej!

 

Wkład własny?

Zależy wyłącznie od projektu, programu, do którego składasz wniosek. Czasem nie jest konieczny lub jest to wkład minimalny (15%) lub większy (do 50%).

Etapy pozyskiwania dotacji:

  1. Wybór odpowiedniego programu (patrz wyżej programy operacyjne)
  2. Przygotowanie dokumentacji
  3. Złożenie projektu (wniosku, biznesplanu)
  4. Rozmowa kwalifikacyjna (nie zawsze)
  5. Pozytywna decyzja w sprawie przyznania dotacji
  6. Podpisywanie umowy
  7. Realizacja projektu (rozpoczęcie działalności)
  8. Rozliczenie projektu (przedstawienie instytucji przyznającej dotację faktur itp.)

Mam nadzieję, że nieco przybliżyłam Ci temat dofinansowań z Unii Europejskiej. Myślałaś kiedyś o tym? A może jesteś w trakcie lub już po? Zapraszam do podzielenia się swoimi doświadczeniami lub opiniami, na temat dotacji z UE szczególnie dla bezrobotnych planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Zapraszam też po informacje dotyczące poszukania dofinansowań z UE w temacie studiów podyplomowych oraz szkoleń – dla osób prowadzących własną działalność, pracowników etatowych i osób obecnie bezrobotnych: klik – dofinansowania studia podyplomowe/szkolenia.

.

Gdzie szukać dofinansowań z UE? (na Twój biznes)

 

Na koniec mam prośbę – teraz Ty zarządzasz – jeżeli spodobał Ci się tekst machnij do mnie łapką – zostaw komentarz lub polub na social media np.Facebook. Za każdy odzew dziękuję!

kompetencje miękkie kursy

30 komentarze dla “Gdzie szukać dofinansowań z UE? (na Twój biznes)”

  1. Daria napisał(a):

    Super… zaraz zagladam… przymierzamy sie do powrotu… czy sa jakies programy dla takich jak my czy zaklada sie ze kazdy wraca bogaty?

  2. Anonim napisał(a):

    To jest własnie wpis dla mnie – mam odpowiedni wiek, straciłam pracę, chcę pracować na własny rachunek, mam pomysł (w każdym razie kiełkuje). Dlatego ten wpis bardzo mi pomoże.

    1. katarzyna napisał(a):

      Anonim cieszę się, że chociaż taki wskazówki będziesz mogła wykorzystać. Wiele pracy przed Tobą. Ale wszystko jest do zrobienia. Pamiętaj jedynie, aby nie rejstrować za szybko działalności, bo wiele programów działa tak, że jest dla osób dopiero ją zakładających, a nie już posiadających. Szczerze trzymam kciuki, za każde mądre, pracowite podejście do życia. Pozdrawiam! Katarzyna

  3. Pożyteczny tekst, brawo dla autora! 🙂

    1. katarzyna napisał(a):

      Patryk bardzo dziękuję za te słowa.

  4. Przymierzam się do napisania wniosku o dotację, zatem Twoje zestawienie bardzo przydatne

  5. Baaaardzo przydatny i merytoryczny wpis! 🙂

  6. Bardzo pożyteczny pis – zaraz przejrzę te linki ???? Dzięki za to zestawienie ????

  7. Anonim napisał(a):

    Bardzo pożyteczny pis – zaraz przejrzę te linki 🙂 Dzięki za to zestawienie 🙂

  8. Grace napisał(a):

    Nie należę do żadnej grupy preferowanej, informacje mam z pierwszej ręki, więc doceniam przygotowane kompendium wiedzy na ten temat. Dużo praktycznych informacji – teraz to już zależy od motywacji ewentualnych wnioskujących 🙂

    1. katarzyna napisał(a):

      Grace to dopiero wierzchołek góry, a ile jeszcze pracy dalej….

  9. Właśnie ostatnio plułam sobie mocno w brodę, bo przegapiłam jeden z naborów, program dla kobiet po 30 -tce z pomostowym wynagrodzeniem! Co prawda nadal mam pracę- ale przecież mogłabym to zmienić 😉 – dlatego teraz bliżej przyjrzę się możliwościom. Dzięki Tobie będzie to o wiele łatwiejsze! 🙂

    1. katarzyna napisał(a):

      Sylwia co Ty mówisz, jaki program? To ja tu tak pracowałam a o nim nic nie wiedziałam 😉

  10. Bardzo użyteczny post, super!

  11. Zacisze Rozmaitości, Lidia napisał(a):

    Świetne podsumowanie nam tutaj zafundowałaś. Niepojęte, ile czasu dzięki temu wpisowi oszczędzi potencjalny zainteresowany 🙂

    1. katarzyna napisał(a):

      Lidka a i tak zastanawiam się co pominęłam 😉

  12. Trafiłaś w punkt. Bardzo rzeczowo i konkretnie napisany tekst. Przydatne wskazówki

  13. Dla zainteresowanych wpis jak najbardziej przydatny, tyle jest możliwości dofinansowań, o których się nie wie, a warto z nich korzystać. 🙂

  14. Kiedyś brałam takie dofinansowanie, ale to było dawno, a działalność gospodarcza już zamknięta.

  15. fajny, szczegółowy poradnik. Lubie takie konkretne wpisy na przydatne tematy 🙂

  16. katarzyna napisał(a):

    Jako uzupełnienie do powyższego tekstu wstawiam merytoryczny komentarz Elizy Urbaniak, opublikowany w zamkniętej grupie na facebooku: „Jeżeli chodzi o etapy pozyskiwania dotacji, to nie koniecznie są one takie krótkie, pracowałam przy projektach dotacyjnych sprawę znam nieco od środka, i to mniej więcej wygląda tak, że po pierwszym złożeniu wniosku, jest ocena formalna po której jest tak lub nie, jeżeli jest tak to lecimy dalej, na indywidualne doradztwo zawodowe, gdzie sprawdza się czy klienta ma motywację, czy pomysł ma ręce i nogi itp, tutaj następuje ocena merytoryczna, i jeżeli uzyskało się wystarczająca liczbę punktów, wówczas jest czas na szkolenia z księgowości, negocjacji, sprzedaży itd., później następują indywidualne spotkania z poradnictwa, na których wstępnie pracuje się nad biznesplanem, ale jego dopieszczenie i konkrety robimy sami w domu, później ponownie składamy wniosek wraz z szczegółowo opracowanym biznesplanem i znów następuje etap oceniania i zbierania punktów, i tutaj następuje wóz albo przewóz, i etap miejmy nadzieję pozytywnej decyzji w sprawie przyznania dotacji 🙂 To tak pokrótce, o bardzo długim w rzeczywistości i często frustrującym klientów etapie ;)”

  17. Bardzo przydatny wpis! Co prawda, dopiero w przyszłym roku a być może nawet pod koniec roku, zacznę się ubiegać o jakie kolwiek dotacje , bo wtedy zamierzam założyć swoją własną małą działalność w Polsce. Nawet nie myślałam o EU tylko o pomocy z urzędu ale jak będzie możliwość i szansa, to spróbuję wszelkich sił. Mojej kuzynce udało się dostać dotacje z Unii na jej firmę oraz jej męża ale trzeba trafić dobrze w określony czas i zasoby 🙂

    1. katarzyna napisał(a):

      Ela dobrze powiedziałaś – trzeba trafić w czas i zasoby. Z PUP to będą dofinansowania krajowe, wewnętrzne z Funduszu Pracy; a z UE warto uderzać chyba do Urzedu Marszałkowskiego. Ja tam dostałam na studia podyplomowe. Pozdrawiam Kasia

  18. Ja akurat jestem w tej „grupie ryzyka”, bo zamierzam wrócić na rynek pracy po wychowawczym. Myślę nad jakąś własną działalnością, także będę musiała zgłębić temat dofinansowań.

  19. Dzieki za zebranie informacji w jeden artykuł. WIedziałam o więkości z nich, jednak jak wszystko jest w jednym miejscu można od razu się zapoznać ze szczegółami.

  20. Mnie ten temat nie dotyczy, niemniej jednak bardzo przydatny wpis, z pewnością ktoś skorzysta 🙂

  21. Zecydowanie temat dla mnie więc z przyjemnością zaglądam. Dziękuję Ci za tak rzetelnie przygotowany wpis. Zapisuję w ulubionych.

    1. katarzyna napisał(a):

      Małgosiu niesamowicie mi miło! Dziękuję!

  22. Bardzo rzeczowo i konkretnie! Podoba mi się, bo w jasny sposób przekazałaś wszystkie niezbędne informacje 🙂 Jako studentka finansów dodam tylko, że warto pośpieszyć się ze staraniami o dotację 😉

    1. katarzyna napisał(a):

      Martyna – dziękuję. Z tym pospiechem to racja, bo pod koniec okresu programowania kasa powoli się kurczy. Pzdr Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *